panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

worek_z_pieniędzmi_funty

Niby wielka firma! – co wyprawiają nieuczciwe firmy w Anglii (część II) – cykl – Deszcz pieniędzy.

| 0 comments

 

W części pierwszej – Niby wielka frma

  • Oszustwa pracodawców
  • Szara strefa i półświatek w Anglii

W części drugiej (poniżej)

  • Jak sprawdzić firmę w UK?
  • Oszustwa w klasie tzw. biznesmanów, w detalach w jaki sposób firmy oszukują w Anglii

 

 Jak sprawdzić firmę w Anglii?

Każdą firmę można samodzielnie sprawdzić, jednym wychodzi to lepiej, a innym gorzej, najważniejsze, aby nie leźć w ciemno. To jak prześwietlisz swojego pracodawcę, czy kontrahenta, zależy tylko od Twojego zainteresowania i dociekliwości, nie potrzeba specjalnej wiedzy i poświęcania zbyt dużo czasu.

 

Pierwszy krok: sięgamy do rejestru urzędowego.

Jeżeli jest to spółka to powinna być na spisie w Companies H. http://wck2.companieshouse.gov.uk Układ jest alfabetyczny, najczęściej szukamy po nazwie, bo najwygodniej. Wielu widząc firmę w spisie uspokaja się i osiada na laurach, z góry zakładając, że w porządku, a tak być nie musi. Proponuję dobrze przyjrzeć się rubryczce status, a może są tam jakieś „niebezpieczne literki”? Ściąga dla dociekliwych: literka „D” to „Dissolved” (firma rozwiązana), „L” – „in Liquidation” (spółka w  procesie likwidacji) „R” – „Receiving” (toczy się postępowanie przed wierzycielami).

Kolejny kroczek to kliknięcie na nazwę sprawdzanej firmy, przecież chcemy poznać więcej szczegółów! Dwie rzeczy na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę: 1. Date of Incorporation (data założenia spółki) – firmy młode z króciutką historią należy traktować ostrożnie, w końcu nie wiadomo jak długo utrzymają się na rynku. 2. W „Insolvency history” zawarta jest historia niewypłacalności, jeżeli firma miała lub nadal ma problemy z wypłacalnością.

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Angielska spółka Limited (LTD) to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, posiada osobowość prawną. Udziałowcy (posiadacze akcji) odpowiadają tylko do wysokości wniesionego wkładu – wartości posiadanych akcji.

Angielską spółkę Ltd. można założyć i prowadzić nawet ktoś, kto nie jest rezydentem/mieszkańcem UK. Do rejestracji wymagana jest tylko jedna osoba (może być dyrektorem i udziałowcem równocześnie). Standardowy kapitał zakładowy wynosi GBP 1,000. podzielona na 1,000 akcji po GBP 1.00 każda. Najczęściej otwiera się spółkę z kapitałem 100, też akcja kosztuje funta.

Kapitał jest deklarowany i nie jest wpłacany na konto firmy, jak ma to miejsce w polskich spółkach z o.o.

Bardziej dociekliwi mogą zamówić dane finansowe spółki z Companies Houses . Jest to usługa płatna, ale kosztuje aż £1, więc jeżeli myślisz o nawiązaniu współpracy handlowej to się nad tym nie zastanawiaj. Można też zamówić raporty na Internecie u jakiejś firmy, cena waha się od 30-150 funtów. Oczywiście można iść dalej, za więcej i złożyć zamówienie na cały wywiad gospodarczy, typu Creditsafe.

W Anglii rejestracja najczęściej dokonywana jest przez Internet, wystarczy 20 – 30 minut i bez żadnego podpisu, nawet elektronicznego, bez żadnego notariusza rejestrujemy spółkę bez problemu, nawet, gdy rejestrujesz nie na siebie żadnego notarialnego upoważnienia, czy czegokolwiek.

W Anglii cała korespondencja jest wysyłana zwykłym listem. Nie licz na żaden list polecony. Ewentualnie w przypadku ważnych spraw, gdy ktoś chce przyspieszyć bieg sprawy może wynająć „kuriera przysięgłego”, wtedy pismo urzędowe jest dostarczone tego samego dnia. Nie ma się co dziwić w takim kraju, bo w Anglii istnieją posiedzenia sądowe w postaci konferencji telefonicznych między sędzią i stronami!

 

funty-angielskie3

 

Co znaczy, gdy firma nie istnieje na rejestrze?

Może nie istnieje, ale najczęściej ktoś całkiem legalnie prowadzi działalność jako Self Employed
Jest to rodzaj działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii tzw. samozatrudnienie, takiej firmy nie zgłasza się do rejestru w Companies House.  Świadczy to, że firma jest najprawdopodobniej małym rodzinnym interesem. Taka firma nie posiada osobowości prawnej, a zatem właściciel odpowiada za firmę całym swoim majątkiem. Najczęściej takie firmy opłacają dodatkowe ubezpieczenie od działalności.

