panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

nsa_data_center_0

74. Obława na NAS? – czyli NSA – cykl – Prawdy Zdumiewające.

| 2 Comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.

 

W sumie o co chodzi? Czyżby National Security Agency była pod ostrzałem w Waszyngtonie? Wygląda na to, że ustawodawcy w Utah próbują ograniczyć działalność największego szpiega poprzez odcięcie dopływu wody do agencji nadzoru.

Marc Roberts chce wprowadzić ustawę, która ma wstrzymać dostarczane wody do centrum danych NSA, który buduje się w jego stanie na Bluffdale. Rząd federalny ustami Robertsa mówi ” jeśli chcesz szpiegować na całym świecie i amerykańskich obywateli, świetnie, ale nie będziemy mogli ci pomóc ” jak podał The Guardian. No i mają awanturę o rachunek na 1 mld USD.

Uruchomienie centrum danych wymaga sporo wody – około 1,7 mln galonów dziennie, na tyle oszacowane zostały ilości do chłodzenia 100.000 stóp kwadratowych potężnych komputerów i urządzeń jakie NSA potrzebuje do przechowywania ogromnych ilości danych. Wall Street Journal szacuje się, że centum jest w zakresie eksabajtów lub nawet zettabytów (eksabajt to miliard gigabajtów).

Utah jest  ostatnim z kilkunastu stanów rozważających środki mające na celu ograniczenie działalności NSA. W macierzystym Maryland, prawodawcy popierają ustawę utrudniającą dostarczanie wody i energii elektrycznej do Fort Meade, czyli siedziby agencji. Podobne działania wprowadzono w Kalifornii, Arizonie, Oklahomie, Indiana, Mississippi, stanie Waszyngton i Vermont. Cztery inne Zjednoczone – Kansas, New Hampshire, Alaska i Missouri – rozważają wprowadzenie powiązanego środka zapobiegającego udostępnianie danych pochodzących z NSA bez nakazu.

NSA_Data_Center utah_2
utah_1 utah_data_centre

Odrobinę o miejscu pobytu i poczynaniach światowego szpiega.

Bluffdale w Utah jest domem dla jednej z największych sekt USA z poligamistami z Braci Zjednoczonych Apostolskich, który gromadzi ponad 9000 członków. Ilość członków podwoiła się od 1978 roku, a liczba „mnogich małżeństw” potroiła, więc sekta od dawna szuka sposobów, aby kupić więcej ziemi i rozszerzać działalność w mieście i okolicach.

Mówi się o programie „Stellar Wind” czyli podsłuchu totalnym i o nowej bazie szpiegowskiej w/Wielkiego b/Brata budowanej właśnie tam. Żartuje się, że bracia zamiast Biblii, proroków i wiernych mają świątynię wypełnioną serwerami komputerowymi i duchownych ekspertów wywiadowczych, i oczywiście uzbrojonych strażników!? I zamiast słowa bożego słuchają potajemnych nagrań, przechowują, analizują wiadomości i obrazy pędzące przez sieci telekomunikacyjne na całym świecie? Wszyscy plotkują, że w miasteczku Bluffdale, Big Love i Big Brother to dziwni sąsiedzi…

 

utah_1a National_Security_Agency_Utah
utah_10 utah_9

NSA to największy poławiacz światowej informacji, najbardziej ukryta i potencjalnie najbardziej inwazyjna agencja wywiadowcza, którą buduje się jako Utah Data Center dla potrzeb Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Wnętrze obiektu składać się będzie z czterech hal o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych wypełnionych serwerami, a dodatkowo ma zapewniać 300 tys. metrów kwadratowych pomieszczeń wsparcia technicznego i administracji.

Projekt trzymany jest w ogromnej tajemnicy i stanowi ostatni elementem układanki potężnej machiny, aby przejąć, rozszyfrować, analizować i przechowywać ogromne połacie świata komunikacji, z satelitów i z przez podziemia i kabli podmorskich sieci międzynarodowych, zagranicznych i krajowych.

Silnie ufortyfikowany ośrodek serwerów i routerów do przechowywania w bazach danych wszystkich form komunikacji ma poważne kłopoty z wodą i politykami. Ciekawe jak to się zakończy, przecież nie zrezygnują tak łatwo z danych pochodzących z prywatnych e-maili, telefonów komórkowych oraz wyszukiwania Google, mieli przecież, a może już to robią śledzić wszelkiego rodzaju szlaki – kwitów parkingowych, danych osobistych, podróże, zakupy internetowe itp.

