panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

antena_nadawcza_telewizyjna

10. Najbardziej szkodliwe jest oglądanie telewizyjnych wiadomości. – cykl – Prawdy Zdumiewające

| 0 comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.

 

Oglądanie w nadmiarze telewizji szkodzi

Ciągłe oglądanie telewizji szkodzi, jak każdy nałóg, o tym wiedzą wszyscy. Generalnie mamy świadomość, że telewizja kradnie nam za dużo bezcennego czasu i energii, którego zaczyna brakować dla rodziny i przyjaciół, czy na hobby, często zmieniając nasza rutynę życia w nudny schemat: praca + tv+ spanie.

Problem nie polega na tym, że telewizja sama w sobie jest zła, przecież sporo programów rozwija naszą wiedzę i zainteresowania, czy zapewnia niezłą rozrywkę. Telewizja generalnie szkodzi tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy, gdy oglądamy wszystko jak leci, z uporem maniaka manewrując pilotem i zaniedbując nasze życie. Sporo ludzi wtedy traci się kontakt z rzeczywistością, a ich świat kończy się i zaczyna przy srebrnym ekranie. Przy okazji wysiadując przed telewizorem za blisko ekranu i w złej pozycji niszczą sobie organizm (wady postawy i wzroku, bóle głowy).

Oczywiście można o to zadbać, odpowiednio daleko/blisko ustawić odbiornik (człowiek z „gorszym” wzrokiem powinien oglądać ekran z mniejszej odległości + wielkość ekranu np ekran SD 21″ ok. 1.5 metra, a 40″ ok. 3 m., ekran HD ready 21″ -1.3m, a 40″ -2.4m) i pobawić się w jego odpowiednie ustawienie: kontrast, jasność, nasycenie itp., a przy okazji wiesz, że  im ciemniejszy obraz ustawisz tym jest silniejsze promieniowanie Roentgena z kineskopu.

Obecnie wchodzą inne technologie, więc można się pomartwić o coś innego jak np. 3D, w końcu po 15 minutach takiego oglądania, zaczynasz szkodzić oczom, dlatego nie wolno takich filmów oglądać dzieciom poniżej 5 roku życia, ani kobietom w ciąży, ani nikomu po alkoholu. 3D może wywołać poczucie dezorientacji, zawroty głowy, a nawet wymioty.

Drugim typ szkodliwości stanowi oglądanie wiadomości i innych programów „newsowych”, wraz z towarzyszacymi mu wszelkiego rodzaju reklamami. To one sprawiają, że człowiek inaczej interpretuje otaczający go świat. Dlaczego? Manipulacja.  Ktoś manipuluje na co dzień umysłami milionów widzów nie tylko przez podprogową perswazja, ale także przez ustawiczną zmianę postrzegania społecznego.

Zwróć uwagę jak są konstruowane wiadomości. Obejrzyj dziennik i zastanów się, co tak ważnego się dowiedziałeś? Jaki masz teraz humor? Co czujesz? Współczujesz komuś, kto ma kłopoty ze zdrowiem, lub stracił kogoś najbliższego? Obawiasz się latać samolotem, bo mogą się przytrafić terroryści i awaria sprzętu? Rośnie w Tobie złość czy agresja, jak to możliwe, że takie coś się działo?

Krótkie wiadomości z minimalną, ale tendencyjną otoczką wzmocnione przez reklamy, oddziaływają na zdrowie i zachowanie. Jesz, pijesz, ubierasz się, lubisz lub nienawidzisz tak jak oni na ekranie, nie zauważyłeś, że jak sporo tego oglądasz to masz poglądy bardzo podobne do tego, co widzisz i słyszysz.

Telewizja, a szczególnie krótkie sugestywne przekazy mogą świetnie wytresować umysł np. będziesz oczekiwał, że nadejdą lub podejrzewał, że masz jakieś choroby, a wcale nic Ci nie dolega, a nawet czujesz się świetnie. Doskonale opanowali schemat – wiadomości i czynności często powtarzane stają się nawykiem (tworzenie automatycznej reakcji na bodźce) plus tak charakterystyczna zasada:  relaks, koncentracja, sugestia (jak w hipnozie, no nie?)

 

antena_nadawcza_telewizyjna

 

Jak bardzo dasz się mediom zmanipulować?

Przejdziesz na kolejną cudną dietę, o której usłyszałeś jedno zdanie? Pewnie zamiast tego chętniej sięgniesz po reklamowane przed wiadomościami niezdrowe jedzenie, a oglądając będziesz podjadał, co jest pod ręką, nieświadomie zjesz więcej i zwolnisz metabolizm, a wtedy najlepiej jak podsuną reklamę jakiejś cudownie szybko odchudzającej piguły. Interes musi się kręcić, a skoro tyjesz to za środki odchudzające chętniej zapłacisz.

