panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

sen

48. Świadome sny – cykl- Prawdy Zdumiewające

| 0 comments

 

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.

 

Co to są świadome sny  (Lucid Dream, w skrócie LD)?

Świadome sny oznaczają, że osoba, która śpi i coś jej się śni, zdaje sobie sprawę z tego, że to, co się dzieje wokół niej to sen. Osoby te wykrywają wszelkie zachwianie ciągłości logicznej i wzmacniają klarowność myślenia podczas snu, mają pełny dostęp do wspomnień  i świadomy wpływ na przebieg snu, jednym słowem mogą je kontrolować.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lincoln  w Wielkiej Brytanii twierdzą, że ludzie często doświadczający świadomych snów lepiej radzą sobie w życiu i łatwo pokonują problemy (zdolność uświadomienia sobie kłopotów podczas snu wywołuje gotowość na walke z przeciwnościami losu, a nawet senne poszukiwanie rozwiązania).

Niektórzy ludzie mają za sobą pojedyncze doświadczenia spontanicznych świadomych snów, a niektórzy ćwiczą i doświadczają ich bardzo często. Tego można się nauczyć! Niby świadome sny to wynalazek lat 70-tych ( Keith Hearne , Alanem Worsley, Stephen LaBerge), ale historycznie  rzecz biorąc to żadna nowość.

Świadome śnienie pojawia się w listach św. Augustyna oraz w pismach Arystotelesa, wspominali o tym Św. Tomasz z Akwinu czy Sigmund Freud, techniki świadomego snu znane są  też z  Azji (senońska kultura w Malezji, mieszkańcy Tybetu –  tantry Jogi Najwyższej czy Dzogczen). Znana też jest opowiastka, że Einsteinowi przyśnił się sławny wzór E=mc2.

Kto nie chciałby nauczyć się kilku technik, aby podczas snu zorientować się, iż otaczająca ją rzeczywistość jest wyimaginowana? Kto nie chciałby pełnej kontroli swoich snów i móc robić w nich co tylko chce? Gotowy na zabawę? Zabawę, która wygląda tak, że zasypiasz i wiesz, że Ci się wszystko tylko śni, wiesz doskonale o tym, że za chwilę się obudzisz i wszystko pryśnie jak bańka mydlana, ale dopóki tam jesteś możesz robić wszystko i być kim zechcesz.

W trakcie świadomego snu najczęściej już na samym poczatku pojawia się moment chwilowego fałszywego przebudzenia, coś w rodzaju olśnienia – to mój sen, to mi się śni; i od tego momentu przeżywasz wszystko tak samo jak w rzeczywistości, chyba nawet jeszcze mocniej i bardziej intensywnie, a dodatkowo możesz ukierunkowywać, co będzie dalej! Czas i przestrzeń, które ograniczają nas w życiu codziennym, w snach nie ograniczają nas w ogóle i stąd mamy całkowitą swobodę i wpływ na to, co się będzie działo.

Są tacy co mają taką zdolność od zawsze, ale to pojedyncze przypadki, generalnie tego trzeba się nauczyć, tak samo jak zapamiętywania własnych snów! Najczęściej pamiętamy, że nam się coś śniło, ale nie możemy sobie przypomnieć, co to było. Jaka byłaby frajda, gdyby ten problem zniknął i pamiętalibyśmy 3-5 snów, które towarzyszyły nam podczas nocy?

 

Jak zapamiętywać swoje sny?

Trzeba najpierw zaprogramować swój mózg, że chce się pamiętać! Przypominać naszemu mózgowi, że ma zapamiętywać nasze sny, jak najczęsciej się da np. w ciągu dnia czasem o tym pomyśleć, a szczególnie przed położeniem się spać! Tak długo powtarzać i domagać się zapamiętania, aż nasza świadomość zakoduje, że chcemy pamiętać sny i jest to dla nas konieczne. W pewnym momencie „zaklinania”, dotrze do mózgu „Kiedy się obudzę, będę pamiętał moje sny” – czysta zasada sugestii.

Niektórzy polecają, szególnie na początku przygody ze świadomymi snami, tworzyć „senny pamiętnik”, czyli codziennie pisać notatki, co się śniło lub opowiadać swoje sny do dyktafonu. Ułatwia to nie tylko ich zapamiętywanie, ale także analizę symboliki i charakterystycznych znaków (najczęściej pojawiających się elementów w Twoich snach). Zasada obejmuje sporządzanie notek zaraz po przebudzeniu, nawet w ciągu nocy, póki się jeszcze cokolwiek pamięta!

