panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

hamak

22. Nałogowo rozwijany nałóg – Cykl – Prawdy Zdumiewające.

| 0 comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.

 

Dzisiaj mało kto czyta, a Ci co jeszcze to robią, nie wiadomo jak skończą. Nałogowi czytelnicy mają nie lada dylemat, iść na odwyk, czy i za jaką cenę kontynuować. Jak wiadomo, to może być męczące, nudne i żmudne, a czytanie nawet może okazać się niebezpiecznym zajęciem.

Biblioteki nie mają za co kupować książek, muszą podporządkować się odgórnym wytycznym, więc najczęściej nowościami zasilają tylko działy z lekturami szkolnymi i literaturą wypoczynkową typu tania sensacja i oklepany romans. Społeczeństwo niestety też jest ubogie jak te biblioteki, rzadko kiedy ludzie kupują nowe książki, starając się znaleźć coś interesującego w antykwariacie, albo pożyczyć od znajomych.

Odpowiedzią na potrzeby nałogowych czytelników wydawałby się Internet. W końcu można sobie poczytać o wszystkim za darmo i kiedy się chce, nawet w łóżku z tabletem w ręce. Jest tylko jeden mały problem, gdy szukasz do przeczytania czegoś pożytecznego i bardziej ambitnego, za darmo ciężko jest znaleźć, a ceny e-booków są podobne jak za wersję papierową.

Dlaczego? Internetowe wyszukiwarki są wyraźnie zdominowane przez reklamę drogich wydawnictw i witryny, które wydrukują wszystko, co im ktokolwiek przyśle. W sumie nałogowy czytelnik ma następujące opcje: obejść się smakiem, stracić sporo czasu na przebijanie się przez ocean kiczu nim odnajdzie coś godnego uwagi, albo poddać się i czytać, co mu w ręce padnie.

W ten sposób mózg czytelnika idzie na wypoczynek, czyta się byle co i odpoczywa, poddaje się i przestając czytać ma się problem z głowy. Najlepiej nie myśleć, ani podczas czytania, ani wtedy, gdy się nie czyta.

Ja jednak nie mogę przestać myśleć, co bym najchętniej przeczytała, więc rozglądnę się za tanią książką na giełdzie internetowej, a czekając na przesyłkę dam mózgowi wypocząć przed następną dużą dawką wciągającej lektury!

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*