panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

mapa swiata

52.Gdzie obywatel może zabić żonę albo gdzie baba w ciąży może oddać mocz? – Cykl – Prawdy Zdumiewające.

| 8 Comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdzy Zdumiewające.

 

Wiadomo, że Anglia to dziwny kraj, ale jak może być inaczej, gdy obowiązuje tu dziwne prawo. Może ono też ma angielski humor?

Nie wierzysz? To posłuchaj tego, tylko pamiętaj, że w Wielkiej Brytanii prawo (każdy przepis prawny) obowiązuje tylko do momentu oficjalnego odwołania. Póki nie odwołali to przytoczę kilka moich ulubionych zakazów, nakazów i obowiązków nakładanych na obywatela:

 

TOP LISTA

 • Każdy Anglik może zamordować Szkota, jeżeli ten znalazł się w obrębie miasta, ale tylko, gdy użyje do tego strzał i łuku (W Yorku nie wolno robić tego w niedzielę!) Za to Walijczyka można sobie ustrzelić w Hereford albo Chester, ale tylko po północy!
 • Zakazuje się przewożenia wściekłych psów i ludzkich zwłok w angielskich taksówkach, a te w Londynie muszą być zaopatrzone w belę siana i worek owsa.
 • Zabrania się przebierania w kostium emeryta, bo emeryt to oficjalna maskotka Chelsea i nie wolno jej parodiować!
 • Każdy może cię oskarżyć, że wykorzystując stanowisko „skrzywdziłeś lub wykorzystałeś jego/jej krytyczne położenie, doprowadzając do obcowania płciowego” (za gwałt jest inny paragraf, tam ofiara nie wyraża zgody na seks, a tu owszem wyraża ją, po czym nagle i niespodziewanie uświadamia sobie, że została pokrzywdzona!)
 • Nielegalne jest zostawienie bagażu bez opieki, a wzięcie porzuconego bagażu jest aktem terroryzmu.

 

O OBYWATELACH!

 • Zakaz zatajania przed poborcą podatkowym informacji, których nie chcesz ujawnić.
 • Zabrania się  noszenia zbroi w parlamencie. Do tego nie wolno ci umrzeć na terenie gmachu Parlamentu, bo budynek jest objęty zakazem umierania! (Ciekawe jak oni ukarzą nieboszczyka?!)
 • Nie wolno przykleić znaczka z wizerunkiem królowej do góry nogami, bo oskarżą cię o zdradę stanu!
 • W Boże Narodzenie nie wolno jeść zapiekanki z mielonym mięsem, ani słodkich pasztecików! (Sławny przepis Olivera Cromwella)

 

O SIKANIU!

 • W Szkocji musisz wpuścić do domu każdego, kto ma potrzebę (czyli jak chce mu się siusiu), bo tam obowiązuje zakaz utrudniania obywatelowi korzystania z toalety.
 • W Wielkiej Brytanii wolno oddawać mocz w miejscu publicznym, ale tylko w jednym tzn. możesz sikać tylko na tylne koło własnego samochodu pod warunkiem, że prawą ręką opierasz się o auto, za lewą rękę dostaniesz po łapach!
 • Każda Angielka w ciąży może sikać gdzie chce, nawet do czapki policjanta.

 

O RYBACH

 • Gdy znajdziesz na wybrzeżu wieloryba to musisz głowę oddać królowi, a ogon królowej!
 • W Liverpoolu prawo do chodzenia topless przysługuje tylko sprzedawczyniom w sklepie z tropikalnymi rybkami! (czyżby dawniej sprzedawały tam syrenki?)

 

Pamiętacie królewski patent wydany przez królową Elżbietę I, dawał on prawo do […] brania we władanie pogan i barbarzyńskich lądów, krajów i terytoriów nie należących dotąd do żadnego chrześcijańskiego władcy czy narodu.”* Pamiętacie, jak stosując się do niego Humphrey Gilbert (1583r.) dotarł na Nową Funlandię i ogłosił jej aneksję do królestwa Anglii? Tak, wtedy się wszystko zaczęło, a dziś chociaż czasy wielkiej kolonizacji już dawno minęły, prawo amerykańskie bardzo mi w czymś przypomina to angielskie. Przytocze kilka przykładów, aby nie być gołosłownym.

