panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

biblia

2. Kto wrzucił Biblię do rynsztoka? – Cykl – Tajemnice boskich igrzysk.

| 9 Comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu –  Tajemnice boskich igrzysk.

 

Każdy ma inną b/Biblię, która jest najlepsza?

Prawdopodobnie moja Biblia jest inna od twojej, u mnie jest po prostu więcej. Dlaczego? Odeszłam od systemu, szukałam prawdy, a Biblii na scenie religijnej jest kilka wersji. Ja chciałam mieć tą najlepszą! Nie mam dostępu do oryginału, chociażby dlatego, że nie umie hebrajskiego, ani aramejskiego, ani greki.  Tłumaczeń Biblii jest za dużo, każda grupa próbuje współczesnym językiem oddać treść oryginału. Do Biblii Tysiąclecia, szybko dołączyły warszawska, ekumeniczna, gdańska, poznańska, ks. Jakuba Wujka, brzeska, jerozolimska. Wtedy zaczął się cyrk…

Każdy ma swoją Biblię, a Biblia jest przecież jest jedna. Próbuję poskładać puzzle w Biblii, a tu okazuje się, że brakuje kawałków, szukam brakujących elementów układanki, a później okazuje się, że puzzli jest za dużo. Co się dzieje? Czyżby b/Bóg nie był jeden? Nie b/Bóg jeden tylko na arenie pojawili się nowi artyści – iluzjoniści, a może szulerzy z podstawionymi puzzlami?

Każda ma swoją wersję, która najlepsza? Jako, że wychowano mnie zgodnie z KK powinnam patrzeć na imprimatur i zostać przy Pallotynach (Biblia Tysiąclecia), ale wtedy odkryłam, że Biblia protestancka ma więcej ksiąg i przypomniał mi się pewien moment z historii, Sobór nicejski. Wtedy dopiero zaczął się cyrk…

W mojej głowie jak w kalejdoskopie zaczęło się mieszać, z prędkością światła pojawiały się głupie pytania…Jakie Ewangelie i pisma wycięto z Biblii podczas jej ujednolicania? Kiedyś słyszałam o gnostykach, o ewangelii Jakuba i Judasza, jakie są inne i czy wszystkie spalono? Co w nich do cholery było? Cesarz Konstantyn Wielki miał tytuł Pontifex Maximus i był zwierzchnikiem wszystkich religii i kultów na terenie imperium, papież też ma taki tytuł, kto był papieżem podczas soboru?

Cesarze, papierze, antypapieże, historia, religioznawstwo, Biblia taka i inna…i kukułki takie jak ta Ewangelie „nie sięgają wstecz do pierwszego wieku ery chrześcijańskiej” (Catholic Encyclopedia, red. Farley, tom vi, s. 137, ss. 655-6), „ocalałe manuskrypty [Nowego Testamentu], faktycznie nie datują się wcześniej niż środek czwartego wieku naszej ery” (Catholic Encyclopedia, tamże, ss. 656-7). Konstantyn „nigdy nie zdobył solidnej wiedzy teologicznej” i „w wielkiej mierze polegał na swoich doradcach w sprawach religii” (Catholic Encyclopedia, New Edition, tom xii, s. 576,)

A ja w Kościele słyszałam, że na Soborze mieli wiele Ewangelii do dyspozycji , a włączono do kanonu tylko najstarsze i najbardziej wiarygodne, czyli Ewangelie synoptyczne Mateusza, Marka, Łukasza, które powstały przed 70 rokiem + Ewangelia Jana z ok 100r. Poszperałam, sprawdziłam daty i kryteria kanoniczności ksiąg… 1) Źródłem informacji musiał być apostoł. 2) Zgodność z resztą Pisma. 3) Powszechna akceptacja wśród chrześcijan.

I tu zrobił się cyrk, bo to bardzo ciekawie, oficjalna wersja KK większość ewangelii była kwestionowana z braku akceptacji (pkt.3), zszokowała mnie ta powszechna akceptacja tych 4 z kanonu. Jak to było z tą powszechną akceptacją przez chrześcijan rozsianych po ogromnym terenie Imperium, których dzieliła kultura, język i ogromne odległości?

