panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

Coastal_Erosion_UK_erozja wybrzeża

73. Anglia się kurczy! – cykl – Prawdy Zdumiewające.

| 1 Comment

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.

 

Anglia się kurczy, bo morze systematycznie podmywa ląd i powoduje osuwanie się brzegów wyspy. Proces zalewania lądu przyśpiesza z roku na rok. Ludzie przenoszą się w głąb lądów, pozostawiając za plecami dorobek życia.

coastal_erosion__UK_wybrzeże_Anglia_2a costal_erosion_UK_wybrzeże_Anglia_1a

Coastal_Erosion_UK_Hunstanton_Cliffs_wybrzeże_Anglia costal_erosion_UK_Hunstanton_Cliffs_wybrzeże_Anglia_2

costal_erosion_UK_wybrzeże_Anglia_1b costal_erosion_norfolk_UK_wybrzeże_Anglia

costal_erosion_Norfolk_UK_wybrzeże costal_erosion_Norfolk_wybrzeże

 

Ostatnie badania wykazały spory ubytek lądu, nawet kilkadziesiąt metrów. Mieszkańcy wybrzeża wielokrotnie są zmuszeni do przesiedlenia się, gdyż morze dosłownie zabiera im domy. Proszę spojrzeć na zdjęcia poniżej, pierwsze wykonano w 1998, a drugie z 2007r.

erozja_wybrzeża_uk_1 erozja_wybrzeża_uk_1a

 

 

Obecnie następuje bardzo gwałtowna erozja wybrzeża. Zobaczcie jak może się zmienić linia brzegowa w ciągu kilku miesięcy.

 

Czerwiec 2013

Czerwiec 2013

Listopad 2013

Listopad 2013

Abereiddi w lutym 2014

Abereiddi w lutym 2014

 

Tegoroczne powodzie powodują niespotykaną dotychczas erozję nadbrzeżnych klifów, w ciągu zaledwie kilku tygodni na skutek burz zimowych zniknęły najbardziej znane plaże Wielkiej Brytanii.

Klify kruszeją, plaże i wydmy w wyniku erozji są mocno naruszone, a większość linii brzegowych została uszkodzona do wichury 80 mph i pływów morskich.

National Trust ostrzega, że nadchodzą bardziej ekstremalne warunki pogodowe, a przewidywane tempo zmian na wybrzeżach jeszcze przyśpieszy, co spowoduje naznaczenie nowych granic wyspy.

powódź_uk_1 powódź_longford_UK

 

A tak morze atakuje tu ląd!

 

 

Wybrzeża Hampshire między Boscombe i Bournemouth to jedno wielkie osuwisko!

W ciągu kilku dni 20m z klifu dosłownie opadły co oznacza, że Studland straci do 10m jego plaży tej zimy. Kikuty drzew leżą  porozrzucane dookoła, ścieżki już znikły i plaży wcale nie widać. Sporo tamtejszych domków letniskowych balansuje już na krawędzi osuwiska i lada moment może spaść wprost do morza!

Teren jest zagradzany ze względów bezpieczeństwa, ale morze ciągle wyznacza swoją granice rozrywając zagrody. Służby stawiają nowe zabezpieczenia posuwając się coraz bardziej w głąb lądu.

Poniżej raport co się dzieje – Jeremy Thompson z najbardziej dotkniętych obszarów w Dorset i Hampshire, a także terenów objętych powodzią z Buckinghamshire, Gloucestershire i Doliny Tamizy. Nie wygląda to dobrze po sześciu tygodniach intensywnych opadów deszczu.

 

 

 

Udostępnij na:

One Comment

  1. Ciekawe co się dzieje z granicami kraju kiedy teren się kurczy, czy też się zmieniają?

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*