Nie wierzysz? A na pewno wiesz ile zjadłeś podczas oglądania? Przekąsiłeś coś, bo byłeś głodny, czy z nudów, czy chęci zajęcia rąk? A  tempo przemiany materii nie pochodzi z mózgu? Gdy mózg się rozleniwi, a przy oglądaniu to proste, wszystkie zależne od mózgu procesy spowalniają. Gdy nad czymś pracujesz mózg jest bardziej aktywny, a co za tym idzie – tempo metabolizmu rośnie.

Pewnie sięgasz po jakiś reklamowany w przerwie napój gazowany, może nawet energetyczny i dodatkowo zakwaszasz nim organizm. Najlepiej prosto po energetyku sięgnij po alkohol, podniesiesz ciśnienie krwi, jak dobrze się połączą, zgrasz to odpowiednio w czasie to doprowadzisz do zawału serca! Po za tym jak długo tkwisz w bezruchu w siedzącej pozycji, że sam sobie szkodzisz, przecież mało kto jeździ na stacjonarnym rowerku oglądając, czy wykonuje jakieś ćwiczenia, co najwyżej leniwie się przeciąga.

Nic się nie martw, środki od bólu głowy, środki uspokajające nerwy, środki nasenne i na nadwagę podsuną Ci w kolejnym bloku reklamowym. Nauczą Cię, ze zamiast myśleć możesz bardzo prosto i szybko rozwiązać wszystkie problemy: taki specjalista, takie leki, albo takie żarcie. Media obrócą wszystko tak jak im każą rzesze polityków, naukowców i pseudo-specjalistów, tylko pozwól się sterować bezmyślnym nawykom, a będą ciągnąc z Ciebie niezłe zyski. Tylko uważaj na siebie, bo niektóre reklamy mają moc zabijania.

Codziennie powtórzenie wiadomości o zjawiskach i rzeczach, które nie są istotne lub nie działają tak jak nas zapewniają, zmieniają Ciebie i Twój zasób wiedzy, nie dość, że modelują poglądy to wywołują pasywna postawę do życia. Zabiją wszelka kreatywność i zdolność do obiektywnego myślenia. Ktoś inny pomyślał, co będzie najlepsze, abyś miał w głowie. Tylko dla kogo najlepsze? Nie wygląda, aby dla nas! Dzienniki  zbyt często prowadzą do błędów poznawczych, chociażby z tytułu stronniczości przedstawiania faktów.

Przykład? Najlepszy byłby z odżywianiem i odchudzaniem, ale już sporo dziś było na ten temat. Weźmy dla odmiany wypadek, niech będzie katastrofa kolejowa, ogrom tragedii, drastyczne sceny, brawurowa akcja ratownicza, i prawie zawsze próbują wrobić w odpowiedzialność maszynistę. A kto się zastanowi, że może były źle wyprofilowane tory, albo jednak te pociągi mają wady techniczne? Może trzeba sprawdzić inne miejsca infrastruktury, czy inne maszyny, aby zapobiec kolejnej tragedii?

Tylko po co, przecież to zagwarantuje kolejne przedstawienie w następnych wiadomościach, zresztą za dużo by to kosztowało, a ludzie chętnie łykną jak zwala się na przemęczenie, czy stres. To wszyscy znają z własnego doświadczenia! Prawda mogłaby się okazać niewygodna np dla właściciela pociągu, ludzie moglibyy się zniechęcić do jazdy tymi liniami, a ubezpieczalnia nie wypłacić odszkodowania.

Myśl sam za siebie, nie pozwól innym decydować o sobie. Powinieneś wiedzieć, czego oczekujesz od życia i na co Cię stać. Zadaj sobie pytanie, czy prowadzisz życie naprawdę, czy na niby, kto i jak wpływa na Twoje zachowania, czy to co myślisz, to na pewno Twoje myśli, czy powtarzasz to, co  gdzieś usłyszałeś np. w mediach.

Bierz z telewizji tylko to, co jest Ci naprawdę potrzebne, oceniaj krytycznie i obiektywnie tą sieczkę, którą nam oferują. Nie trać czasu na bzdury. Nie daj sobą manipulować, sam decydujesz jak żyć nikt, nie musi Ci podpowiadać, a skoro to robi, to dobre rady wykorzystaj, a chwasty odrzuć. Nie działaj „z automatu”, chyba nie chcesz być lalką, która pozwalając ciągnąć się za sznurki zmierza do własnej zagłady. Trzeźwości umysłu i rozwagi  życzęw ogladaniu życzę.

antena_nadawcza_telewizyjna

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*