panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

delfin_1

13. Jak ludzie, tylko z płetwami? Delfiny – Cykl – Prawdy Zdumiewajace.

| 1 Comment

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdzy Zdumiewające.

 

Delfiny to bardzo inteligentne i sprytne ssaki, pod wieloma względami swym zachowaniem i umiejętnościami przypominają ludzi, nawet potrafią oglądać telewizję i rozpoznać się w lustrze. Bywają też okrótne jak ludzie, ale o delfinach przestępcach i gwałcicielach pod koniec tekstu.

Powszechnie wiadomo, że zwierzęta te szybko nawiązują bliskie relacje z ludźmi. Powtarzane są historie, gdy delfiny ratowały życie rannym współtowarzyszom lub tonącym ludziom. Dawniej w Brazylii ssaki współpracowały i pomagały rybakom, a w delfinarium w Orlando puszczają wodne bańki ku uciesze turystów.

Delfiny są bardzo podobne do ludzi, dlatego w niektórych krajach istnieją zakazy trzymania ich w niewoli w celach rozrywkowych i nie wolno nawet zakładać delfinariów, np. w Indiach nie można ich pokazywać, bo tu w maju 2013 delfiny otrzymały od indyjskiego Ministerstwa Środowiska  status „Non-Human Person” (“osoba nie-ludzka”)

Ssaki te są świetnie zorganizowane i tworzą skomplikowane struktury socjalne, które generalnie są uwarunkowane wspólnym znajdywaniem pokarmu, ochroną przed drapieżnikami, rozmnażaniem i wychowywaniem młodych.

Jednak delfiny, tak jak szympansy (pamiętajmy, że wg naukowców delfin jest 4 krotnie inteligentniejszy od szympansa), utrzymują terytoria tworząc stosunkowo nietrwałe grupy nazwane „fission-fusion societies” („rozczepialno–zlewające się społeczeństwa”). Takie społeczeństwo składa się z mniejszych mocno zróżnicowanych podgrup.

 

delfiny delfiny oceaniczne

 

Jest to możliwe, ponieważ delfiny mają swój język, komunikują się zarówno werbalnie poprzez ultradźwięki i piski, jak też niewerbalnie przez gesty płetwami i wykonywane figury taneczne. Człowiek do tej pory rozszyfrował już ponad 200 sygnałów dźwiękowych.

Okazuje się, że delfiny potrafią myśleć logicznie i rozumieją pełne zdania. Naukowcy najczęściej porozumiewają się z nimi za pomocą języka migowego. Delfiny wykonują bardzo skomplikowane polecenia, nawet jeżeli dowiadują się o nich z telewizji! TAK delfiny czasem oglądają telewizję.

Na dole ściany basenu można zamontować ekran i delfiny podpływają do niego i oglądają telewizję. Jeżeli trener pokaże im sekwencję poleceń na migi, to potrafią bezbłędnie wykonać powierzone im zadnia np. przepłynięcia przez lub pod obręczą. Taki delfin zlokalizuje obręcz położoną na dnie basenu, uniesie ją do góry i przepłynie przez jej wnętrze lub pod nią, w zależności, o co trener go poprosił.

U delfinów notuje się bardzo dynamiczny rozwój i umiejętność uczenia się „mowy” przez całe życie. Wygląda na to, że delfiny  mają niesamowite zdolności pamięciowe i umiejętność skomplikowanej analizy wzrokowej.

Każdy delfin ma swoje imię i podpływa na jego dźwięk. Każdy delfin rozpozna samego siebie w lustrze, co prowadzi do samoświadomości i umiejętności odczuwania np. empatii, czy sympatii, a także rozumienia wyrażanych stanów i ich demonstrowania.