Baza miała zapewnić realizację “total information awareness program” (programu „Totalnej świadomości informacji ” utworzonego podczas pierwszej kadencji Busha). Program co prawda odrzucono przez Kongres w 2003 r., bo wywołał oburzenie, że jego potencjał może być atakiem na prywatność Amerykanów .

Mówi się, że Bluffdale będzie miał inną ważną i bardziej tajną rolę polegającą na łamaniu kodów, bo centrum musi obsługiwać finansowe informacje np. monitorować transakcje giełdowe, oferty biznesowe, wojskowe, tajemnice dyplomatyczne, poufne dokumenty prawne.

utah_11a Utah_11b
utah_11c utah_11d

 

 

Największa awantura była 30 opaździernika 2013
The Washington Post poinformowała wtedy, powołując się na dokumenty uzyskane od byłego wykonawcy NSA Edward Snowden, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa potajemnie śledziła główne szlaki komunikacyjne łączące Yahoo i Google na całym świecie.

Podano, że NSA wysyła miliony rekordów codziennie od sieci wewnętrznej Yahoo i Google poprzez siedzibę agencji w Fort Meade w stanie Maryland. Wtedy wskazano, które wysyłane lub odbierane wiadomości e-mail były namierzone i śledzone, czyli kiedy przeglądano treści, jakie teksty, audio i wideo zostały przejrzane. Google się wkurzało i powstało sporo pytań prawnych np. czy NSA może być oskarżona za naruszenie federalnych przepisów podsłuchiwania.

Głównym narzędziem NSA wykorzystującym łącza danych Google i Yahoo jest projekt o nazwie MUSCULAR, prowadzony wspólnie z brytyjskim odpowiednikiem agencji, GCHQ. Powszechnie wiadomo o kopiowaniu całych przepływów danych w kablach światłowodowych, które przenoszą informacje między centrami danych z gigantów z Doliny Krzemowej przez NSA i GCHQ.

NSA ma oddzielny program gromadzenia danych tzw. Pryzmat (PRISM), który korzysta z nakazu sądowego, aby zmusić Yahoo, Google i inne firmy internetowe do udostępniania pewnych danych np. mogą obserwować dane spółek i e-maile, czaty, wideo, zdjęcia i wiele więcej. NSA ma znacznie luźniejsze ograniczenia na to, jakie informacje może zbierać poza Stanami Zjednoczonymi, bo w sprawie cudzoziemców nie potrzebuje nakazu sądowego do śledzenia ich komunikacji.

Google znane jest z bezpieczeństwa wydłuża szyfrowanie, a Yahoo wprowadziło nowe kontrole w celu ochrony bezpieczeństwa. Coraz więcej informacji wycieka, aż nawet Delegacja Parlamentu Unii Europejskiej przybyła do Waszyngtonu, bo USA szpiegowała przywódców, np. poprzez zapisy rozmów telefonicznych, pewnie byśmy się o tym nie dowiedzieli, gdyby nie monitoring telefonu Angeli Merkel .

A USA opowiada o swoich dokonaniach w walce z terroryzmem, bo służby wywiadowcze robią wszystko wraz z organami ścigania, aby chronić ich kraj i potrzebują narzędzi, aby to zrobić, a jeżeli narzędzia zostaną im zabrane to zwiększy się ryzyko. ”

 

 

Utah-Data-Center_300x250_scaled_cropp utah32_300x250_scaled_cropp

 

 

Jeżeli jesteś zainteresowany, co oni potrafią  to wklep w wyszukiwarkę : The Utah Data Center, albo Intelligence Community Comprehensive National Cybersecurity Initiative Data Center.

Udostępnij na:

2 Comments

  1. Co ci Amerykanie wyprawiają? Nie wiem jak to możliwe, po co im wiedzieć o czym obcokrajowcy rozmawiają i piszą? A Polacy tak tą Ameryką zachwyceni! Powinni sie w łeb stuknąć, bo jak nam taką rzeczywistość zgotują to nic tylko się powiesić.

    Czytam ten cykl pierwszy raz, po kilku odcinkach mam dość, głowę mam kwadratową, ale o tym powinniśmy wiedzieć. Niech im tą wodę i prąd odetną, może przestana sie tak panoszyć!

  2. Dużo sie nauczyłem czytając ten artyków, dzięki.

    Będę tu częściej wpadał.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*