Efekty są zróżnicowane, ale działa. Z czasem snów zapamiętuje się więcej lub większe jego fragmenty, można nawet utrwalić w pamięci kilka snów odbytych podczas jednej nocy. Osobiście nie mam czasu, ale lubię i często zapisuje w sny w telegraficznym skrócie, coś w rodzaju planu snu, najczęsciej w formie mapy mózgu, aby móc wrócić kiedy zechcę, albo myślami, albo w nastepnym śnmie.

Technika map umysłu Toniego Buzana ułatwia sprawę i lata ustawicznego tresowania pamięci też robią swoje, ale gdy mam jakiś wyjatkowo ważny sen to opisuje go od deski do deski, aby zachować jak najwięcej detali, niestety ludzka pamięć jest zawodna.

 

Techniki świadomych snów

Najbardziej znane obecnie techniki na obudzenie świadomości, normalnie uśpionej podczas snu to:

WBTB (Wake-Back-To-Bed) – przebudzenie i powrót do snu, generalnie polega na obudzeniu się w środku nocy i wywołanie świadomego snu w kolejnej fazie REM

Autosugestia – jeżeli wierzysz to się tak stanie, krótko mówiąc  przed snem wmawiasz sobie, że tej nocy będziesz miał świadomy sen

MILD (Mnemonic Induction of Lucid Dreams) – pamięciowa technika zasypiania z myślą – będę wiedział, że to sen

WILD (Wake-Initiation of Lucid Dreams) – polega na bezpośrednim przejściu do fazy REM snu, bez utraty świadomości

VILD (Visual Induction of Lucid Dreams) – wywoływanie snów z testem rzeczywistości

CAT (Cycle Adjustment Technique) – dostosowanie się do cyklu snu, uzyskiwanie świadomości snu w trakcie jego trwania

PILD (Punishment Induced Lucid Dream)  polega na karaniu samego siebie każdorazowo, kiedy nie uda się osiągnąć świadomego snu.

RILD (Reward Induced Lucid Dream) – nagradzanie siebie gdy uda się osiągnąć świadomy sen.

LILD (Letter Induced Lucid Dream) – wizualizacja litery kojarzonej ze snem.

Technika Don Juana – polega na wyuczonej umiejętności spoglądania na własne dłonie podczas snu.

Metoda paraliżu sennego – ciało budzi się później niż my, pozostając jeszcze przez chwilę w fazie REM,  jest  głęboko rozluźnione, co można odczuwać jako rodzaj porannego paraliżu.

Technika tybetańska – polega na wizualizacji promienistej sylaby „ah” w czakrze gardła przed snem, i wizualizacji białej kuli światła pomiędzy brwiami.

 

Wspomagacze dla spragnionych świadomych snów

Udowodniono, że jedzenie i picie ma wpływ na sen, na świadome sny też. Generalnie wykorzystywane środki to

•           Aminokwas tryptofan

•           Witamina B6

•           Melatonina

•           5–HTP, lub L–5–HTP i inne suplementy serotoniny

•           Bylica Pospolita

•           Dziurawiec Zwyczajny

•           Żeń Szeń

•           Kozłek Lekarski

+ narkotyki, środki halucynogenne i odurzające w większości nielegalne (muchomor czerwony, Ayahuasca, DMT, DXM, Ketamina, LSD, Meskalina, PCP, Powój, Łysiczka)

 

Marzenia senne

Wg Ralpha Emersona, w marzeniach sennych odzwierciedla się nasz własny charakter, a zwłaszcza te aspekty, które nie dają się zaobserwować w naszym zachowaniu na jawie. W snach poznajemy ukryte siły tkwiące u podstaw zachowania, dlatego też sny mogą przepowiadać przyszłe działania.

Henri Bergson stwierdził, że marzenia senne wywołane są przez zepchnięte w niepamięć wspomnienia. Zakładał on, że niczego nie zapominamy, a to, co pamiętamy, stanowi jedynie niewielki wycinek całości naszej pamięci. Według Sigmunda Freuda sen jest spełnieniem irracjonalnych namiętności stłumionych podczas naszego życia na jawie.

A Ty co o tym sądzisz? Nim się wypowiesz głośno weź pod uwagę, że wielu ludzi, którzy doświadczali podróży poza ciałem (OOBE) oraz świadomych snów (LD) uznano za chorych na schizofrenie paranoidalną!

 

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*