 

delfin7 delfin5

 

Robiono nawet doświadczenie, w którym nagrano imiona delfinów z dwóch odrębnych stad. Przepuszczono dźwięk przez specjalne maszyny, aby delfin słyszał przetworzony dźwięk cyfrowy, wyszło coś takiego jak z maszyny czytającej książkę i delfiny bez problemu rozróżniają nie tylko swoje imię, ale i imiona pozostałych członków stada.

Przy okazji dowiedziano się, że nie tylko rozróżniają dźwięki, ale słyszą je z ogromnych odległości. Delfin jest w stanie usłyszeć swojego kolegę nawet z odległości 24 kilometrów!

Okazuje się, że delfiny potrafią „podsłuchiwać”! Mogą rozpoznać obiekt korzystając z sygnałów echolokacyjnych wysłanych przez innego delfina (tzw. pasywna echolokacja). Wykonano szereg doświadczeń, aby to potwierdzić. Np. jednemu delfinowi naukowcy pokazywali jakiś obiekt, on wysyłał sygnał echolokacyjny, po jego odbiciu  miał informacje na temat obiektu, wtedy delfin zaznaczał na panelu odpowiedni obiekt. Drugi delfin „podsłuchujący” nie badał obiektu samodzielnie, ale odbierał sygnał tamtego i także zaznaczał taki sam obiekt na panelu.

To „podsłuchiwanie” wyjaśniają niektóre zachowania socjalne delfinów takie jak: polowanie w grupach w małych odstępach, ale badania nie do końca były prowadzone, aby sprawdzić jak delfiny wykorzystują echolokację, aby zwiększyć swoje możliwości łowieckie.

Czy dlatego Amerykanie trenują delfiny do działań bojowych? Powszechnie wiadomo, że ssaki te są wykorzystywane do lokalizowania podwodnych min oraz zaginionych nurków. Nie wiem jak to teraz wygląda, ale w 2007 roku na takie projekty wydano 14 milionów dolarów. W 2000 roku ujawniono dokumenty świadczące o tym, że w czasach ZSRR Rosjanie sprzedali Iranowi sporą grupę morderczych „delfinów bojowych”.

 

delfin33

 

Delfiny prawdopodobnie kiedyś zamieszkiwały lądy, wyglądem przypominały współczesnego  wilka i polowały w okolicach akwenów na ryby zamieszkujące płytkie wody, ale w drodze ewolucji same przeprowadziły się do wody. Teraz większość z nich zamieszkuje morza, ale 5 gatunków delfina żyje w rzekach. Najbardziej znane zamieszkują rzeki Amazonii.

 

Płetwa delfina.

Płetwa delfina.

 

Z czego są znane? Mają penisa i generalnie genitalia najbardziej podobne do ludzkich. Wszystkie delfiny uprawiają seks przede wszystkim dla przyjemności i czasem używają sztucznych akcesoriów np. patyków i kości z morskiego seks-shopu. Niektóre z delfinów są homoseksualistami, a niektóre biseksualistami, nawet czasem organizują grupowe orgie.

Zdarzają się przypadki, w których  zachowania delfinów niestety przypominają niechlubne okrucieństwo ludzkie. Czasem zwierzęta te próbują gwałcić ludzi i topić nurków, do tego zbiorowo gwałcą swoje samice. Niedawno odkryto, że delfiny potrafią nawet trzymać samice w niewoli całymi tygodniami. Gangi dwóch, trzech samców delfinów butlonosych izolują jedną samicę i bardzo często kopulują z nią. Gdy ta próbuje uciekać, wydają głośne dźwięki, a nawet mocno biją ją ogonami.

O tym już pisać więcej nie będę, ale sprawdźcie na youtube jak delfiny gwałcą turystów i nurków (np. http://www.youtube.com/watch?v=IlaZis3KQl8)

Natomiast polecam ciekawy  filmik o narodzinach małego delfina

 

Udostępnij na:

One Comment

  1. Pamietasz film the water world ? Tam ludzie dostosowały do życia w wodzie nawet mieli skrzela, to moze sa właśnie delfiny ;)?

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*