panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

polar-vortex

67. Normalna anomalia? – Cykl – Prawdy Zdumiewajace.

| 1 Comment

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.

 

Przez ostatnie dni świat jest podekscytowany zamarzniętym wodospadem Niagara. Od 10 stycznia wszech i wobec trąbią o tym cudzie, a zdjęcia tego fenomenu nie schodzą z czołówek gazet. Fotoalbumny bardzo mi się podobają, rzeczywiście zdęcia są niesamowite, tylko rosnąca w ich tle legenda mnie trochę wkurza.

 

Zamarznięta Niagara 2014 o-NIAGARA 2014 zamarznięty wodospad

Niagara zamarznięty wodospad niagara w 2014 zamarznięty wodospad

 

Większość dziennikarzy twierdzi, że jest to anomalia pogodowa spowodowana przez polar vortex, czyli cyklon polarny. Ameryka jak zwykle rozdmuchuje sensację do kolosalnych rozmiarów.

Taki cyklon polarny pojawia się, co roku, pierwszy raz został opisany w 1853 r.  Jest to olbrzymi wir powietrza polarnego zlokalizowany w pobliżu jednego z biegunów naszej planety. Takie wiry polarne położone są w środkowej i górnej troposferze, i stratosferze.

Wir powietrza opisywany szumnie jako cyklon jest bardzo słaby. Osiąga swój szczyt w zimie i słabnie latem ze względu na różnicę temperatur między równikiem i biegunami. Zwykle wir taki obejmuje mniej niż 1000 km (620 mil), w których powietrze krąży w sposób przeciwny do ruchu wskazówek zegara ( na półkuli północnej ) . Podobnie jak w przypadku cyklonów jego obrót jest spowodowany efektem Coriolisa.

Arktyczny wir na półkuli północnej ma dwa ośrodki, jeden w pobliżu Ziemi Baffina i inne w północno-wschodniej Syberii. Na południowej półkuli jest zlokalizowany w pobliżu brzegu Ross lodowej półce w pobliżu 160° długości geograficznej zachodniej.

Im ostrzejsza zima tym silniejszy jest wir polarny. W okresie zimowym wir powoduje, że arktyczne powietrze krąży wokół bieguna, jednak zdarza się, że mroźne masy powietrza mogą docierać daleko na południe, więc gdzie ta anomalia?

Wodospad Niagara zamarzł! Prawie co roku Niagara częściowo zamarza. Rzeczywiście całkowite zamarznięcie to bardzo rzadko spotykane zjawisko, ale wydarza się średnio co 100-150 lat.  Popatrzmy na zdjęcia z 1911 r., kiedy to wodospad Niagara zamarzł ostatnim razem.

 

niagara zamarza 1911 niagara zamarzla 1911 r

 

Czasem się nawet zdarza, że fale zamarzają, to dopiero jest sensacja! O tym jednak gazety nie piszą!

 

zamarznieta fala zamarznięta fala

fale zamarznięte fale zamarzniete

zamrzniete fale zmarznięte fale 1

 

Przyroda potrafi różne cuda, tylko szkoda, że my nie wszystkie potrafimy zauważyć np. jak pięknie są zamarznięte drzewa!

 

drzewo i lod drzewo w lodzie

drzewo skute lodem drzewa zamarzniete

Estonia_zamarznięte drzewo drzewa zamarzniete

zamarzniete drzewa zamarznięte drzewa

zamarznięte drzewa 4 zamarzniete drzewa 14

 

 

 

Udostępnij na:

One Comment

  1. Za to lubię twoją stronę, zawsze masz jakąś niespodziankę, nie wiedziałem, że fale zamarzają. 😀

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*