 

PRZEPISY AMERYKAŃSKIE:

 • O ŻONACH: W Arkansas można zabić żonę, ale tylko raz w miesiącu. Za to w Kalifornii można żonę bić, ale tylko skórzanym paskiem o szerokości 2 palców, bo na szerszy trzeba wystąpić o specjalne pozwolenie. Co stan-kraj to obyczaj i tak Connecticut zabronione jest całowanie żony w niedzielę.
 • O OBYWATELACH: Najciekawiej jest w Missouri: w Kansas nie wolno dzieciom sprzedawać fałszywych rewolwerów, ale dzieciaki zamiast pistoletu na wodę mogą legalnie zakupić broń palną. Tutaj strażakowi nie wolno ratować nieodzianych kobiet, więc popełnia przestępstwo, jeżeli nie poczeka, aby ofiara się ubrała, tak żadne kobiety w koszulach nocnych nie mogą liczyć na ocalenie z płomieni (Saint Louis). Strażacy w Ameryce w ogóle mają przerąbane np. w Luizjanie muszą się zatrzymywać przed każdym czerwonym światłem! Tu przynajmniej nie mają ograniczenia prędkości, bo np. w Connecticut nie mogą jechać więcej niż 40 km na godzinę. Niby nie najgorzej, bo w Detroit karetki pogotowia mają ograniczenie do 30km.
 • O ZWIERZĘTACH: W Kalifornii z okna samochodu można strzelać tylko do wielorybów i do tego zabronione jest bez uprawnień myśliwskich ustawianie pułapek na myszy. Za to na Alasce nie wolno myszy częstować wódką, ale można tam zabijać niedźwiedzie,  nie wolno natomiast budzić ich ze snu zimowego, aby je sfotografować. W Connecticut zabronione jest tresowanie psów (Hariford), a w Indianie małpom nie wolno palić papierosów.

 

Moje ulubione 3 to:

 • W Alabamie sypanie soli na drogę zagrożone jest karą śmierci!
 •  W Illinois zabronione jest mówienie po angielsku, bo oficjalnym językiem jest amerykański!
 • W Kansas kobiety niezamężne idą siedzieć za skakanie ze spadochronu w niedzielę, w Minnesocie gdy założą strój św. Mikołaja, a w Delaware za chodzenie w obcisłych spodniach!

 

A w dzieciństwie mówiono mi, że polskie prawo jest absuradalne…

 

———

*George Brown Tindall, David E. Shi „Historia Stanów Zjednoczonych” . Tłumaczenie Anna Bartkiewicz.

Udostępnij na:

8 Comments

 1. Najgorsze nie są te prawa z zamierzchłych czasów, których jeszcze nie odwołano! Najgorsze są prawa, które się obecnie wprowadza! Tamte stare przynajmniej jakoś były uzasadnione na ówczesne potrzeby społeczne, te dzisiejsze nie mają takiego uzasadnienia, pochodzą wprost z krainy absurdów!

 2. admin

  Czy wiecie, że w Chico w satanie Kalifornia za zdetonowanie bomby atomowej grozi kara grzywny w wysokości 500$ ?

 3. Bardzo ciekawy post, z chęcią przeczytałem i uśmiałem się! :)

 4. Wszystkie łabędzie w Anglii należą do królowej!

 5. No nie złe dajesz czadu – Jagoda – prosimy o wiecej takich tekstów z jajem…

  • admin

   Nad tekstami pomyślę, a póki co dorzucam jeszcze kilka dziwnych i śmiesznych informacji.

   Dodatkowo w USA:
   Na Florydzie istnieje zakaz współżycia z dzikami.
   W Los Angeles nie wolno strzelać do zająców z okien metra.
   W Michigan obowiązuje surowa kara za wrzucanie skunksa do biura szefa.
   Na Hawajach nie wolno wkładać do uszu żadnych monet.
   W 26 stanach w USA impotencja jest powodem do rozwodu.
   W Connecticut zabrania się przechodzić na drugą stronę ulicy na rękach.
   Na Alasce nie wolno rozmnażać się z niedźwiedziami.
   W Alabamie zabroniona jest gra w domino w niedzielę.

   A teraz z innych części świata:

   W Indonezji karą za masturbację jest ścięcie głowy.

   W Atenach za prowadzenie samochodu w stroju kąpielowym można stracić prawo jazdy.

   W Turcji nietrzeźwych kierowców wywozi się 30 km od miejsca zamieszkania i do domu muszą wracać na piechotę. Jeśli zostaną złapani, że wracają autobusem, mogą trafić za kratki…

 6. Chętnie roszerzę księgę absurdów:

  Sąd w USA (Kansas) nakazał Arturowi Younkinowi schudnięcie o 50 kg i zakazał jedzenia więcej niż jednego posiłku dziennie. Skazany ważył 225 kg, stracił z powodu otyłości prace i nie spłacał kredytu.

  Każdy Brytyjczyk usiłujący sprzedać np. odkurzacz w miejscu publicznym naraża się na karę ograniczenia wolności (3 miesiące) i 180 funtów grzywny.

  W Nowej Gwinei zaplata za ślub z „nową” narzeczona to 240 dolarów, 5 świń i jeden ptak. Dwie świnie, ptak i jedyne 30 „zielonych” wystarcza, aby zapłacić za żonę z odzysku (rozwódkę lub wdowę).

  Dzięki za listę pokopanych zwyczajów, kilka z nich to totalna nowość. Śmiechu warte

  • admin

   Dzięki za komentarz i uzupełnienia. 😀 Jagoda

   Ps: W Libii w 1977 r. sąd, zgodnie z prawem islamskim, skazał na miesiąc więzienia psa, który pogryzł człowieka.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*