Na początek Ewangelia św. Tomasza okazała się V Ewangelią i pogubiłam się, czy jest zakazaną czy nie, ale była niesamowitym zbiorem cytatów Jezusa. Wg niej wierzący człowiek nie potrzebuje pośrednika np. kapłana czy kościoła, więc ulżyło mi bo przecież instynktownie wyszłam  z KK. Przyszedł więc czas na zainteresowanie Biblią Aleksandryjską, Vaticanus, Biblią Synajską i skandale Orygenesa i Helen Ellerbe. No, cóż nadal się uczę, im więcej czytam tym bardziej bałagan rośnie… Cyrk, cyrk, jeszcze raz cyrk, ale przedstawienie musi trwać, a ja mam nowe hobby!

Teraz większość uważa, że jestem heretykiem, bo nie podoba mi się okrojona Biblia, bo się za często skarżę, że w ich Biblii nawet brakuje Łukasza 17:21, bo ja czytam dodatki, Ewangelie nie włączone do Kanonu, a np. obecnie czytam fragmenty najnowszego tłumaczenia „The Book of Enoch” (pamiętacie List Judy Apostoła 1:14–15, tam się wspomina o Henochu, więc gmeram co tam jest).

 

Książki, które ostatnio dostałam też są traktowane jak b/Biblia!

Lubię grzebać w teoriach spiskowych, bo w każdej plotce jest odrobina prawdy. Wyciągam wnioski i próbuję sprawdzić, co jest dezinformacją, a co prawdą. Najczęściej intrygują mnie awantury o NASA i Watykan, pewnie dlatego dostaje od ludzi przeróżne książki. Czasem mi oczy z orbit wychodzą. Na Mikołaja w tym roku dostałam najlepsze pozycje, wywołują totalny zawrót w mojej głowie.

W jednym prezencie były opisy misji na Marsie, zastanawiam się teraz co udowodnił MER (Mars Exploration Rover Mission), czyżby robociki Spirit i Opportunity osiągnęły to czego nie udało się w Vikingowi, Pathfinderowi? Jeszcze nie czytałam, ale zajmę się tym w czasie świąt, wszystko przez to, co było w drugim pudełku!

Druga była książka opisująca intrygujące mroczne księgi np. Codex Daemonicus, rzekomo pismo ukrywane w Tajnych Archiwach Watykanu, ale się uśmiałam czytając „księga powstała w 1516r., a w 1926 r. kiedy ukazała się w Paryżu nakładem wydawnictwa IBID PRESS (bez tzw. „ostatniego zakazanego ustępu”)” Wow Codex Daemonicus rzeczywiście był opublikowany w 1926 r. , dobrze, że czytałam „Wyklętego” Grahama Mastertona, ale pewnie autor tej książki nie czytał jego horrorów,  tylko plotki na Internecie.

Druga mroczna księga to Cthaat Aquadingen autorstwa nieznanego średniowiecznego pisarza. Podobno jedyna zachowana kopia (oprawiona w ludzką skórę) przechowywana była w British Museum, aż do czasu gdy w 1935 roku odnalazł ją niejaki Tytus Crowe.  Autor nie czyta zbyt dużo i nie wie, że Tytus Crowe to wymyślony bohater literacki z powieści Briana Lumley’a. szkoda, że nie znam jego adresu wysłałabym mu pod choinkę „Cyprus Shell” (1968).

Później doszłam do „Księga Salamandry jest zakazana przez Watykan dla samego papieża. Jedna z najistotniejszych informacji jest taka, że Księga Salamandry była potężniejsza niż Biblia. Biblia stwierdza jedynie iż cuda się zdarzają. Zaś Księga Salamandry mówi, czym są te cuda i jak je osiągnąć. Zaginęła w VIII wieku, pojawia się w XVII wieku w Bawarii w rękach jakiegoś mnicha. Odnaleziona w 1882 r. trafia do rąk jezuity Xaviera Martiniego. Zostaje ukryta w Wenecji. Niekompletna została odnaleziona przez hitlerowców, którzy prowadzili nad nią badania w obozach koncentracyjnych”. Zgłupiałam, bo nie wiem z jakiej to powieści, może ktoś czytał i podpowie?

W trzecim prezencie dostałam „The Holly Quaran” (Sh. Muhammad Ashrish) prosto z Pakistanu, w czwartym „dzieła”  Marcina Dachtery. Cóż za zbieg okoliczności! Czyżby to nie pan, który publikował historię jak Watykan stworzył Islam? Tak, to u niego pojawiły się tłumaczenia „The Prophet”… Jego nie wiem czy przeczytam w całości, ale na pewno przewertuje, czasem czytamy to samo, a dzięki niemu można dowiedzieć się gdzie, czego szukać, tak jak wtedy, gdy szukałam przysięgi Alberto Rivery i ten pan zaprowadził mnie do biblioteki kongresu pod numerem 66-43354!  Muszę tylko uważać, bo ten pan twierdzi, że Jezuici to Illuminati, a papież Franciszek to Jezuita.

