panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

łańcuchy_niewolnictwo

7. Broń psychologiczna i psychotroniczna (PSYWAR i PSYOP), część 1 – cykl – Kontrola umysłu

| 5 Comments

 

Wszystkie odcinki w cyklu – Kontrola umysłu.

 

PSYWAR/PSYOPS – część 1

 

Wojny psychologiczne i psychotroniczne

Broń psychologiczna i psychotroniczna to w zasadzie broń za pomocą, której można kierować ludzką psychiką. Łatwa do zastosowanie i ukrycia, najczęściej jej działania nie można zobaczyć, jedynie skutki jej zastosowania, czyli jaki ma wpływ na ludzi (ewentualnie można mówić o urządzeniach wspierających proces oddziaływania na człowieka).

Od czasów historycznych próbowano dwóch technik, które w totalnym uproszczeniu można nazwać: „wywoływanie strachu” i „od perswazji do hipnozy”. Można by podawać mnóstwo przykładów, od omówienia technik psychologicznych stosowanych na polu walki przez Aleksandra Wielkiego, do hitlerowskich samolotów, czy operacji „zabłąkane dusze” w Wietnamie, a nawet o wykorzystaniu psychologicznych chwytów manipulacyjnych w trakcie paniki eboli, czy można wspomnieć o amerykańskim „systemie cichej prezentacji podświadomościowej”. Nie chcę się powtarzać, o tych sprawach możesz przeczytać w poprzednim tekście na ten temat – Trąby jerychońskie, broń psychologiczna i inne koszmarne wynalazki.

„Nie minie 10 lat jak broń psychotroniczna stanie się tak niebezpieczna jak atomowa lub jądrowa, dlatego, że z jej pomocą można kontrolować miliony ludzi.”powiedział w 2007 Borys Ratnikow z bezpieki rosyjskiej. Chyba miał facet rację, dlatego zamierzam szerzej teraz omówić ten temat, przecież nie może go zabraknąć w cyklu – Kontrola umysłu

Wojny psychologiczne najczęściej nazywamy z angielskiego PSYWAR (skrót od psychological warfare), a przeprowadzane operacje psychologiczne – PSYOP (skrót od psychological operations). W trakcie ich prowadzenia są zastosowane różne techniki, które mają wpływać na system wartości grupy docelowej, od systemu przekonań do wywoływania emocji lub określonego zachowania. Często jest to wykorzystywane nie tylko w trakcie prowadzenia działań wojennych, ale także w podczas czarnych operacji, czy zastosowania taktyki fałszywej flagi.

 

Początki stosowania broni psychologicznej

Początek nowoczesnych operacji psychologicznych datowany jest na okres pierwszej wojny światowej, ze względu na rozwój środków masowego przekazu, umożliwiający wykorzystanie ich do masowej propagandy. Najintensywniej korzystali z tego w okresie I wojny Brytyjczycy, gdyż mieli jeden z najlepszych systemów informacyjnych wtedy na świecie i kabel podmorski do dyspozycji. Mieli też dodatkowy atut – świetną służbę dyplomatyczną i bardzo dobre stosunki z wieloma krajami na całym świecie. Brytyjski raport w sprawie rzekomych niemieckich zamachów z 1915 roku, miał ogromny wpływ na ogólną opinię na całym świecie, podobnie jak bezzałogowe loty balonów do rozrzucania propagandowych ulotek.

Adolf Hitler zawsze był pod wrażeniem brytyjskich psychologicznych taktyk wojennych zastosowanych podczas I wojny światowej i dążył do stosowania masowej propagandy u siebie. Oprócz przemówień do narodu Hitler mianował Joseph Goebbelsa ministrem propagandy i systematycznie realizował swoje plany władzy nad umysłem. Oczywiście w okresie II wojny światowej zastosowano dodatkowo transmisje radiową. Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill wykorzystywał audycje radiowe dla propagandy przeciwko Niemcom. Niemcy nie pozostawali dłużni np. Radio Kaledonia było tajną radiostacją nadawczą nazistów do Wielkiej Brytanii.

W tym okresie rozwinęła się strategia oszustwa wojskowego. Idee łączenia fikcyjnych poleceń o bitwach, oszustwa wizualne i wykorzystanie podwójnych agentów rozpoczął Clarke nazywany „największym brytyjskim zwodzicielem II wojny”. Wykorzystano to podczas inwazji aliantów w Normandii. Nie będę omawiać powszechnie znanych zagrań typu operacja Bodyguard, Plan Jael, Operacja Fortitude, Operacje Glimmer, plus oczywiście Program antyszpiegowski „Double Cross”, który używał podwójnych agentów, aby wprowadzać w błąd na temat alianckich planów inwazji.

