panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

kajdany

9. Boscy niewolnicy? – Cykl – Tajemnice boskich igrzysk.

| 9 Comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Tajemnice boskich igrzysk.

 

Wg k/Kościoła KK stajemy się niewolnikami s/Szatana przez grzech śmiertelny, św. Jan Chryzostom: „Gorszą jest rzeczą popełnić grzech śmiertelny, aniżeli popaść w opętanie”. Wynika to z tego, że s/Szatan jak cię opęta to podobno nie ma władzy nad duszą, ma tylko władzę nad ciałem.

Wg k/Kościoła każdy, kto jest nieposłuszny s/Słowu b/Bożemu jest niewolnikiem s/Szatana. Jan Apostoł stwierdza w liście „Kto popełnia grzech, z diabła jest gdyż diabeł od początku grzeszy”, a Jezus powiedział „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, każdy, kto grzeszy, jest niewolnikiem grzechu.” (Jana 8:34)

 

bad dobro i zle

Czasem ludziom wydaje się, że są niewolnikami nie u s/Szatana tylko u b/Boga, muszą wypełniać rozkazy b/Boga, aby trafić do nieba a nie do piekła. Tym bardziej, że po opowiadaniu co się stało w raju, narzuca się od razu myśl, jak złamię rozkaz b/Boga to o/On na pewno mnie okrutnie pokara.

W Starym Testamencie mamy wiele przykładów na sposoby jakimi b/Bóg kara za życia, ale w Nowym już b/Bóg nie jest taki skory do karania za życia, za to wciąż się przypomina o niechybnej śmierci na wieki, sam Jezus mówi „ Zaprawdę powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki” (Jana 8:51).

Tak czy owak, tylko posłuszeństwem możesz zapracować sobie na niebo i mam wrażenie, że spora część katolików przerażona jest wizją potępienia i skazaniem na piekło lub śmierć na wieki i słuchają b/Boga. Zwykli ludzie na tej podstawie twierdzą, że jesteśmy niewolnikami b/Boga, bo musimy poddać się i spełniać j/Jego w/Wolę.

 

good_and_bad

 

Wg KK to bzdura, że jesteśmy niewolnikami, bo b/Bóg dał nam wolną wolę i w ten sposób mamy wolność, aby wypełniać albo nie wypełniać w/Wolę b/Bożą, a b/Bóg tylko nam wyraźnie powiedział jakie będą konsekwencję naszego wyboru. Człowiek, który kocha b/Boga sam pragnie wypełniać j/Jego wolę.

Bóg w b/Biblii przechodzi metamorfozę ze złego i okrutnego władcy w Starym Testamencie do przyjaciela Jezusa w Nowym Testamencie, to ułatwia jakoś nie czuć się niewolnikiem, zmniejsza dystans miedzy człowiekiem i b/Bogiem, ale i tak nie zmienia faktu, że na koniec będziemy rozliczeni z naszego postępowania.

Przyjaciel czy nieprzyjaciel to nasz sędzia i nasze dalsze życie, i ewentualne życie wieczne, albo zakwaterowanie w niebie czy piekle zależy od jego decyzji. Czy to nie jest niewolniczy stosunek zależności, na końcu b/Bóg i tak zarządzi nami jak swoją własnością? Czy nie wygląda na to, że nasza wolna wola jest tymczasowa, bo na końcu nie będziemy mogli wybrać, gdzie idziemy tylko dostaniemy odgórny przydział?

 

więzy, niewolnictwo

 

We współczesnym świecie niewolnictwo jest instytucją i jest powszechnie zakazane, bo niewolnik znajduje się w sytuacji przedmiotu, stanowiącego czyjąś własność, nie ma tzw. praw człowieka. W czasach cywilizacji nowożytnej niewolnictwo nadal jest problemem potępianym np. w półświatku: handel kobietami i dziećmi, kartelach narkotykowych, handlu organami do przeszczepu, lub nie jest problemem, a niewolnictwem niekwestionowanym w życiu oficjalnym np. niewolnictwo wobec instytucji bankowych, rządów itp., dlatego być może ludzie nie widzą nic w tym złego, że są również niewolnikami u swoich b/Bogów.