Sięgam po Biblie znów dopadają mnie wątpliwości, czy powinnam czytać teksty, które wprowadzają chaos w rozumie, czy oby nie skłaniają mnie do złego, nie oddalają od b/Boga. Gdzie jest cytat poety Menandra? Jest! … „wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje” (1 Koryntian 15:33). Tak trzeba wrócić do prawdy nasze umysły i serca nasiąkają tym, czym się otaczamy – „z kim przestajesz, takim się stajesz!”

 

Udostępnij na:

9 Comments

 1. Jesus zawsze mówił o tym aby wierzyć w Niego i brama do nieba będzie otwarta .

 2. Tak sie przechwalasz ze masz bogata wersje bibli.

  Ciekawe czy twoja biblia zawiera takie fragmenty…

  (Matthew 14:13-23) „Watch carefully and make no mistake. I will show this carefully for all to see, and repeat it – so that you will see how to do this for yourselves.'”

  • admin

   Znam to, mam książkę „The Twelve Conditions of a Miracle” („Dwanaście Warunków na Cud”) Todda Michaela / alias Michael Abrams

   Jagoda

   The twelve conditions of a miracle

 3. Jak w końcu jest z tym datowaniem w biblii, bo szukam na internecie i nie mogę znaleźć?

  • admin

   Szukaj dalej… chyba opracowań, bo bariera językowa może być nie do przejścia?

   Podpowiedzi i ciekawostki:

   Ok 5 700 greckich manuskryptów Nowego Testamentu (zawierają fragmenty lub całość)
   Ok 10 000 manuskryptów Wulgaty np. syryjskie, koptyjskie, aramejskie, etiopskie, gotyckie…

   Najstarsze kompletne manuskrypty pochodzą z IV w. – tzw. Manuskrypt Watykański nr. 1209 + Sinaitc Syriac Codex. Są kopiami z kopi, które zaginęły?

   Uważaj na cyrk z ew. św. Mateusza
   Ewangelia św. Mateusza z przed 70 r pisana była w hebrajskim i aramejskim.
   Po zburzeniu świątyni w 70 r. została przetłumaczona na grecki, aby lepiej korespondowała z nauczaniem św. Pawła…

   Ostateczna wersja (kanoniczna grecka) pochodzi z lat 70-90 i na dzień dzisiejszy nie ma dowodów czy przeszła jedną redakcję, czy przeredagowano ją dwa razy.
   Jak cię Mateusz interesuje to zacznij szukać od Georga Horwarda, Kurzingera, Papiasza i odkryć Qumran

   Życzę powodzenia i pozdrawiam.

   Jagoda.

 4. Co chcesz przez to powiedzieć? Biblia, którą czytam jest nie prawdziwa?

  • admin

   Biblia, którą czytasz jest prawdziwa z punktu widzenia twojego kościoła, twojej religii, twojej wiary.

   Stawiam pytanie ile mogło się wydarzyć podczas wielokrotnego kopiowania i ile podczas tłumaczenia, więc jak daleko lub jak blisko jest piewotnego tekstu – oryginału?

   Jagoda

 5. chętnie poczytam te zakazane ewangelie i szatańskie księgi, skąd je zdobyć? Które są najbardziej znane, bo nie wiem od czego zacząć?

  • admin

   Poszperaj na Internecie, ciężko doradzić, chyba k/Kościół się stara, aby nie był do nich łatwy dostęp. Najłatwiej kupić wersję angielsko jężyczną, ale obszerne fragmenty tłumaczeń są dostępne na sieci.

   Najsławniejsze?
   Ewangelia Filipa – wg niej Chrystus poślubił Marię Magdalenę i miał z nią dzieci (czyżby pierwowzór „Kodu Leonarda da Vinci”?)
   Ewangelia Tomasza – zapewnia, że nie musisz chodzić do kościoła, wspomina o tym, jak Chrystus „przez przypadek” zabija swojego przyjaciela
   Ewangelia Piłata – w niej Piłat twierdzi, że nie skazał Chrystusa i powiedział „Ten oto prawdziwie jest synem Bożym”

   A jeszcze jedno na Soborze Watykańskim II całkowicie usunięto pojęcie KSIĄG ZAKAZANYCH, więc obecnie to tylko zwyczajowo nazywa się je zakazanymi, a praktyce to są księgi niewłączone do kanonu.

   Jagoda

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*