Kończąc o historycznych zastosowaniach broni psychologicznej, wspomnę jeszcze o ciut świeższych sprawach np. malajska psychologiczna kampania wojenna (RAF 1948-1960.), czy amerykański program wojny psychologicznej w Wietnamie. Pamiętacie Phoenix Program, służący do identyfikacji i „neutralizacji” infrastruktury Narodowego Frontu Wyzwolenia Wietnamu Południowego (Viet Cong lub NLF). Pewnie też pamiętacie propagandę podczas Chieu Hoi Program w Wietnamie Południowym z ulotkami zastraszającymi, że nie ma się gdzie schować .

 

Operacje psychologiczne tzw. papierowa wojna

Papierowa wojna to synonim działań psychologicznych prowadzonych w środkach masowego przekazu. W tamtych czasach gazety i telewizja nie były dostępnym rozwiązaniem. Jedną z szans dotarcia do wroga w celu zastraszenia go nim stanie do boju była propaganda na papierze. Drukowano plakaty i ulotki. Deszcz ulotek spadał przede wszystkim na tereny zamieszkałe przez cywilów, również w najbardziej niedostępnych terenach. Jedną z takich ulotek możecie zobaczyć poniżej , wspominałam o niej wyżej mówiąc o propagandzie w Wietnamie Południowym.

ulotka_propagandowa

Skoro już jesteśmy przy propagandzie i ulotkach to wspomnijmy o amerykańskim PSYOP w trakcie wojny w Iraku, rozpowszechniano karykaturę Al-Kaidy – Abu Musab przywódca al-Zarkawiego złapany w pułapkę na szczury z podpisem „To twoja przyszłość, Zarkawi”. Zresztą w wojnie w Iraku, Stany Zjednoczone notorycznie używały kampanii „szok i przerażenie”, aby psychicznie okaleczyć i złamać wolę walki armii irackiej.

ulotka_w_Iraku

Wojskowa doktryna szybkiej dominacji

„Szok i przerażenie” to doktryna wojskowa tzw. szybkiej dominacji, która oparta jest na przytłaczającej świadomości bitwy, spektakularnych pokazach siły, aby sparaliżować postrzeganie wroga i zniszczyć jego wolę walki. Doktryna spisana przez Harlan K. Ullman i James P. Wade w 1996 roku, zasady stare jak świat, tylko inny sposób wdrażania w praktyce. Sami się powołują na przykład zastraszania przez Legiony Rzymskie, demonstrację siły i strach wywołany atakiem jądrowym na Hiroszimę, czy strategię chińskiego generała Sun Tzu (Sun Zi).

Dziś potencjalnego wroga zastrasza się demonstrując swoją siłę, nim zdąży podjąć decyzje o ewentualnej wojnie. Jak mamy się nie przerażać ich siłą, chociażby patrząc na ich sprzęt wojskowy?

 
 

 
W kolejnym odcinku o innych tradycyjnych taktykach w wojnie psychologicznej, a w trzecim początek zastosowania psychotroniki. Rozwój technologii i wiedzy o ludzkim umyśle pozwala obecnie dołożyć do zestawu broń psychotroniczną, aby jeszcze bardziej zmanipulować ludzi i lepiej wpływać na ich zachowanie. Tradycyjny sposób wpływania na ludzi został wzbogacony o przekazy podprogowe, poddanie działaniu dźwięków, fal ultradźwiękowych i energii elektromagnetycznej, przed nami szczegóły o broni do zdalnej manipulacji umysłem, chociaż nie tylko o tym.
 

Udostępnij na:

5 Comments

 1. Jagoda, tylko na to Cię stać przecież Ty słyniesz z przelewajacych sie artykułów, czekam na więcej…

  Pozdrawiam

  Opętany

 2. Właśnie mało, chociaż mi akurat najbardziej zabrakło Twoich złośliwych wstawek i ostrych akcentów.

 3. admin

  Mało? Musi wystarczyć tytułem wstępu, reszta w kolejnych odcinkach.
  Nie wiedziałam, że słynę z ostrych akcentów, dzięki za info.

  Pozdrawiam, Jagoda

  PS. Zabrakło mi pomysłu, gdzie nawiązać do erotycznych wątków w ulotkach, chociaż licho kusiło, aby to zrobić. Może szkoda, że jednak nie dopisałam, że czasie II wojny światowej zrobili fotomontaż zdjęcia Hitlera i wykorzystywali w propagandzie. Pokazali go podczas masturbacji i dowództwo niemieckie martwiło się jak to wpłynie na morale żołnierzy.

 4. Teraz to juz się ulotek nie rozrzuca

  • admin

   „Przestań walczyć teraz i zacznij działać na rzecz przywrócenia pokoju i dobrobytu w Libii” – 2011r.

   Poszukam tej ulotki i wkrótce wrzucę tu jej zdjęcie, Jagoda

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*