panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

Ross-Ice-Shelf - topnieją-lodowce

103. Wodna bomba zegarowa! – cykl – Prawdy Zdumiewające.

| 2 Comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.

 

Antarktyka topi się szybciej, a Zachodnia Płyta zagraża upadkiem do głębi oceanu! Miasta przybrzeżne powinny spodziewać się wzrostu poziomu morza i nasilenia burz przybrzeżnych. Najbardziej pesymistyczne scenariusze ostrzegają, że Nowy Jork, Singapur i Dhaka będzie pod wodą w ciągu najbliższych 50 lat! Poziom morza podnosi się. Zwiększyło się prawdopodobieństwo sztormów w głębi lądu, najbardziej zagrożeni są mieszkańcy Bangladeszu i innych nisko położonych regionów.

Przez ostatnie dni nasiliły się komunikaty naukowców jakie lądy w najbliższym czasie znajdą się pod wodą. Prawie już o dwóch tygodni media powtarzają niepokojącą historię o przyszłości największego lądolodu na planecie – stabilny do tej pory obszar lodu (ok. 2 mil grubości w niektórych miejscach) topi się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

W dniu 12 maja badacze stwierdzili, że „upadek” części lodu Antarktydy Zachodniej jest nieunikniony w ciągu najbliższych 200. Z badań przeprowadzonych przez Ian’a Joughin Uniwersytetu w Waszyngtonie i jego kolegów okazuje się, że jest to możliwe nawet szybciej niż 200 lat, gdyż na podstawie ostatnich strat lodu i ruchów lodowca Thwaites przewidywany komputerowo proces nagłego topnienia Antarktyki już się rozpoczął.

 

Lodowiec_Thwaites

 Lodowiec Thwaites, zdjęcie NASA

 

Jak wiadomo Lodowce Antarktyki Zachodniej są odpowiedzialne za globalny wzrost poziomu morza, ich stopienie spowoduje podniesienie poziomu mórz, co najmniej cztery stopy (ponad 1.2 metra), zatapiając nadbrzeżne miasta na całym świecie. Jeżeli cała Antarktyda Zachodnia również się zdestabilizuje to poziom morza wzrośnie do 15 stóp! W dniu 19 maja 2014  NASA udostępniło publicznie zdjęcia satelitarne wskazujące na to, że 96% Antarktydy jest niestabilna, a ​​tempo utraty lodu podwoiło się od 2010 r., w porównaniu do okresu od 2005 do 2010 roku.
 
 

 

Jak wzrost poziomu morza, w tym z topnienie lodu Antarktydy, ma na nas wpływ ?

 1. Wzrost poziomu morza to zagrożenia powodziowego przybrzeżnych na całym świecie. Np. poziom wody w rejonie Nowego Jorku wzrósł o ponad stopę między 1900 a 2012 r., kiedy huragan Sandy uderzył, spowodowało to iż o 80.000 więcej osób zostało dotkniętych przez powódź w Nowym Jorku i New Jersey, niż gdyby poziom był niski jak dawniej.
 2. Wzrost poziomu morza zwiększa ryzyko powodzi przybrzeżnej w stanach jak Floryda, Wirginia i Nowym Jorku. „Climate Central” wskazuje, że „71000000000 dolarów majątku Florydy siedzi mniej niż dwa metry powyżej linii wysokiego przypływu.” (głównie nieruchomości obciążone kredytami)
 3. „Thwaites Lodowiec sam przyczynia się około 10% aktualnego uśrednionej globalnej stopy wzrostu poziomu morza, co stanowi około 0,13 cm rocznie” -podaje Joughin – To przyniesie jedną stopę wzrostu poziomu morza. Ze względu na spodziewany wzrost utraty lodowców lądowych w Grenlandii, Antarktydy i innych obszarach, pod koniec wieku dojdzie do trzech metrów.

 

lodowce_Arktyka_Zachodnia

 

 

Profesor Martin Siegart z Edynburga (University of Edinburgh) informuje: „Zespół uniwersytecki odkrył basenu – prawie 1,2 mil głęboko w miejscach i 62 mil od 124 mil w wielkości – blisko krawędzi pokrywy lodowej Antarktydy Zachodniej. Basen wykryto podczas mapowania radaru krajobrazu pokryte lodem na Morzu Weddella. Obszar jest na krawędzi zmian, ale nie da się przewidzieć, jakie skutki może wywołać bez dodatkowych działań umożliwiających lepsze zrozumienie , jak na lodzie Antarktydy Zachodniej zachowuje się lodowiec. „Dwa lata temu już wydarzyło się coś podobnego, 60 – km długości lodowa znana jako B9B, oderwała się od Antarktydy. Istniejeją obawy, że historia się powtórzy.

 

Załamanie_lodu

Załamanie lodu B9B- Arktyka Zachodnia.

 

 

Udostępnij na:

2 Comments

 1. I tu się narzuca pytanie – czy to naturalny proces natury ( cykl ) czy człowiek dobrze zaopatrzony w nienawiść do natury i chciwość pokazuje swoje ostre lecz mało skuteczne zęby…

  Wiecej artykułów które pobudzają mózgownice prosze :)

 2. admin

  Dzięki za wypowiedź.
  Staram sie, aby było sporo, może poszukaj w archiwum i znajdziesz kolejny, a ja między czasie dopiszę nowy 😉

  Pozdrawiam, Jagoda

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*