panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

szmaciana_lalka

130. Ty masz wyglądać jak lalka, czy lalka ma być taka jak Ty? – cykl – Prawdy Zdumiewające.

| 0 comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.

 

O żywych lalkach z telewizji

Lalki z telewizji, modelki i prezenterki (modele i prezenterzy), podobnie jak inne osoby publiczne wyznaczają trendy jak masz myśleć, ale jak i wyglądać. Wydawałoby się, że chodzi tylko o elegancję i modę na ciuchy, ale przecież oprócz tego promuje się też, jaką powinniśmy mieć figurę. Może my do końca nie tego nie zauważamy, ale w ten sposób kreuje się opinię społeczną na temat zdrowego i pięknego wyglądu.

Do tej pory największą popularnością w mediach cieszyły się chude, wręcz anorektyczne figury,  także w „wersji” po obróbce plastycznej, bo przecież silikonowe cycki i implanty pośladków wydawały się odpowiedzią na to, aby chude wyglądały bardziej seksy, a nie tylko straszyły wystającymi żebrami.

Tak, czy owak wciąż były jakieś dalekie od tych na co dzień, makijaż i wypchany stanik nie pomagał, bo przecież rozchodziło się o te dodatkowe kilogramy. Nie każdy jest chudy, a ludzie, którzy dawniej byli uważani za szczupłych nagle okazali się z lekką lub sporą nadwagą. To podobało się prawdopodobnie najbardziej producentom specyfików na odchudzanie i innym, którzy służyli pomocą w tej kwestii.

Z czasem zrodził się problem dla innych w środowisku biznesu. Klient docelowy nie wygląda tak jak aktor z reklamy produktu i nie dowierza, że ten produkt jest skierowany do niego – zwykłego człowieka, czy może do gwiazd ekranu: lalek z telewizji. Zadano sobie pytanie, czy wzorzec lansowany w mediach nie powinien być bardziej zblizony do rzeczywistości?

Jednym z prekursorów zmniejszenia dystansu do klienta była firma Dove pokazując w swoich materiałach promocyjnych prawdziwe kobiety, które nie mają, aż tak wychudzonego ciała, są podobne do nas zwykłych ludzi i przez to mają wzbudzać zaufanie i zwiększyć sprzedaż kosmetyków.
 

 

O lalkach do zabawy.

Sektor zabawek miał podobny problem. Zabawki były za ładne i za bardzo nierealne. Prawie każda dziewczynka marzy o tym, aby lalka była do niej jak najbardziej podobna. Weźmy przykład najbardziej znanej lalki Barbie, która stara się odpowiedzieć na ten problem.

Chcąc rozszerzyć swój rynek sprzedaży, postanowiono bardziej trafić w gusta odbiorcy. Zauważono, że ciemnoskóre dziewczynki raczej nie bawią się lalką Barbie, bo nie bardzo pasuje do wzorca zabawy w dom, ma inny kolor skóry. Wykonano laki, które są bardziej podobne do typu urody afro i one znalazły swojego nowego odbiorcę.
 

 
To nawet spodobało się dotychczasowym klientom i ich szacunek do firmy wzrósł. Lalki tylko jednego koloru mogą przecież świadczyć o dyskryminacji. W tym momencie firma Matel posunęła się jeszcze bardziej do przodu, urealni także samą figurę lalki. Okazuje się, że lalka Barbie nie musi mieć długich nóg i wcale nie musi być nieprzeciętnie chuda.

Teraz podniosła się wrzawa, że promują niezdrowy model życia. Dzieci chłoną wszystko bardzo szybko i stracą motywację do utrzymania zdrowej i szczupłej figury. Zagrożone zostały wizerunki nieziemsko szczupłych kobiet z kolorowych reklam?

Firma Mattel ma przekichane, najpierw oskarżano ją, że produkują Barbie, która promuje anoreksję. Nawet obliczono, że współczynnik BMI lalki Barbie to ok. 16,24. Firma stara się odeprzeć zarzuty i dotrzeć do realnego klienta, wprowadzając nową sylwetkę Lammily i jest krytykowana za zachęcanie do otyłości.
 

 
 

Najważniejsze pytania

W mediach z reguły pokazują to za co im zapłacono. A ja się pytam, czy Ty masz wyglądać jak lalka, czy lalka ma być tak jak Ty? Ja mam nadążać za promowanym kanonem piękna, czy powinnam być akceptowana bez względu na to jaka jestem. Kto podaje wzorzec do naśladowania, a kto wymusza jego zmianę? Jakie wzorce się teraz promuje? A może lepiej zająć się nagłaśnianiem problemu promocji seksu wśród najmłodszych?

Czy lalka powinna być podobna do dziecka, czy urealniając lalki nie wzrasta ryzyko, że dziecko zagubi granicę realności? Czy nie dlatego w reklamach nakazano pokazywać ręce, które trzymają figurkę, gdy supermen lata? Dawniej były tylko szmaciane lalki, nie było problemu, aby odróżnić, że to tylko lalka.

Pytanie o najbliższą przyszłość: modelką może zostać w obecnych czasach każdy, są puszyste modelki i też są modelki niepełnosprawne, ostatnio widziałam zdjęcia modelek, którymi były okaleczone kobiety (potraktowane kwasem)… Pytanie, czy pojawią się lalki na wózkach inwalidzkich lub bez oczu.

Artykuł powstał dzięki dziewczynce poznanej na spacerze w parku. Ta mała dziewczynka urodziła się bez rączek, popychała zabawkowy wózek brzuchem, słyszałam jak mówi do matki „ Jak to dobrze, że chociaż moja lalka wygląda jak ja”. Jej lalka miała krótki rękawek, widać było, że nie ma rączek.
 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*