panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

syrena_mozaika_ w barze

107. Syreny bez tajemnic: ciekawostki, dowody i dylematy. – cykl – Prawdy Zdumiewające.

| 1 Comment

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.

 

Ludzie fascynują się syrenami od wieków. Pisał o nich Homer i wielu innych nie tylko starożytnych pisarzy (Pliniusz Starszy, Szekspir). Przez pokolenia powtarzano mity o syrenach i opowiadano o nich bajki dzieciom na dobranoc. Nakręcono wiele filmów, a zagadnieniem coraz żywiej interesują się naukowcy. Sceptycy nie wierzą w ich istnienie, a ilość intrygujących dowodów wzrasta. Wierzysz, że mityczne syreny istnieją?

 

Czy są dowody na istnienie syren? Gdzie i kiedy widziano syreny?

Oto najbardziej znane obserwacje tych legendarnych istot.

Czy wiesz, że Kiryat Yam (Izrael) to jedyne miejscem na świecie, gdzie możesz zgarnąć 1 milion dolarów nagrody za dostarczenie materiału filmowego z prawdziwą syreną. Tamtejszy samorząd zaproponował tę nagrodę w odpowiedzi na liczne raporty o obserwacji syren na wybrzeżu.

Podobno syreny pojawią się tam najczęściej o zachodzie słońca. Jednym z pierwszych ludzi, którzy zobaczyli tam syrenę był Shlomo Cohen. Opowieści Cohena, wielokrotnie były cytowane są przez Izraelskie Wiadomości Narodowe.

 

W marcu 2013 r. – sfilmowano syrenę w Morzu Grenlandzkim

Geolog morski – dr Torsten Schmidt, opublikował niezwykły materiał filmowy, z jednej ze swoich wypraw dalekomorskich. Podczas GeoSurvey dr Schmidt i jego duńskiego zespół pracował nad „mapowaniem sejsmicznym” i pobierał próbek z dna oceanu, aby zlokalizować obiecujące miejsca dla rezerw ropy naftowej i gazu ziemnego.

Na głębokości 3000 stóp (1000 m) pod powierzchnią oceanu, dr Schmidt wraz z zespołem usłyszał jakieś niezwykłe odgłosy. Dokonano zgłoszena do Islandii GeoSurvey o tych dziwnych dźwiękach, słyszanych podczas skanowania dna oceanu. Prośba o przeprowadzenie dochodzenia została odrzucona. Dr Schmidt przeprowadził własne śledztwo i nagrał syrenę, o czym informowało Animal Planet (więcej o tym i film w tekście Syreni śpiew)

 

Syrena i rekin, kadr z filmu emitowanego przez Animal Planet.

Syrena i rekin, kadr z filmu emitowanego przez Animal Planet.

 

W 2012 r. widziano syreny w Zimbabwe (Afryka)

Syreny w Zimbabwe zostały zaobserwowane wielokrotnie. Podobno w 2012 utrudniały zakończenie budowy instalacji pomp wodnych. Przynajmniej tak podają tamtejsze raporty o opóźnieniach w budowie, twierdzą one, że spowodowały to syreny. Nękanie pracowników przez syreny zostały zgłoszone do ministra Nkomo i potwierdzone w państwowej gazecie Herald w Zimbabwe. Pracownicy odmówili pracy przy pompach ze względu na obawy, ze syreny powrócą.

 

W sierpniu 1991 r. syreny zaobserwowano w RPA

Dziwną istotę znaleziono w brzuchu martwego żarłacza białego w Afryce Południowej. Ciało zostało zbadane i stwierdzono, że ma ręce, humanoidalną czaszkę i ogon, dlatego może być uznane za syrenę. Dodatkowo przy martwym ciele znaleziono broń, w postaci zatrutego harpuna, a to może być dowód walki syreny o życie.

 

Syrena znaleziona w brzuchu rekina w RPA

Syrena znaleziona w brzuchu rekina w RPA

 

W 1967 r. syreny pojawiły się w Kolumbii Brytyjskiej (Kanada)

Wtedy to turyści płynący promem zobaczyli kobietę z ogonem delfina. Opisali ją jako posiadającą blond włosy piękną kobietę jedzącą łososia. Napisano o tym w gazecie Times-Kolonistów.

 

W 1943 r. syreny pojawiły się na Kei Islands (Indonezja)

W czasie II wojny światowej, kilka syren widzieli japońsy żołnierze na brzegu Wyspy Kei w Indonezji. Zgłosili swoim przełożonym informacje o obserwacji istot w przybliżeniu 4-foot i 9 cali (150 cm) wysokości, z ludzką twarzą i ramionami, posiadające kolce wzdłuż głowy i usta jak karp.

Sierżant Taro Horiba zbadał martwe ciało syreny wyrzucone na brzeg i po powrocie do Japonii, wezwał naukowców do studiowania na temat syren, ale jego wnioski zostały odrzucone, gdyż nikt nie uwierzył w jego relację

 

W 1886 r. syreny widziano w Cape Breton (Kanada)

O obserwacji syren poinformował w 1886 zoolog dr Karl Shuker na jego stronie internetowej, przedstawiając raport pochodzi z gazety Cape Brooklyn Eagle w sierpniu 1886 roku.

Rybacy z Gabarus, Cape Breton (wyspie u wybrzeży Nowej Szkocji w Kanadzie) relacjonowali „Twarz, głowa, barki i ramiona przypominały te istoty ludzkiej, ale w partiach dolnych wygląd ryb.”

