panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

antena_GSM_nad_dachem

126. Życie na podsłuchu, Aneks – cykl – Prawdy Zdumiewające

| 0 comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.
Życie na podsłuchu składa się z 3 części:
I.Życie na podsłuchu, część 1. – Sposoby podsłuchiwania telefonów komórkowych
II.Życie na podsłuchu, część 2. – Globalna sieć podsłuchu PRISM, ECHELON itp
III.Życie na podsłuchu, Aneks (poniżej) – Szczegóły programów do inwigilacji (PRISM i XKEYSCORE, MARINA, MUSCULAR, WINDSTOP, INCENSER, TEMPORA, P6 (Projekt6), STATEROOM, LUSTRE)

 

Życie na podsłuchu, Aneks

 

Mała, ale wzburzona dyskusja pojawiła się w ostatnich komentarzach pod tematem powszechnej inwigilacji dlatego powstał ten aneks. Ma on na celu wylistowanie projektów i tematów w których warto pogrzebać, chcąc rozszerzyć swoją wiedzę na temat globalnego szpiegostwa niż dostarczenie opisów tej działalności.

Powszechna inwigilacja opiera się na współpracy amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) z Federalnym Biurem Śledczym (FBI) i Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA) z partnerami zagranicznymi, czyli innymi rządami i firmami handlowymi i telekomunikacyjnymi. Na arenie międzynarodowej doprowadziło to do powstania tajnej współpracy między krajami, służącą do wymiany danych obywateli tych państw (z USA wymieniają się np. Wielka Brytania, Francja, Niemcy), jak również zmian pracy służb bezpieczeństwa. Poniżej film jakie będzie można otrzymane dane przykładowo wykorzystać.
 

 
Oprócz wspominanego przeze mnie na blogu PRISM i XKeyscore na arenie globalnego szpiegostwa mamy do czynienia z następującymi programami: MARINA, PINWALE, TRAFFICTHIEF, MAUI, MUSCULAR, TURMOIL, WINDSTOP, INCENSER, ANCHORY, TINMAN. Poniżej w telegraficznym skrócie  niektórych z nich:

Z amerykańskich programów szpiegowskich najbardziej znany jest PRISM działa od 2007 roku od momentu, gdy Protect America Act wszedł pod administrację Busha. Program PRISM kontroluje i archiwizuje komunikację internetową w oparciu o wymagania stawiane do firm np. Google Inc., na mocy sekcji 702 o zmianie ustawy FISA w 2008 roku.

PRISM  nosi kryptonim SIGAD US-984XN i zbiera dane komunikacji obejmując 91% ruchu internetowego. Partnerami w PRISM są Australian Signals Directorate (ASD/DSD) – lokalizacja Australia, Government Communications Headquarters (GCHQ) – lokalizacja Wielka Brytania i  Algemene Inlichtingen en Veiligheidsdienst (AIVD) – lokalizacja Holandia. Z kim współpracują? Przede wszystkim z firmą Microsoft. 

Drugi bardzo ważny oprócz PRISM jest XKeyscore, kolejny system pobierania danych przez NSA, dotyczy danych zagranicznych. Partnerzy Bundesnachrichtendienst (BND) – lokalizacja  Niemcy, Bundesamt für Verfassungsschutz (BfV) – lokalizacja Niemcy i National Defence Radio Establishment (FRA) – lokalizacja Szwecja.

Według GCHQ ujawnionego przez magazyn Der Spiegel w czerwcu 2014 roku są 3 rodzaje systemu Xkeyscore: 1. klasyczny:  z przetwarzaniem przez system WEALTHYCLUSTER, 2. Stage 2 (poziom drugi) Wyższe stopień szybkości transmisji i przetwarzania danych 3. Dive Deep (głębokie nurkowanie): transmisji danych 10 gigabit na sekundę, wyselekcjonowane dane przekazywane za pomocą języka wyboru „Genesis”. Serwery XKeyscore pobierają dane przede wszystkim z systemów: F6 (Special Collection Service), FORNSAT i SSO. XKeyscore został zintegrowany z Marina, czyli bazą metadanych Internetu NSA.

Kolejny program szpiegowski to projekt Tempora używany przez Government Communications Headquarters (GCHQ brytyjskie), ale przy współpracy/lub zarządzany jest przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych (NSA). System ten jest używany do buforowania komunikatów internetowych pochodzących z kabli światłowodowych, dane przechwytuje się w Wielkiej Brytanii i za granicą.

Tempora składa się główne z 2 elementów: „Mastering z Internetu” (MTI) oraz „Global Telecoms Exploitation” (GTE). Sortowuje ruchu internetowy i telefoniczny, podobnie jak w systemie XKeyscore NSA. Główne zaangażowane w działalność programu Tempora firmy to: British Telecommunications (kod operacyjny „Remedy„), Interoute („Streetcar„), Level 3 („Little„), Global Crossing („Pinnage„), Verizon Business („Dacron„),Viatel („Vitreous„), Vodafone Cable („Gerontic„).

MUSCULAR ( DS-200B) siedziba w Wielkiej Brytanii, programu nadzoru prowadzonego wspólnie przez brytyjskie Headquarters (GCHQ) i amerykańską bezpiekę (NSA), nadzoruje  główne połączenia komunikacyjnych, które łączą centra danych Yahoo i Google na świecie. Jest jednym, z co najmniej czterech podobnych programów, w ramach tzw. WINDSTOP.

P6 (Projekt6) to globalny projekt nadzoru prowadzony wspólnie przez (CIA)  i niemiecki wywiadu (BND i BFV) w ramach wojny z terrorem, zawiera ogromną bazę danych od danych osobowych i zdjęć, numerów tablic rejestracyjnych, historii wyszukiwania internetowego do danych telefonicznych. Siedziba projektu znajduje się w Neuss w Niemczech.

STATEROOM tajny program zbierania międzynarodowych sygnałów radiowych, telekomunikacyjnych i ruchu internetowego. Jest obsługiwany z misji dyplomatycznych sygnatariuszy UKUSA i sieć ECHELON, m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.  Parterzy: DSD, CSEC, GCHQ, SCS.

Na koniec Lustre, to  kryptonim tajnego traktatu podpisanego przez Francję i FVEY, dotyczy współpracy i wymiany danych pomiędzy agencjami wywiadowczymi.

Teraz to czas się zamknknąć, bo po takim wymienianiu programów globalnego szpiegowania, może jakieś logartytmy złapały za dużo słówek kluczowych dotyczacych inwigilacji i skończy się wizytą jak w tym króciótkim filmiku poniżej:
 

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*