panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

czerwone_niebo_wybrzeże1

8.1 Zły Bóg? – część I – Cykl – Tajemnice boskich igrzysk.

| 2 Comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Tajemnice boskich igrzysk.

 

To, co dla nas ludzi jest złe i dobre nie musi oznaczać tego samego dla b/Boga. Mimo wszystko ludzie oceniają w tych kategoriach, nawet jeśli nie samego b/Boga to j/Jego dzieła. Najczęściej okazuje się, że to co dobre musi pochodzić od b/Boga, a za złe trzeba obciążyć kogoś innego np. człowieka, s/Szatana, czy przypadek.

To ja mam kilka pytań jak w świecie stworzonym przez b/Boga przypadek może istnieć, bo podobno wszystko było w planie bożym?

Czy katastrofa naturalna, czyli w niejaki sposób zasada panująca w naturze jest pochodzenia boskiego? Jeżeli tak to, dlaczego czasem rozpatrywana jest jako zło? Jeżeli tak to, dlaczego podciąga się tego typu rzeczy pod gniew, albo łaskę b/Boga?

Może dam kilka przykładów?

 

Przykład 1 – Erupcja wulkanu.

 

Wybuch wulkanu jako dobro – lawa wulkaniczna to źródło popiołu użyźniającego glebę.

Wybuch wulkanu jako zło – pozbawia człowieka domu i czasem giną tysiące ludzi.

Działalność wulkanów  jest nie do końca wyjaśniona naukowo, bo nie wiadomo, który kiedy zacznie pluć, to jednak mechanizm działania jest znany.

 

Wulkan_Japonia wybuch_wulkanu_1

wybuch_wulkanu_2 wybuch_wulkanu_3 

 

Jak rozpatrywać pojawienie się nowych lądów w związku z działalnością wulkaniczną są one dobrem, czy złem? Np. to co sie teraz dzieje na archipelagu Japońskim?

 

nowy_ląd_wybuchy_wulkanów_Japonia_1 nowy_ląd_wybuchy_wulkanów_Japonia_2

nowy_ląd_wybuchy_wulkanów_Japonia_3 nowy_ląd_wybuchy_wulkanów_Japonia_4

 

 

Przykład 2 – Rozstąpienie się wód Morza Czerwonego.

Biblia (w Księdze Wyjścia) relacjonuje jak b/Bóg wyprowadził Izraelitów z Egiptu – z domu niewoli. W świetle najnowszych odkryć naukowych można stwierdzić, że morze mogło rozstąpić się i po pewnym czasie wrócić do normy i potopić atakujących Egipcjan. Zjawisko takie jest możliwe w wyniku kombinacji odpowiednio silnego wiatru oraz specyficznego ukształtowania dna morskiego w ujściu nieistniejącej już odnogi Nilu do morza w zatoce zwanej jeziorem Tanis. Dokładne badania przeprowadzono w amerykańskim Narodowym Centrum Badań nad Atmosferą oraz na University of Colorado i opisano w czasopiśmie naukowym PLoS ONE.

 

cud_nad_morzem_czerwonym_1 cud_nad_morzem_czerwonym_2

 

Pytanie: skoro jest możliwe takie naturalne zjawisko w przyrodzie, nie jest żadnym cudem to, dlaczego przypisuje się je łasce boskiej? Dlatego, że zdarza się rzadko i ludziom wydawało się, że bez działalności b/Boga i zawieszenia praw natury się nie pojawi? Okazuje się, że nie doszło do żadnego czasowego zawieszenia praw natury, więc jeżeli b/Bóg miał w tym udział to na początku wtedy, gdy stworzył samą naturę. To może powiedzmy uczciwie to czy był z Izraelitami w trakcie wędrówki ludu do z/Ziemi o/Obiecanej to jedna z możliwych interpretacji, a wybór czy zrobiła to natura czy b/Bóg to kwestia wiary?

 

Przykład 3 – Plagi Egipskie.

Kto nie słyszał plagach egipskich? Właśnie, wszyscy pamiętamy jak czytano nam te fragmenty z b/Biblii na lekcjach religii. Wierzysz, że plagi to zesłana przez b/Boga kara na grzeszników? Nie zastanawiałeś się, że tp może być całkiem naturalne zjawisko w przyrodzie?

Zamiana wód w krew?

