panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

Piatek trzynastego

60. Piątek trzynastego – Cykl – Prawdy Zdumiewające.

| 2 Comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdzy Zdumiewające.

 

Dzisiaj piątek trzynastego!

Wiem, o czym dziś będą wszyscy mówić, o tym, o czym już napisały gazety, o pechu związanym z każdym piątkiem trzynastego. Wiem nawet, co będzie w telewizji, pewnie horror „Piątek 13- tego”, może nawet kilka części!

Wiesz, że wiara w ten przesąd ma swoją naukową nazwę?  Jeżeli wierzysz w 13- tego i odczuwasz lęki z tą datą związane to cierpisz na paraskewidekatriafobię. Wyobraź sobie, że w dzisiejszych czasach to nie przesąd to choroba!

Jeżeli jesteś starej daty i traktujesz to jako zabobon, to w ramach ochrony gorąco polecam wszelkiego rodzaju amulety np. najmodniejszy i magiczny Koachiel lub tradycyjną króliczą łapkę. Dla wzmocnienia działania możesz sięgnąć po z dawien dawna znane obrzędy np. zmianę kierunku na widok czarnego kota (tylko nie oglądaj się za siebie, bo przerwiesz magiczny krąg życia), może zastosuj spluwanie przez ramię!

 

czarny_kot_w_piątek_trzynastego

 

Jeżeli jesteś nowoczesny i wierzysz w pech 13 w piątek, to zgłoś się do przychodni na terapię związaną z paraskewidekatriafobią… Nie, może jednak nie wychodź z domu, zadzwoń i poproś o wizytę domową!

Jesteś nowoczesny i nie stwierdzasz u siebie strachu przed pechowym 13, to uśmiechnij się szeroko, ale oczy miej otwarte jeszcze szerzej, a na wszelki wypadek nie przechodź pod drabiną, uważaj, abyś nie stuknął lustra i szukaj kominiarza! Mam nadzieję, że nie wstałeś  dzisiaj lewą nogą, masz jakiś guzik w pogotowiu i nie mieszkasz blisko zgromadzenia zakonnic!

No, co się śmiejesz? W końcu w każdych bajkach i przesądach jest ziarenko prawdy. Nie wierzysz? Był taki wierszyk „Deszczyk pada, słonko świeci, Baba-Jaga masło kleci.” Jeżeli to bzdura to, dlaczego podczas deszczowej, burzowej pogody,  masło się nie ubije, śmietana też nie, a mleko się zwarzy. Dlaczego jak kobieta ma okres to kisić ogórków czy kapusty nie powinna, ani nie powinna wtedy piec ciasta?

W przesądy nie wierzysz, bo chodzisz do Kościoła, może nawet nosisz ze sobą różaniec, albo medalik?

 

piątek_trzynastego

 

Wiesz  Żydzi, a od nich wszystko się przecież zaczęło, byli bardzo przesądnym narodem, może już nie są? Trzeba ich zapytać, czy nadal 13 utożsamiają z liczbą zwiastującą katastrofę, śmierć i ruinę. No w końcu to chyba nie przypadek, że Apokalipsa ma akurat 13 rozdział w Biblii.

Każdy chrześcijanin, ba chyba nawet każde dziecko wie, że średniowieczu wierzono, że w 13 dzień miesiąca czarownice spotykały się na sabaty, zawsze było 12 czarownic, a 13 był Szatan. W ogóle w okultyzmie 13 to symbol śmierci, więc zmieńmy temat!

Na pocieszenie, 13 jest dla wielu szczęśliwa, paradoks, ale najbardziej u Żydów. Król Salomon budował swój pałac przez pełne 13 lat, i uważał, że dlatego 13 musi być bardzo szczęśliwą liczbą.

Niektórzy chrześcijanie twierdzą, że Jezus i 12 apostołów to też 13, dlatego 13 pechowa być nie może, tylko jakoś do całości nie pasuje Judasz i to, że Jezusa ukrzyżowano. Kłócić się nie będę, bo dla jednych Jezus miał pecha, że Go ukrzyżowano, a dla innych to szczęście otrzymać tak zaszczytną rolę w historii.

To na koniec pogadajmy o Celtach… Król Artur  miał 12 rycerzy Okrągłego stołu, a Wielki Karol miał swoich 12 paladynów. Sławny czarnoksiężnik Merlin umierając zabrał ze sobą 13 magicznych przedmiotów. Inne ciekawostki na ten wciąż wyznawanych zabobonów  znajdziesz w Przesądy wciąż żywe w Anglii.

Na tym kończyć muszę, bo w kominku mi zgaśnie, o jak fajnie się składa nie muszę szukać jakiegoś drewna, aby odpukać w niemalowane!

piątek_trzynastego_4-listna_koniczyna_na szczęście

Udostępnij na:

2 Comments

  1. ciekawe podejście do 13, zaskakujące to 1+13 w odniesieniu do 13 z biblii i legend

  2. Pech trzynastego w piątek to tylko durny zabobon, a ludzie tak panikują jak za króla Ćwieka.
    he he

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*