panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

niebieski dziurkacz

62. Dziurawy świat. – Cykl – Prawdy Zdumiewające.

| 0 comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdzy Zdumiewające.

 

Okazuje się, że nasz świat jest bardzo dziurawy, najpopularniejsze są dziury w skarpetach nawet w tych wielkich jak np. dziury w budżecie, dziury w pamięci szczególnie popularne  zaraz po wyborach, gdy większość politycznych głów ogarnia skleroza co do wcześniej składanych obietnic , no i oczywiście  dziury w wykształceniu, ujawniające się nie tylko u studentów przed egzaminem.  Wygląda na to, że największe dziury są w wiadomościach o dziurach, więc dziś troszkę o nich, chociaż je najtrudniej zacerować.

Najbardziej chyba znane są dziury w drogach. Ogólnie drogi są w opłakanym stanie, dlatego ciągle mamy problemy z zawieszeniem i stoimy w korkach, gdy służby drogowe je remontują. Okazuje się jednak, że nie wszystkie dziury w drogach są wynikiem zużycia asfaltu czy niedopatrzeń człowieka przy ich budowie. Sama planeta też jest sporo winna, nie wiadomo, dlaczego, ale zapada się w wielu miejscach na naszym globie, tworząc tzw. sinkholes.

 

dzira w asfalcie 9 dzira w asfalcie 8 dzira w asfalcie 10

dzira w asfalcie 2dzira w asfalcie 1 dzira w asfalcie 5

dzira w asfalcie 6 dzira w asfalcie 7 dzira w asfalcie 4

 

Najpopularniejsze dziury są czarne i one są najbardziej przerażające. Dlaczego? Czarne dziury pochłaniają podobno wszystko, co znajduje się w ich zasięgu. Wydawałoby się, że problem nas nie dotyczy, bo one są wysoko w kosmosie. Tak wysoko, ale Ziemia znajduje się w pasie Drogi Mlecznej, a ta droga ma czarne dziury. Widać nie tylko na ziemi są problemy z drogami w kosmosie też! Okazuje się, że to nie jest tylko problem naszej galaktyki, bo inne też są dziurawe np. Galaktyka Andromedy. Jedno jest pewne dziury, w przeciwieństwie do tych na Ziemi, w kosmosie są piękne i można na nie patrzyć godzinami…

 

czarna dziura 0 czarna dziura 3 czarna dziura 6

czarna dziura 11 czarna dziura 13 czarna dziura 7

czarna dziura 2 czarna dziura 5 czarna dziura 10

 

Większość z nas sądzi, że dziury na ziemi są bardziej niebezpieczne, bo te w kosmosie są daleko, więc nas nie dotyczą. Cóż pewnie nie czytali o tym jak NASA ukrywa dane uzyskane z teleskopu „Chandra”, aby uniknąć paniki.  Nie panikujmy czarna dziura ma nas wchłonąć dopiero w czerwcu 2014r, więc nim ogłoszą kolejny koniec świata, który mamy nadzieję przeżyć tak jak tych kilka poprzednich, popatrzmy jeszcze w górę na ten niesamowity spektakl na niebie.

 

czarna dziura 4 Czarna dziura1 czarna dziura 9

czarna dziura 12 czarna dziura x czarna dziura 15

 

Zejdźmy teraz na ziemię, prof. George Haller z Zurychu i prof. Francisco Beron-Vera z Miami odkryli czarne dziury na Ziemi! Na razie odkryto ich tylko 7 , ale powoli pochłaniają już oceany. Na szczęście oceany są daleko, a najbardziej krytyczna sytuacja jest na Indyjskim, póki co uważajmy na niektóre dziury w wodnych drogach międzynarodowej komunikacji.

Miejmy się na baczności, bo czarne dziury w Ziemi zostały odkryte niechcący, więc przez przypadek możemy zaliczyć wpadkę. Może Alicja nie wpadła do króliczej dziury, tylko do czarnej? Pamiętajmy jednak, że czarne dziury wsysają wszystko nawet światło, więc może się okazać, że będą dziury w planach odwrotu, czyli ucieczki jak by się kraina czarów nie spodobała.

Poszukiwaczy krainy czarów nim wyruszą w trasę informuję, że największe prawdopodobieństwo niespodzianki jest na granicy wszelkich wirów. Czarne dziury w Ziemi zostały odkryte właśnie przy wyliczaniu, gdzie powinny znajdować się zewnętrzne krawędzie wiru. Wtedy okazało się, że woda zachowuje się w nich tak, jak światło w czarnej dziurze, czyli wir znika, a w jego miejscu pojawia się obręcz z wody, przez którą nic nie da rady uciec.

Popatrzmy na dziury na planecie Ziemia, chociaż nie zawsze są czarne, bywają też niebieskie – poniżej niesamowite, tajemnicze dziury w oceanie.

 

dziura w oceanie  dziura w oceanie 6 dziura w oceanie 5

dziura w oceanie 9 dziura w oceanie 10 dziura w oceanie 12

dziura w oceanie dziura w oceanie 11 dziura w oceanie 2

 

Czarne dziury powstają na skutek zapadania się grawitacyjnego, ale czasem uważa się , że tzw „pierwotne czarne dziury” istniały od zawsze tak jak czasoprzestrzeń, lepiej nie rozwlekać teorii względności Einsteina i skupić się na tym, że jakkolwiek powstają, to są niesamowicie niebezpieczne, poszukajmy, więc innych, bardziej przyjaznych…

Świat jest dualny, czyli dla kontrastu powinny istnieć także białe dziury, może one będą mniej groźne. Okazuje się, że białe dziury są jeszcze bardziej skomplikowane! Brytyjski astronom Sir Fred Hoyle opracował zagadnienie białych dziur, są one naprawdę przeciwieństwem czarnych – nie można się do nich dostać, a z każdej białej dziury wydostaje się energia i materia.

Czarne i białe dziury mają coś ze sobą wspólnego trudno je zobaczyć. Czarne dziury mają jednak przewagę nad białymi, bo potwierdzono już ich istnienie, a co do białych środowiska naukowe nadal się wahają, ale praca wre, w końcu Wielki Wybuch ma być przykładem białej dziury. Gdy skończą/potwierdzą to badania to okaże się, ze białe i czarne dziury mają jeszcze więcej wspólnego! W 1921 r. pojawił się tzw. most Einstaina-Rosena, czyli tunel czasoprzestrzenny, który łączy czarną dziurę z białą. Teraz już się go tak nie nazywa, teraz to wormhole (po angielsku dziura robaka), nazwa zastanawiająca, czyżby w hipotezie też były dziury? Nie wiedziałam, że robaki też mogą drążyć w teoriach naukowych…

Na dodatek niebo nad naszymi głowami też jest dziurawe!

 

dziura w niebie dziura w niebie 2 niebo5

niebo 1niebo4 niebo2

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*