panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

plaża

120. Marzenia o czapce niewidce (Pojazdy niewidoczne dla radarów) – cykl – Prawdy Zdumiewające

| 2 Comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.

 

Być niewidocznym dla radarów

Być niewidocznym kuszące marzenie dla każdego, a na polu bitwy najłatwiejszy sposób zaskoczenia przeciwnika i utrudnienie mu możliwości rozpoznania nadciągającego zagrożenia. Sposoby maskowania obecności obiektów przed radarami to temat rzeka, ale w totalnym uproszczeniu: radar wypromieniowuje fale radiowe o określonych częstotliwościach (VHF, UHF, L,S,X, najczęściej do radiolokacji używane są fale o częstotliwości 8-12 GHz – czyli pasmo X), później radar czeka na sygnał powrotny, który przychodzi, gdy fale te odbiją się od jakiegoś obiektu).

Chcąc ukryć coś przed radarem trzeba zbudować maszynę, która promieniowanie to przechwyci i pochłonie, ewentualnie odbije w innym kierunku, aby nie wróciło do odbiornika. Najtańszą i najprostszą metodą jest pokrycie maszyny materiałem, czy farbą o własnościach pochłaniania promieniowania radiowego, co powoduję zmianę parametrów fali jej rozproszenie.

Druga metoda to takie ukształtowanie powierzchni, aby pojazd napromieniowywany falami radiowymi odbijał je w innym kierunku. Stąd tak ostre kształty maszyn niewidocznych dla radarów. Dodatkowo wprowadza się inne technologie np. tzw. aktywne metody zagłuszania sygnału, czy zmniejszenie śladu termicznego, albo hałasu z napędu obiektu i inne bajery technologii stealth dotyczące kształtu i użytych materiałów.

 

Maszyny, których nie widać (technologia stealth)

Maszyny wyposażone w technologie stealth świętują w świecie swoje sukcesy w przeciwieństwie do  polskiego projektu konstrukcyjnego PZL 230 Skorpion, realizowanego w latach 90-tych w Państwowych Zakładach Lotniczych w Warszawie, po którym została jedynie drewniana makieta.
 

 
Najnowsze cacko łódź „Duch” jest zupełnie niewidoczna dla radarów. Łódź „Ghost” jako pierwsza na świecie wykorzystuje zjawisko superkawitacji do zmniejszania oporu wody oddziałującego na kadłub, co zapewnia jej niewiarygodną prędkość. Może niezauważona wypłynąć na „zakazany” akwen wodny i węszyć do woli. Sterowanie ułatwione, dzięki pracy komputerów, można się poczuć jak w „Gwiezdnych Wojnach”.
 

 
Świętuje swe tryumfy również niewidoczny dla radarów samolot, czyli Lockheed Martin F-35 Lightning II
 

 
Niewykrywalność jak wszystko ma swoją cenę, oprócz faktycznych nakładów finansowych, wchodzą w grę rozwiązania techniczne i technologiczne. Specjalne materiały nie tylko mają swoją cenę, ale swoją masą mogą stanowić dodatkowe obciążenie dla pojazdu np. samolotu. Materiały pochłaniające fale radiowe raczej nie mogą stanowić elementów konstrukcyjnych, więc produkowana maszyna od razu musi być więkasza, co widać na filmikach. Jednak posiadanie takich maszyn to genialny sposób na atak z zaskoczenia, a ich większe gabaryty można wykorzystać jako dodatkowy atut w psychologicznym aspekcie wojny.

Wojenne taktyki psychologiczne rządzą się swoimi prawami, konkurencja nie śpi. Amerykanie mają utudnione zadanie, bo najnowsze rosyjskie systemy radarowe działają w podczerwieni klasy IRST (infra-red scan and track) i odgrażają się, że np. Lightning II jest łatwym celem dla Flankerów (samolotów typu Su-27, Su-30 i Su-35).
Ile w tym prawdy, a ile propagandy? W końcu F-35 ma wady konstrukcyjne, jest ciężki i powolny jak na myśliwca, do tego słabo uzbrojony. Tylko czy Rosjanie mają coś konkurencyjnego? Jak wygląda ich obecna flota powietrzna? Czy potrafią przeciwnika zestrzelić z tak dużej odległości?

A może by wykorzystać patent na niewidoczność na codzień? Może by okleić swoje auto specjalną powłoką rozpraszającą promienie radaru albo antyradarową jak Ferrari 458 Italia?
 

Udostępnij na:

2 Comments

  1. Tytuł bez sensu nic nie piszesz o czapce!

    • admin

      Nie wiem czy udajesz, że nie pamiętasz bajki o czapce niewidce, czy masz żal, że nie napisałam nic o ubraniach zapewniających niewidoczność. Na wszelki wypadek wrzucam dość stary film o niewidocznych amerykańskich żołnierzach w Iraku. Dzięki za komentarz i podpowiedź, że powinnam uaktualnić swoje dane na temat takich ciuszków 😀

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*