panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

dziecko_w maciny_płód_1

3. Jak to właściwie jest z aborcją? – Aborcja w Anglii.

| 2 Comments

 

W UK nie ma żadnych problemów, aby dokonać aborcji. Jest to zjawisko bardzo powszechne, a kobiety pozbywają się ciąży praktycznie na życzenie, w tekście poruszam aspekty prawne i moralne, pod koniec znajdziesz jakie rodzaje zabiegów aborcji się tutaj wykonuje.  Uwaga: mieszkam w Anglii, interesuje się tematem, nie jestem prawnikiem, nie udzielam rad prawnych, nie jestem lekarzem, do tego jestem przeciwnikiem aborcji i podaje jak wygląda w praktyce zagadnienie aborcji na wyspach z mojej perspektywy. Opis zabiegów zawarty w drugiej połowie tekstu oparty na tłumaczeniu strony NHS, czyli podsumowanie tego, co o rodzajach aborcji podaje angielska służba zdrowia.

Aborcja w Anglii jest legalna reguluje to Ustawa Aborcyjna (Abortion Act z 1967 r) i poprawka dokonana w 1990 (Human Fertilisation and Embryology Act). Kobieta może przerwać niechcianą ciążę, do 12 tygodnia nie podając powodów (prawo zwyczajowe), do 24 tygodnia (prawo ustawowe) jeśli dwóch lekarzy oświadczy, że aborcja jest konieczna.

Zgodnie z tym aborcji  w UK można dokonać, gdy zagrożeniem życia lub zdrowia (fizycznego bądź mentalnego) ciężarnej lub gdy kontynuowanie ciąży wiąże się z ryzykiem wystąpienia uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym narodzonych już dzieci kobiety; jak również, gdy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko będzie niepełnosprawne fizycznie bądź psychicznie.

W UK są bardzo luźnie wyznaczone granice prawa  i głęboko się zastanawiam się czy  prawo do usunięcia to nie zezwolenie na dzieciobójstwo, generalnie większość aborcji opiera się na diagnozie zagrożenia mentalnego. Statystyka na zeszły rok to 200 000 dzieci nienarodzonych uległo eksterminacji, w tym tylko 2% z powodu wad genetycznych. Często słyszę „Na zachodzie Europy aborcja dzieci z wadami genetycznymi to norma.”  Norma jest taka: usunąć na życzenie matki, każdego niechcianego potomka tj. każdą niechcianą ciążę.

 

aborcja_wybór

Stereotyp wynika z czegoś innego, w Anglii normą jest, że kobieta powyżej 30 będąca w ciąży automatycznie ma skierowanie na badania i albo idzie, albo nie, a to jej decyzja, kobiety młodsze, jeżeli poproszą lekarza to on nie odmówi. Wykrywalność wad płodu jest po prostu większa. Statystyka owszem duża, bo najczęściej matka decyduje się usunąć ciążę.

Nie ma zaszczepionego w mentalności podejścia, że życie to życie na każdym etapie rozwoju człowieka, ani że może chorym dzieciom nienarodzonym wraz z rozwojem medycyny uda się ograniczyć zły wpływ choroby na życie, tak jak jest to zaszczepione w stosunku do niepełnosprawnych narodzonych dzieci.

Mimo to jest sporo kobiet, które zdecydują się dziecko urodzić, albo wychować albo dać sobie szansę spróbować otoczyć opieką, jednak muszę przyznać, że sporo takich dzieci trafia do Care Home (do ośrodka opieki).

Osobiście nie sądzę, że dotyczy to wszystkich schorzeń, nie jestem lekarzem. Wady serca, wątroby umiem sobie wyobrazić, a nawet paraliż, jakoś Dawna nie, bo jak usunąć dodatkowy chromosom21. Jedno, co mnie niepokoi badania wykrywają chromosom 21, ale on jest odpowiedzialny za spektrum autyzmu, a nie Dawna, czyli może być zespół Dawna albo np. syndrom Aspoargar. Osobiście to nie rozumie, dlaczego dzieci z autyzmem są niechciane, przecież to tak jak my ludzie.

Zespół Dawna zdiagnozowano u np Chris Burke (actor), Karen Gaffney, Tommy Jessop, a Aspargar np. Albert Einstein, Isaac Newton, Thomas Edison. Dobrze, że nie udało się ich wyskrobać!

