panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

pechowa_czy_szczęśliwa_trzynastka

122. Poniedziałek trzynastego. – cykl – Prawdy Zdumiewające

| 0 comments

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.

 

Poniedziałek trzynastego?!

Na szczęście to nie piątek trzynastego, ale ludzie nie przepadają za trzynastką ani za poniedziałkami. Trzynastka kojarzy mi się całkiem dobrze , a poniedziałki uwielbiam i zupełnie nie zgadzam się z tezą ze starego filmu „Nie lubię poniedziałków”. Wbrew zapewnieniom, że trzynastka pechowa mam do trzynastki sentyment, z reguły przynosi mi szczęście. (Przyznam szczerze polskiej komedii „Szczęśliwa trzynastka” nie oglądałam, może dlatego, że z 1938r.?)

Poniedziałek służy do tego, aby odpocząć po burzliwym weekendzie, zaplanować i powolutku rozpocząć nowy tydzień. Trzynastka dobrze się kojarzy, bo w PL lata pracowałam w sektorze budżetowym i płacili mi trzynastki, tak zostało, że 13 kojarzy mi się z dodatkowym wynagrodzeniem.

Nie jestem przesądna i trzynastka dotąd była dla mnie cyfrą szczęśliwą, zawsze coś dodatkowego i fajnego się trzynastego działo, może jednak jest odrobina prawdy w tym, że sami kreujemy naszą rzeczywistość i życie daje mi szczęśliwa trzynastą wypłatę? (Jak w filmie „Sekret”?)

 

Trzynasty w kalendarzu

Każdego „trzynastego” traktujemy z przymrużeniem oka, ale gdy wypadnie to w piątek to uważamy, że to feralny dzień i obawiamy się „w piątek trzynastego” prześladującego pecha. Tradycja chrześcijańska, w której najczęściej dorastamy, ma do piątku i samej 13 bardzo dziwny stosunek.

W piątek b/Bóg stworzył Adama, ale i w piątek wygnał go z raju. W piątek ukrzyżowano Chrystusa, ale w piątek umarli zmartwychwstaną na Dzień Sądu. Co do 13, to apostołów było 12 plus trzynasty Jezus, a więc trzynastka powinna przynosić szczęście, bo pełnię tego szczęścia zepsuł Judasz. Przez Judasza to nawet jakby Chrystusa nie liczyć to też było ich 13, gdy zdradził to wybrano na jego miejsce 13 apostoła.

To bardzo stare dzieje… Rada na dziś: lepiej nie komplikuj sobie życia wciąż żywymi przesądami, nie narzekaj, nie trać czasu na bzdury, uśmiechnij się i zasuwaj do przodu.

 

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*