panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

cyber_bezpieczeństwo

129. Burza cybernetyczna (Cyber Storm) -cykl – Prawdy Zdumiewające

| 2 Comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.

 

Co to jest Cyber Storm?

Cyberstorm powszechnie powszechnie kojarzy się z grą strategiczną stworzoną przez Dynamix i opublikowana w 1996 roku przez Sierra Entertainment.  W podobną grę bawi się w/Wielki b/Brat, a graczami są przedstawiciele różnych państw, współpracują i odgrywają co się dzieje, gdy dochodzi do cybernetycznego ataku.

Cyber Storm to także gra dla rządowców,  teraz trwa kolejna seria ćwiczeń w zakresie cyber-bezpieczeństwa w sektorach publicznym i prywatnym. Zabezpieczenie przestrzeni wirtualnej jest przecież ważne, dziś wszystko opiera się na Internecie.

Cyber Storm to wprowadzenie do akcji różnych scenariuszy ataków na bezpieczeństwo, generalnie dzieli się je na trzy rodzaje: ataki fizyczne, komputerowe i psychologiczne. W tych dwuletnich ćwiczeniach biorą udział tylko zaproszone firmy i instytucje, przede wszystkim: Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, NSA, CIA, Pentagon, Departament Stanu, Departament Sprawiedliwości itd. Celem jest zbadanie środków i procesów, wymiany informacji i ścieżki komunikacyjne do gromadzenia i upowszechniania poufnych informacji ponad granicami państw i sektorami wewnętrznymi bez narażania własności lub interesom bezpieczeństwa narodowego.

 

Ćwiczenia Cyber Storm w sieci.

 

Najnowsza Cyber Burza IV  (Cyber Storm IV, 2013 – 2014)

Cyber Burza IV składa się z pojedynczych ćwiczeń grupowych w budynku federalnym, ale także na poziomie stanowym i poziomie międzynarodowym, które reagują na incydenty cybernetyczne i oceniają konkretne możliwości i zasięg.

Ćwiczenia państwowe są  to dwudniowe wydarzenia  dla przedstawicieli różnych departamentów i agencji państwowych. Symulacje ataku służą identyfikacji poszczególnych elementów struktury zarządzania państwem i partnerów cyber-bezpieczeństwa,  biorą w nich udział zarówno  jednostki ochrony porządku publicznego i sektora prywatnego. Na arenie międzynarodowej obecnie bierze udział jedenaście z piętnastu krajów IWWN: Australia, Kanada, Francja, Niemcy, Węgry, Japonia, Holandia, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria i Stany Zjednoczone.

Cyber Burza III (Cyber Storm , Wrzesień 2010r.)

Objęła 8 poziomów, w tym handlu, Obrony, Energii, Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Sprawiedliwości, Transportu i Skarbu Państwa, w uzupełnieniu do Białego Domu i przedstawicieli inteligencji i ścigania społeczności. Udział wzięło 12 państw: Australia, Kanada, Francja, Niemcy, Węgry, Japonia, Włochy, Holandia, Nowa Zelandia, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania.

Cyber Burza II (Cyber Storm , Marzec 2008)

Objęła pięć krajów (Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone); 18 agencji federalnych (Departamentu Obrony, Departamentu Stanu, Departamentu Sprawiedliwości, itd.); 9 stanów (Pensylwania, Kolorado, Kalifornii, Delaware, Teksas, Illinois, Michigan, Karolina Północna i Wirginia) i ponad 40 firm z sektora prywatnego (Juniper Networks, Microsoft, McAfee, Cisco, NeuStar, Dow Chemical Company, PPG Industries, ABB Group, Air Products & Chemical Inc., Nowa Chemia, Wachovia, itp). Zagrożone były  4 sektory chemiczny, technologii informacyjnej, komunikacji i transportu (kolejowego / rury)

Cyber Burza I ( Cyber Storm , Luty 2006)

Pierwsze cyber ćwiczenia, wzięło udział ponad 115 organizacji, w tym federalnych, stanowych i lokalnych rządów i sektora prywatnego. Wyróżnione cztery sektory: informatyka, komunikacja, energia i transport (lotniczy).

To tyle, w telegraficznym skrócie,  nim zacznę uzupełniać swoje wiadomości na temat rządowych ćwiczeń  typu Cyber Storm, przeczytam pewną książkę, właśnie zamówiłam sobie w ksiegarni CyberStorm – apokaliptyczny  thriller. Zobaczymy, czy jest taki dobry jak go opisują w recezjach.

 

książka_cyber_storm
Udostępnij na:

2 Comments

  1. Często tego nie robią!

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*