panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

cyborg_star_trek

105. Już dawno temu przestałeś być człowiekiem! – cykl – Prawdy Zdumiewające

| 2 Comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.

 

Obecnie wszystko jest przeliczane na cyfry. W momencie urodzenia stałeś się cyfrą, urzędnicy zewidencjonowali cię nadając numer aktu urodzenia i zapisując dokładny czas, od kiedy istniejesz – oficjalnie jesteś od momentu wydania metryki urodzenia. Gdy cię zarejestrowano otrzymałeś świstek papieru i miejsce w pierwszej maszynie, czyli komputerze lokalnego urzędu. On załatwił ci miejsce w innych maszynach, ba, w całym kraju, na całym świecie!

Od tego czasu przez całe życie zbierasz dodatkowe numerki. Pewnie zacząłeś od szczepień, a może od stopni w szkole czy na studiach. Przecież twoje wykształcenie jest mierzone stopniami na dyplomach czyli cyframi.

W cyfrach określa się również twoje zarobki i inwestycje, i oczywiście zobowiązania np. wobec banków (kredyty), wobec państwa (podatki) i inne np. rachunek za telefon. Miotasz się w cyfrowym wyścigu szczurów, aż do śmierci. Wtedy dostaniesz ostatnie numerki, czyli nr. Aktu zgonu, plus ewentualnie twoi spadkobiercy dostaną nr. Aktu postępowania spadkowego i ewentualne cyfrowe zyski.

Nic się nie martw, za ten czas zaliczysz kilkaset innych numerów: ubezpieczeń, kont bankowych, pinów, haseł i innych bzdetów. Nim się zestarzejesz może nawet twoje myśli też przekonwertują na numery. Wtedy będziesz jeszcze bardziej cyfrowy. Coraz więcej ludzi niepełnosprawnych ma wszczepione implany, które umożliwiają sterowanie sprzętem za pomocą myśli.

Oczywiście ułatwiają im one życie, roboty sterowane myślami mogą podać herbatę, napisać i wysłać list do urzędu, czy zapłacić rachunek. Zapewniają im samodzielność i zwiększają bezpieczeństwo, gdyż myślami mogą sterować sprzętem domowym i w razie potrzeby wysłać SOS. Istnieją również programy, pomagające spełnić marzenia i robić te rzeczy, których by nie mogli ze względu na chorobę. Film poniżej to przykład jak wielkie możliwości, otwiera ta technika dla ludzi sparaliżowanych „z muzyką w duszy”.

 

 

Niepokojące są natomiast próby nadużywania tego typu wynalazków.  Hinduscy badacze z Uncle Ankle Mumbai Bombai University już to opracowali. Zebrali ponad ochotników, których podłączono bezpośrednio do Internetu. Wykorzystano do tego odbiorniki 4G podpięte elektrodami wprost do nerwu łokciowego. Eksperyment się powiódł, a podłączenie ludzkiego ciała do Internetu otworzyło drzwi do korzystania z sieci za pomocą wyładowań, czyli myśli.

Takie podpięcie do neta, jakoś kojarzy mi się z cyborgami. Nie mam na myśli filmów SF, chociaż może i powinnam. Cyborgi żyją wśród nas, chociaż wcale nie wyglądają jak te z Blade Runner. Okazuje się, że współczesny cyborg to nie maszyna, obleczona skórą, to są ludzie, którzy zachowali swoje ciało, a jego jakaś część została zastąpiona mechanizmem. Wygląda na to, że tylko nie jesteśmy świadomi, że wg naukowców na stałe wszczepiona proteza czyni cię cyborgiem, a nawet taka, którą możesz zdejmować.

 

Ric_cyborg_1

Masz protezę jesteś cyborgiem, odłożysz na półkę to jesteś człowiekiem! Ale się porobiło!  Postrzeganie społecznie zmieniło się od czasów pierwszego eyeborga i  kombinezonów wojskowych.

Oto eyborg

 

 

Co do kombinezonów, to wynalazek wojskowy, wzorowany na Iron Manie. Otóż żołnierze amerykańscy gdy istnieje taka potrzeba, mogą zamienić się w cyborga. Ubierają specjalny kombinezon, który zapewnia fuzję człowieka z maszyną i stają się klasycznymi cyborgami. Kombinezon zwiększa ich wytrzymałość i siłę, np. mogą  swobodnie dźwigać na plecach ładunki 200kg i  bardzo długo maszerować tak obładowani,  sprawdźcie sami na filmie.

 

W cyfrach zapisani już jesteśmy, zapisane są informacje o nas, w urzędach i w Internecie, kto dziś nie ma swojego profilu w sieci? Co dalej? W następnym etap to może staniemy się całkiem cyfrowi, może będziemy cyborgami, albo tylko hologramami?  Niespostrzeżenie fikcja i marzenia się urzeczywistniają, tylko jacy będziemy, gdy całkiem się urealnią?

Pamiętajmy neurotechnology czy neural engineering to nie tylko sztuczne protezy i nowe możliwśsci motoryczne dla sparaliżowanych ludzi, ale ogromny rozwój zdolności kognitywnych. Poczytajcie o badaniach Dr Kevina Warwick’a z Uniwersytetu w Reading lub Dr Theodore’a Berger’a z Uniwersytetu Poludniowej Kalifornii w Los Angeles.

 

 

 

Udostępnij na:

2 Comments

 1. Raymond Kurzweil naukowiec i współpracownik koncernu Google twierdzi, że w najbliższych latach dokona się przełom w rozwoju sztucznej inteligencji – lada moment roboty oraz komputery będą potrafiły się uczyć poprzez nabywanie doświadczenia. Istnieje ryzyko, że zostanie osiągnięty pułap tzw. technologicznej osobliwości, wtedy inteligencja maszyn będzie się doskonalić za szybko i może się zrobić niebezpiecznie!

  • admin

   Rzeczywiście może być niebezpiecznie gdy roboty będa się szybciej uczyć niż my ludzie. Dzięki za komentarz.
   Pozdrawiam
   Jagoda

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*