Jedno muszę przyznać dzieci upośledzone mają tu dużo „lżejsze” życie niż w innych krajach. Otrzymują duże wsparcie finansowe od państwa (one same i opiekunowie), należytą opiekę specjalistyczną (owszem czasem pojawiają się problemy w ośrodkach prywatnych, ale statystycznie jest to niski odsetek), generalnie są dowartościowane społecznie (chociaż jak wszędzie różnie to bywa).

 

Metody stosowane w UK to : aborcja farmakologiczna, chemiczna, próżniowa i łyżeczkowanie. Oficjalnie przerwania ciąży dokonuje się tylko i wyłącznie w szpitalu lub w specjalistycznej klinice. Nie oficjalnie pastylki wywołujące poronienie mogą być dostarczone na adres zainteresowanej.

 

aborcja

 

Nie słyszałam, aby zabiegi  aborcji nagminnie odbywały na lewo. Po prostu idziesz po skierowanie do lekarza rodzinnego (GP) i robisz to w placówce państwowej służby zdrowia NHS po skierowaniu od lekarza pierwszego kontaktu (GP). Osoby, którym nie przysługują bezpłatne świadczenia NHS, albo nie chcą z nich skorzystać, robią to w prywatnej klinice za opłatą. W praktyce  większość zabiegów przerwania ciąży wykonywanych jest za darmo. Sporadycznie słyszy się o aborcji w półświatku, dotyczy ona w większości „oszczędnych” obcokrajowców.

Cena życia ludzkiego zależy od cennika kliniki, stopnia zaawansowania ciąży – im wcześniej tym taniej, metody aborcji oraz od tego, czy konieczny jest nocleg w klinice. Większość aborcji w UK dokonuje się za darmo, obecnie tylko ok. 10% zabiegów przeprowadza się odpłatnie. Zwykle zabicie nienarodzonego dzieciaka nic nie kosztuje, a jeżeli już to za zabieg płaci się od 400 do 2 500 funtów.

 

 aborcja_szczątki_7

 

Rodzaj wykonywanych zabiegów aborcji w UK  zależy od zaawansowania ciąży i jej przebiegu. Zalecenia są określane indywidualnie przez lekarza w klinice aborcyjnej, czasem kobieta ma do wyboru z jakiego sposobu przerwania ciąży skorzystać. Obecnie  w Wielkiej Brytanii wykonuje się następujące zabiegi:

 

Early medical abortion/abortion pill , czyli aborcja medyczna/farmakologiczna i jest dostępna do 9 tygodnia ciąży. Polega ona  na zażyciu przez matkę dwóch pigułek. Pierwszy etap zabijania dziecka połknięcie substancji, która niszczy lub deformuje zarodek, a drugi etap zbrodni to pastylka, która powoduje skurcze macicy, wydalenie zarodka i wyściółki macicy. Zabójstwo doskonałe, w świetle prawa pod nadzorem lekarza w odstępie 24 lub 48 godzin, pozwala się na śmierć niewinnego dziecka! Wyrodne matki jeszcze mają czelność narzekać, że konieczne aż dwie wizyty w klinice!

  

Vacuum aspiration/suction termination, czyli aborcja próżniowa jest stosowana do 15 tygodnia ciąży. Zabieg trwa krótko, od 5 do 15 minut, polega na wessaniu dzieciaka nienarodzonego odkurzaczem śmierci, oficjalnie nazywa się to usunięciem zawartości macicy poprzez odessanie próżniowe za pomocą rurki wprowadzonej do jej wnętrza. Brawo życie ludzkie jest warte tyle co kurz na dywanie! Może powinnam zalecić odkurzanie mózgu zwolennikom aborcji?!

 

Late medical abortion, czyli późna aborcja medyczna, metoda stosowana po 13 tygodniu ciąży. Zabieg wygląda tak samo, jak w przypadku wczesnej aborcji medycznej, jednak trwa dłużej więcej etapów uśmiercania dziecka nienarodzonego  i wyższe koszty, bo wymaga zażycia więcej tabletek zawierającej prostaglandyn  wywołujący skurcze macicy. Ten typ aborcji bardzo przypomina późne poronienie.