 

W 1737 r. syreny pojawiły się na wybrzeżu Hiszpanii

Gazeta urzędowa w Kennebec doniosła 24 czerwca 1873: „O tym samym czasie [.1737] w Hiszpanii, niektórzy rybacy na wybrzeżu złapali w sieci coś w rodzaju syreny, pięć i pół stopy od stóp do głów. Głowa jak u kozy, z długą brodą i wąsami, czarnej skóry, nieco owłosione, bardzo długą szyję, ramiona, ręce z długimi palcami, z paznokciami jak szpony; płetwiaste palce i żebro na dolnej części pleców. ”

 

W 1608  r. syreny zauważono w pobliżu Rosji

O obserwacji syren poinformował Henry Hudson, badacz i odkrywca rzeki Hudson. Napisał w swoim dzienniku: „Dwóch członków załogi Hilles-Thomas i Robert Rayner dostrzegli syrenę przy 75 ° 7 ‚N i krzyczeli na resztę załogi, aby przyjść i spojrzeć.” Hudson dodatkowo informował, ze widziana istota miała „ogon z morświna i plamiste jak makrele. ”

 

W 1493 r. widział syreny Krzysztof Kolumb

Krzysztof Kolumb poinformował o syrenach, które obserwował podczas swoich wypraw morskich. Oświadczył: „Oni nie są tak piękne, jak te malowane, choć do pewnego stopnia mają ludzki wygląd w twarzy…”

 

Zastanawiające są również malowidła ze starożytnego Egiptu. Powstały pod natchnieniem legend i mitów, czy prawdziwych obserwacji syren?

 

Syreny na malowidłach w  Egipcie

Syreny na malowidłach w Egipcie

 

Czy syreny mogą istnieć?

Istnieje wiele zapisów o obserwacji tych istot, tylko trudno w nie uwierzyć. Równie nieprawdopodobna jest modna obecnie teoria spiskowa, że na dnie Trójkąta Bermudzkiego, żyje cywilizacja syren.

Niektórzy utrzymują, że syreny istnieją i podają szczegółowe dane charakterystyczne dla gatunku. Jak np. kształt czaszki umożliwiający echolokację, jak u waleniowatych. Twierdzą, iż syreny potrafią oddychać pod wodą jak ryby, czyli rozpuszczonym powietrzem. Argumentują, że skoro foka szara wytrzymuje ok. 30 minut w zanurzeniu, to inne istoty też mogą posiadać takie zdolności.

Jednak wciąż pozostają nurtujące pytania o sprawy techniczne, umożliwiające życie syren pod wodą, poniżej kilka z nich.

 

Dlaczego do tej pory nie znaleziono żadnych syrenich szczątków?

Są wykopaliska dinozaurów, ludzkich olbrzymów, a syren nie. Czyżby wszystkie syrenki zostały pożarte przez rekiny? Jeśli by syreny faktycznie istniały, świat naukowy chciałby je studiować, chciałby o nich wiedzieć, a gazety i telewizja miały by strasznie dużo na ten temat do powiedzenia. Chyba przynajmniej słychać by było w mediach jak ośrodki naukowe biją się o dotacja pieniężne?

 

Czy syreny nie zamarzną w lodowatych przestworzach oceanu?

Ludzkie ciało nie jest przygotowane do przetrwania długich okresów w wodzie. Oczywiście, istnieją obszary oceanu, które są cieplejsze przy powierzchni. To skoro syreny nie mogą żyć na otwartym oceanie, tylko przy brzegu, to dlaczego nie widujemy ich podczas wakacji nad morzem.

Jeżeli mają system ochronny na temperaturę, to nie prezentują się wcale pięknie jak na obrazach i w bajkach. Pewnie wyglądają jak morskie ssaki, których grube warstwy tranu chronią je od zimna! Drugi sposób na utrzymanie ciepła, wykorzystywany przez mieszkańców wodnych głębin to gruby płaszcz z sierści dla termoregulacji, jak u wydr morskich. Syreny byłyby wtedy obrośnięte futrem!

Syreny nie mogłyby mieć długich i smukłych ramion! Ssaki morskie mają ciała wrzecionowate, krótkie wypustki, dzięki nim mogą wytrzymać zmniejszony przepływ krwi i utrzymać ciepło. Zwierzęta są stałocieplne i mają włosy, a ryby wcale nie. Czy ssak może mieć pół ciała ludzkiego, a pół od ryby? Czy podwodni ludzie to sako-ryby? No cóż, na filmie o syrenach emitowanym przez Animal Planet zapewniano, że gatunek syrena to podwodna małpa. Czy to nowa rasa istot rozumnych?

 

Jak syreny miały by się rozmnażać?

Dziwne, że jakoś nie zaobserwowano męskich osobników. Syreny są ludźmi do pasa, to chyba nie mogą tego robić jak ludzie, no chyba muszą współżyć jak delfiny. Co mają tam na dole? Większość ryb rozmnaża się zewnętrznie, ale jakoś trudno wyobrazić sobie syreny-kobiety składające jaja i syrenich facetów polewających te jaja spermą.

Uff, jeżeli tam na dole syreny mają takie rozwiązanie jak ryby to mają przegwizdane z wydalaniem. Rybie nerki produkują amoniak, który jest wydalany przez skrzela. Czyli piękne syreny musiały by sikać przez skrzela! Miały by ciągłe kłopoty z trawieniem żywności, bo ludzie mają dobrze rozwinięte jelita, dwa jelita cienkie i grube, a ryby mają jedno proste jelito. Kto widział tyłek syreny?

 

Można podejrzeć na filmach nakręconych w głębinach oceanu z najbardziej znaną syreną.

 

 

 

Udostępnij na:

One Comment

  1. Ciekawy artykuł, tyłka syreny nie widziałem nawet w teleizji! Wg mnie syreny nigdy nie istniały to tylko wymysły ludzi.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*