panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

kamera_na_budynku_2

109. Krzyki wielkiego brata – cykl – Prawdy Zdumiewające

| 2 Comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu –  Prawdy Zdumiewające.

 

Powszechnie wiadomo, że w Wielkiej Brytanii jest najwięcej kamer w Europie. Średnio jedna kamera przypada na 14 mieszkańców, niektóre źródła podają, że na 11. Obserwują obywateli z każdego możliwego miejsca, kamery wiszą na budynkach, umieszczono je także na przejściach dla pieszych i w autobusach, w urzędach, szpitalach, szkołach itp. w ramach publicznego systemu monitorowania CCTV.

Kamery są już prawie wszędzie, ale podobno wciąż ich za mało i nie mogą nadążyć z zakładaniem. Mają też problemy kadrowe, bo ktoś to musi oglądać. Obecnie sporo zapisów z kamer jest gromadzonych, ale dopiero, gdy coś się zdarzy, to materiał archiwalny jest przeglądany.  Pracownicy nie nadążają oglądać nagranych materiałów. Natomiast miejscach publicznych, w których ciągle coś się dzieje, obywatele są pod ciągłą kontrolą.

 

Kamera_wielkiego_brata

 

Dziś idąc ulicą usłyszałam krzyk wielkiego brata. Z mikrofonu ktoś głośno huknął na startujących do siebie młokosów. Większość przechodniów zatrzymała się i zaczęła się rozglądać, gdzie winowajcy. Dwóch młodzików stało z głowami zadartymi do góry i patrzyło na wielką kulę kamery i mikrofon. Byli tak samo zdziwieni jak my, jeden splunął na ulicę, za co też dostał opierdol. Poszeptali i szybko odeszli, nie oglądając się za siebie.

Kamery tutaj nie tylko są używane do tropienia przestępstw, ale i do upominania obywateli np. aby nie rzucali śmieci na ulicę (nic nie pomaga śmieci coraz więcej!) Wracając do domu rozglądałam się za cyfrowymi oczami w/Wielkiego b/Brata i uświadomiłam sobie jak dużo kamer przybyło w tym mieście.

 

kamera_uliczna

 

Mój znajomy opowiedział mi o kimś, kto miał sklep na rogu dwóch ulic i zarabiał na szpiegowaniu. Taka współpraca polegała na tym, że podpięli mu czarną skrzynkę do systemu monitorowania sklepu. W ten sposób mieli wgląd do tego, co nakręcają kamery sklepikarzy. Gdy kamera coś złapała, ten, kto to przyuważył dostawał punkty przeliczane na pieniądze.

Ludzie z różnych krajów mogli oglądać, co się dzieje w angielskich sklepach i gdy dopatrzyli się złodzieja naciskali alarm i za to otrzymywali kasę. W wyniku nacisków społecznych program zamknięto. Twórca takiej firmy Internet Eyes pan James Woodward powiedział: „”To jest zapobieganie przestępczości. Monitoring nie jest doglądany i nie ma wystarczającej ilości kamer, które są obserwowane w jednym czasie. To, co robimy to zapewniamy więcej oczu zwróconych na te kamery „.

Okazuje się, że społeczeństwo, może także zarabiać pieniądze poprzez monitorowanie swoich kamer i komercyjnych kamer CCTV siedząc we własnym domu. „Prywatna firma za pomocą kamery prosi prywatne osoby, aby szpiegowały się nawzajem. To oznacza prywatyzację państwa nadzoru” – Charles Farrier z No CCTV.

 

kamera_w_UK

 

Program zamknięto, ale szpiegowanie się nie skończyło. Nadzór aparatu kontroli (government’s surveillance camera commissioner – Andrew Rennison) przestrzegał, że postęp w technologii CCTV może naruszać praw człowieka i nalegał o uregulowanie brytyjskich przepisów. Czy wiesz, że uliczne kamery o wysokiej rozdzielczości, mogą rozpoznawać ludzkie twarze z odległości do pół mili i są instalowane na terenie całej Anglii, bez konsultacji społecznych?

Taki to właśnie kraj, np. w Wielkiej Brytanii zgodnie z prawem pracodawcy mogą monitorować pracowników, na różne sposoby. Mogą stosować CCTV , testy na alkohol i narkotyki, przeszukiwać torby i sprawdzać wiadomości e-mail pracownika. Prawo ochrony danych obejmuje każdą kontrolę, która polega na pobraniu danych, obrazów lub testów narkotykowych, co nie zmienia jednak faktu, że taka kontrola może być legalnie prowadzona.

 

kamera

Dojechaliśmy do domu, po drodze mijając kilka kamer ANPR , czyli takich z automatycznym rozpoznawaniem tablic pojazdów ( ANPR automatic number plate recognition systems) Siadłam przy komputerze, aby napisać ten post i pomyślałam sobie, tu też mnie szpiegują, ale na ten temat jak to robią za pomocą Internetu dziś pisać nie będę, polecam świetny artykuł  kogoś innego o inwigilacji przez Internet

 

 

 

Udostępnij na:

2 Comments

 1. Świadomość tego ile kamer mnie kręci jest bardzo podniecająca, a z punktu widzenia bezpieczeństwa to nie sadze aby maiały one na to wpływ.

  Pozdrawiam

  • admin

   Mnie to zupełnie nie kręci, jak mnie kamery kręca. Mieszkam w UK, jak podają statystyki, przeciętny przechodzień jest filmowany średnio 300 razy dziennie!
   Dzięki za komentarz, również pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*