Wtedy wybuchł wulkan Santorini (ok.1500r. p.n.e.), a czerwone pyły z wybuchów tego wulkanu najczęściej docierają do rejonów Nilu. Dodatkowo mógł to być zakwit czerwonej algi, która pojawia się często, gdy występuje w wodzie deficyt tlenu. Z resztą jest prawdopodobne, że od częstych wykwitów bakterii morze ma taką nazwę. W sumie obie rzeczy mogły wystąpić na raz, jako że zakwit alg jest najczęściej spowodowany falami tsunami po erupcji wulkanów, bo wtedy wody zawierają najmniej tlenu…

Ostatnio odnotowane wody czerwone to: jeziora i ujście rzeki Rodan we Francji w sierpniu 2012, rzeka Jangcy w Chinach we wrześniu 2012, brzeg  Australii w listopadzie 2012, Kanały centralne i rzeka Blue Heron w Holandii listopad 2013 itp.

 

algi_czerwone_wody_1 algi_czerwone_wody_2

algi_czerwone_wody_3 algi_czerwone_wody_4

czerwone_wody_rzeki_1 czerwone_wody_rzeki_2

 

Plaga żab? Czy żaby mogą spadać z nieba?

Czy jest możliwe, aby żaby uciekły z zatrutych wód, właśnie przez algi, albo popiół wulkaniczny?

Z resztą deszcze żab zdarzają się w przyrodzie np. w 1873 w Kansas City żaby spadły z nieba po sztormie,  czy Minneapolis w lipcu 1901, w  Brignoles ( Francja) w 1977, w Bromley (Anglia) zdarza się to reguralnie , w Odzaci (Serbia) w czerwcu 2005 , w Londynie w 1998, w Lajamanie (Australia) w lutym 2010, w Mongolii w marcu2013 itd. Nawet na niektórych drogach są poustawiane znaki “uwaga ropuchy spadają z nieba”

 

plagi_deszcz_żab_mongolia_1 plagi_deszcz_żab_mongolia_2

plagi_deszcz_żab_mongolia_3 plagi_deszcz_ropuchy

 

Inne bardziej szokujące plagi? 

W sumie to bardziej zadziwiające jest w 1997 w Japonii spadło 700 krów z nieba, w Kentaki było jeszcze gorzej bo krowy spadały w kawałkach (The Kentucky meat shower ), co zresztą zdarzyło się to ponownie w 2012  w Virginii, gdy pole golfowe zostało zasypane surowym mięsem z nieba i co z tym fenomenem żabki wypadają blado. A wiecie, ze na wybrzeżu USA i UK dość często z nieba spadają glizdy, to dopiero jest paskudny deszcz!

 

plagi_deszcz_glizd_1 plagi_deszcz_glizd_2

 

Plaga komarów i plaga much?

Jak żaby spadły z nieba, to z braku dostępu do wody trupem padły, skoro żab nie było to kto miał zjadać komary i kontrolować ich populację? Powszechnie wiadomo, że pył wulkaniczny też wywołuje swędzenie, więc może mogli się drapać od ukąszeń i od pyłu?

Plaga komarów ostatnio nawiedziła USA w 2013. Z resztą co jakiś czas słychać o plagach różnych insektów…

Muchy rozwijają się zazwyczj dzięki padniętym organizmom, a żab nie było, aby je zjadać, to chyba mogła być zwiększona populacja much?

 

plagi_komary_1 plagi_komary_2

plagi_komary_3 plagi_komary_4

 

 

Głód, pomór bydła i wrzody u ludzi.

Chyba też nic dziwnego, za dużo robactwa, brak wody, bo czerwone algi sa toksyczne. Wcale się nie dziwię, że zwierzęta padały, a ludzie mieli wrzody. Oczywiście później przeszła szarańcza i zapanowała ciemność, też wydaje się naturalne. A ciemno nie mogło być w zwiąku z pyłem wulkanicznym, albo nalotem tysięcy owadów?

 

Tak naprawdę jest problem tylko z wytłumaczeniem śmierci pierworodnych, o którym informuje b/Biblia. Niby można próbować chorobami po przejściu takich nieszczęść- katastrof, ale przecież choroby nie wybierają pierworodnych.  Chyba, że zginęło za dużo ludzi i tak się po prostu wyrażono, jednak jest zastanawiające, bo w końcu ci w domach oznaczonych przetrwali.

 

 

Udostępnij na:

2 Comments

  1. Bardzo dobra strona 😉
    Bardzo mi pomogła 😉

  2. admin

    Dzięki za komentarz, pozdrawiam, Jagoda

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*