 

Surgical dilation and evacuation, D&E, czyli metoda chirurgiczna – rozszerzenie i wypróżnienie– zabieg zabijania wykonywany po 15 tygodniu ciąży. Polega na rozszerzeniu szyjki macicy i usunięciu płodu za pomocą kleszczy i rurki ssącej. Ktoś musi umrzeć w bestialski sposób poprzez rozerwanie na strzępy, bo  ktoś nie chce go urodzić, a przecież te dzieci mógł kochać ktoś inny i mogły zrobić tak wiele dla świata! Takie zabijanie płodu trwa tylko 10-20 minut i zwykle po zabiegu śmierci inny człowiek (pacjentka i lekarz, personel pomocniczy)  może wrócić do domu i zapomnieć, że jest katem nad bezbronnym maleństwem, bo duży może więcej, duży może nawet zabić nienarodzone życie!

 

Late abortion czyli późna aborcja – między 20 a 24 tygodniem ciąży – wykonywana jest według jednej z dwóch metod: chirurgiczna dwuetapowa surgical two-stage abortion lub medically induced abortion. Pierwsza zbrodnia na polega na wstrzymaniu bicia serca płodu i zmiękczeniu szyjki macicy i jak wyżej wytarganiem strzępów dziecka czyli  usunięciu tkanki ciążowej (D&E). Drugi sposób pozbawienia życia polega na wywołaniu porodu i wyskrobaniu resztek, albo wyrzucenia dzieciaka prosto z brzucha na śmietnik, a tak pięknie się to określa –  wywołanie akcji skurczowej za pomocą zastrzyku z zawartością prostaglandynu i ewentualnie zastosowaniu metody D&E w celu całkowitego usunięcia zawartości macicy.

W Anglii od 24+ tygodnia tylko specjalna komisja może orzec zgodę na ten proceder, bo zgodnie z ustawodawstwem się nie da i jest nielegalne.

Poniżej szokujące zdjęcia z zabiegów aborcji wykonywanych na terenie  UK i USA.

 

aborcja_1 aborcja_2 aborcja_3 aborcja_4

 

Wszystkie artykuły dotyczące aborcji.

 

 

Udostępnij na:

2 Comments

 1. Widac ze jestes osoba wysoce ograniczona. piszac ze ktos musi umrzec bo ktos nie chce go urodzic. Co powiesz osoba które przerwaly ciaze żeby przeżyc? Idz powiedz kobiecie która zmarła by podczas porodu ze powinna zdechnac razem z dzieckiem które podczas porodu tez by zmarło! Żałosny człowieku który nie widzi szerzej niż pozwalaja mu na to klapki na jego oczach!

  I zrób co z ta strona bo częsc polskich znaków nie działa.

  • admin

   Ulżyło?

   Jakbyś czytał pozostałe teksty z tej serii to nie byłoby pytania, co powiem, gdy zagrożone jest życie matki.
   Jak uchylisz klapki na swoich oczach to dojrzysz kontekst – ktoś musi umrzeć, bo ktoś inny nie chciał go urodzić.
   Powodzenia w czytaniu tekstów ze zrozumieniem.
   Podpowiedź: tu w Anglii skrobie się nawet ze względu na to, że ludzie są zdenerwowani, bo np. matka obawia się, że straci figurę i na wszelki wypadek, aby nie dostała nerwicy czy depresji i itp. (np. tzw. zespół lękowy przytycia), więc decyduje się o śmierci dzieciaka, dla poprawy komfortu życia, a nie z jakiś innych powodów. Z zagrożeniem życia matki dokonuje się tutaj mniej niż 1% zabiegów, sprawdź statystyki, jak ci się chce.

   Jeżeli marzysz o posadzie hejtera to tutaj wszystkie etaty już zajęte.

   Co do polskich znaków, sprawdzę, dzięki za informacje.

   Dzięki za wpis pamiątkowy (komentarz), życzę lepszego humoru i generalnie miłego dnia. Jagoda

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*

POTWIERDŹ SWÓJ WIEK!

Na stronie czasem pojawiają się drastyczne treści, niecenzurowany język i wątki erotyczne przeznaczona jest wyłącznie dla osób dorosłych. Potwierdź, że masz ukończone 18 lat. .