W rejestrze znajdziesz:

LTD – Prywatna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (odpowiednik spółki zoo)

LLP – Spółka Partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością (odpowiednik spółki partnerskiej)

PLC- Spółka Publiczna z ograniczoną odpowiedzialnością (odpowiednik spółki publicznej, akcyjnej)

Żadne przepisy czy dokumenty nie uchronią nas przed oszustami, oceniając wiarygodność kierujmy się zdrowym rozsądkiem.

 

funty-angielskie3

 

 

Jak oszukują w Anglii?

 

Tak jak wszędzie gdzie się da, więc trzeba zachować ostrożność. Obecnie plagą są dwa przekręty na wielką firmę w Wielkiej Brytanii.

Firma widmo

Nieuczciwe firmy podszywają się pod znane i cieszące się zaufaniem firmy z UK. Za pośrednictwem e-maili oszuści kontaktują się z dostawcami i zamawiają towar. Gdzieś w trakcie realizacji zamówienia coś ulega zmianie np. miejsce dostarczenia towaru. Czasem zdarza się, że samochód ciężarowy jest zatrzymywany i przekierowany kierowany do budynku obok, który już nie należy do firmy, nikt nie zwróci uwagi, kto rozładowuje towar. Gdy zostanie wysłana faktura, wielka firma odmawia zapłaty, trudno się dziwić towaru nie zamawiała, ani nie otrzymała, nawet nie wiedziała o transakcji. Co jest ważne: przed wysłaniem towaru skontaktować się telefonicznie, bądź mailowo. Warto najpierw porównać adresy e-mail i telefonów komórkowych zamieszczone w dokumencie i te na stronie internatowej są takie same, bo często telefony podane przez oszustów wcale nie należą do danej firmy, a mail niby taki sam, ale zamiast co.uk jest com albo org.

Firma podwórkowa

Firma istnieje, ale wcale nie jest duża. Jej właściciel się zgrywa najczęściej tworząc bardzo profesjonalnie wyglądającą stronę internetową i legendy: z kim ma kontakty, kto z nim współpracuje i jakim majątkiem dysponuje. Firma owszem jest w rejestrach podaje właściwy adres, ale jak otworzysz podgląd w gogle map np. street view  to można się zdziwić widząc slamsy lub zwykłe i skromne domy mieszkalne.

Zdarza się, że na stronie internetowej jest zupełnie inny adres. Warto go sprawdzić, może akurat ktoś wynajmuje halę w innym miejscu. Niestety najczęściej są to fałszywe adresy np. nieistniejące, albo budynki wynajmowane na krótki czas np. tydzień czy miesiąc.  Sporo oszukujących firm spedycyjnych i przewozowych wynajmuje pomieszczenia tylko na odbiór towaru, aby bez kłopotu i zostawiania śladów przerzucić w docelowe miejsce. Firmy wynajmujące biura na kilka dni najczęściej działają w sferze ubezpieczeń i na rynku samochodowym.

Trzeba jeszcze uważać na fałszywe strony internetowe , nie tylko firm, ale i bankowe lub aukcyjne.

 

Apel nawołujący do ostrożności z ambasady RP znajdziesz na http://polscott24.com/apel-ambasadora-rp-w-londynie/

 

Aneks  

Mały słownik oszustw:

Phishing , czyli nabieranie na e- maila. Niespodziewanie otrzymujesz e-mail niby pochodzący z banku lub firmy kart kredytowych, proszący Cię o przesłanie danych personalnych Twojego konta. Takie dane śą używane aby ukraść pieniądze z konta lub podszywania się pod Ciebie

Share scams, czyli oszustwa na akcjach – ktoś dzwoni do Ciebie i próbuje wcisnąć Ci udziały firm, o których nikt nigdy nie słyszał.

Transfer scams  to oszustwa z przelewami. Najczęściej w e-mail zostajesz poproszony o przyjęcie zapłaty na Twoje konto bankowe i odesłanie kasy za granicę na konto jakiejś spółki, aby zarobić na lewej prowizji, lub wyprać daną kwotę, a Ty dostaniesz za fatygę.

Identity fraud  to kradzież tożsamości – ktoś podszywa się i używa Twoich danych personalnych.

 

O innych „emigracyjnych przekrętach”  i jak sprawdzisz agencję zatrudnienia w UK w komentarzach  pod pierwszą częścią artykułu.

 

funty-angielskie3

 

Wszystkie reportaże z cyklu „Deszcz pieniędzy”

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*