panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

planety i gwiazdy
planety i gwiazdy

58. Dyskryminacja planet – Cykl – Prawdy Zdumiewające.

| 2 Comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdzy Zdumiewające.

 

Media uwielbiają mówić i pisać o wielkich rzeczach i wielkich ludziach, a na te mniejsze prawie nie zwracają uwagi.  To dotyczy nie tylko spraw z tej planety, ale nawet tych spoza naszego układu słonecznego, no cóż widocznie traktować muszą wszystko jedną miarką! Ja natomiast nie muszę i  dziś wspomnę o planetach w odwrotnej niż media lubią kolejności.

Generalnie zobaczenie planety wokół innych gwiazd jest bardzo trudne, gwiazdy wokół nich są zbyt jasne i przesłaniają widoczność np. Słońce jest miliard razy jaśniejsze od Jowisza. Sprawę trochę ułatwia podczerwień, ponieważ planety są ciepłe, więc taką technologią, widzimy planety młode, gorące i masywne.

Niestety tylko kilkanaście planet zostało bezpośrednio sfotografowane i nawet wtedy niektóre są kontrowersyjne, a ich wiek nawet nie jest dobrze znany!  No cóż, ostatnio sfotografowane planety FW Tau b, ROXs 42B b, ROXs 12 b nie dostały się na pierwsze strony gazet. Były za małe?

 

Planety_Fw

 

 

 

Natomiast na czołówkę w mediach trafiła  HD 106906, a dlaczego? Z dwóch powodów znajduje się w miejscu, w którym wg naukowców być nie powinna i do tego jest gigantycznie wielka! Do tego zdjęcie HD 106906 b też  jest dużo atrakcyjniejsze i na pierwszy rzut oka lepiej spełnia warunki do publicznej prezentacji!

Oto gazowy olbrzym HD 106906 b, o jedenaście razy większy od Jowisza w młodym systemie, którego centralna gwiazda ma tylko około 13 milionów lat.

 

nowa_planeta_wg_NASA

 

 

Teraz astronomowie próbują wyjaśnić skąd się tam wzięła, ale popadają w nie lada kłopoty, bo wyjaśnić się tego nie da z ich ulubionego modelu akrecji rdzeniowej! Problem stanowi również  grawitacyjna niestabilność i odległość, okazuje się, że też nie było wystarczająco dużo materiału, który umożliwiłby powstanie tak wielkiego giganta. Życzę naukowcom powodzenia w badaniu kolejnych teorii i modelów, a o ich wyjaśnieniach chyba jednak nie przeczytamy z pierwszych stron gazet!

 

 

Udostępnij na:

2 Comments

 1. Witam.
  Bardzo ciekawy artykuł naprawdę fakty zdumiewające,
  Polecam zainteresowanie sie sonda kosmiczna z lat 70 która miała dotrzeć do krańca naszego układu słonecznego i nie słychać o niej nic, moze media ukrywają informacje na ten temat, chętnie poczytam jak sie cos ukaże w tym dziale.

  Dziękuje

  • admin

   :roll: Nie bardzo wiem o co chodzi? O sondy Voyager 1 i Voyager 2 ? O nich wciąż się mówi, chociaż rzadko, podobno sonda kosmiczna Voyager 1 opuściła Układ Słoneczny, ale o ile pamiętam mimo, że Amerykańska Unia Geofizyczna poinformowała, że sonda opuściła już heliosferę, NASA odniosła się do tego dość sceptycznie.

   Faktycznie od sierpnia mniej o tym słychać, ale pisano, że Voyager I przesłał dane na temat aktywności wulkanicznej Io, pierścieni Saturna i jego 6 księżyców. NASA twierdzi spotkaniu z Saturnem tor tej sondy się zmienił.

   Nie wiem, czy Voyager 1 przekroczyłą granicę między Układem Słonecznym a otwartym kosmosem, bo ona przebiega tam, gdzie nie ma już cząstek wiatru słonecznego, a pole magnetyczne Słońca zanika, czyli jest płynna i różni astronomowie widzą ją gdzie indziej. 2004 wiatru nie odnotowano i naukowcy już myśleli, że sonda opuściła heliosferę, a później wiatr słoneczny znów się pojawił…

   Pozdrawiam

   Jagoda

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*