KK twierdzi, że nie jesteśmy niewolnikami, bo „Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego” (Jana 15:15). Trochę za mało jak dla mnie, aby mnie przekonać, że nie jestem niewolnikiem. A  uprowadzona kobieta zmuszana do prostytucji wie co czyni mafia? A ktoś na lichwie u banku, wie co czyni ta instytucja?  Jedynie co wie, to co oni czynią w stosunku do niej i może się domyślać, że nie dotyczy to tylko jej.

Dobra wg KK b/Bóg nie decyduje za nas tylko my sami, a za współczesnego niewolnika inni decydują.  No wszystko pięknie tylko wygląda, że tutaj na ziemskich padole to b/Bóg nie decyduje, ale kto zadecydował, kiedy się tu pojawimy i jaka jest nasze miejsce w p/Planie b/Bożym i kto zadecyduje, co będzie z nami po śmierci? Wygląda na to, że jedyna różnica to, kto i kiedy podejmuje decyzję!

 

niewolnictwo

 

Wg KK „Jeżeli mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania” (Jana 14:15), więc wygląda na to, że ja kochać b/Boga tak jak o/On sobie życzy jeszcze się nie nauczyłam. Nim się jednak zamknę, powiem tyle, wg mnie b/Bóg jest doskonały, wg KK też, nawet  w KK zapewniają, że jesteśmy jego dziećmi, twierdzą tak jak ja, że kocha wszystkich i jest doskonale miłosierny, więc ja mam pytanie: jak kochający ojciec może potępić na wieczność i skazać na męki lub śmierć? Ludzki ojciec może powie w nerwach „zejdź mi z oczu”, ale doskonały b/Bóg chyba nie mówi nic w nerwach?

Coś mi z tą doskonałością znów nie pasuje i nadal będę twierdzić, że ludzie wrabiają b/Boga w jakieś paradoksy bez uzasadnienia, w niejaki sposób zabierając mu prawo do doskonałości. Bóg jest „dużo doskonalszy”, bez ludzkich prób określenia j/Jego cech, a wszystkie próby opisania doskonałości przez niedoskonałego człowieka musza się skończyć porażką. Niestety rozumku mamy za mało, aby brać się za takie rzeczy, wiec dlaczego to ciągle  robimy? Żadna religia nie jest bliska opisu b/Boga, bo jest to zawsze marny opis ludzki.

KK jednak się upiera, że mamy żyć w Chrystusie i powołuje się na cytat z b/Biblii „Baczcie, aby kto was nie zagarnął w niewolę przez tę filozofię będącą czczym oszustwem, opartą na ludzkiej tylko tradycji, na żywiołach świata, a nie na Chrystusie.” (List do Kolosan 2: 8), a może powinno być „Baczcie, aby kto was nie zagarnął w niewolę przez tę filozofię będącą czczym oszustwem, opartą na ludzkiej tylko tradycji, na żywiołach świata”.

 

kajdany niewolnictwo

 

 

Udostępnij na:

9 Comments

 1. Co jesli przebebiegly diabel w rozumieniu zla – nie koniecznie szatana prubuje zdobyc uwage ludzi poprzez ich umysl, ktory jest tak poddatny na kolorowe obrazki: okladki magazynow, wiadomosci i takie tam.
  Jesli tak, to jego plan dziala w 99% bo prawie cala populacja identyfikuje sie z umyslem.

  Kiedys ktos powiedzial ze fact dominacji umyslu jest uwazany za normalny bo prawie wszyscy stali sie jego niewolnikami, i w dodatku ludzie mysla ze sa wolni bo on tak mowi i skupia ich uwage na kolorowych pierdolach.

  Jezeli religia opowiada o kolorowym zyciu w niebie to moze jest kolejnym sposobem sprowadzenie ludzi na manowce przez umysl.

  Pozdrawiam

 2. admin

  Nie wiem, ale dzięki za kolejny argument, że religia prawdopodobnie jest daleka od opisu b/Boga.

  Jagoda

 3. Określenia tymczasowa wolna wola jeszcze nie słyszałam!

  • admin

   Wymyśliłam je, gdy byłam trochę zła, że człowiek całe życie tęskini za wolnością, o którą tak ciężko tu na ziemi, bo uwikłani jesteśmy w układy i układziki, które zabierają nam wolność np. narzucono nam systemy, jesteśmy uzależnieni od postępowania innych ludzi, czy tak jak zauważył Nowy nawet od naszego umysłu…

   Jak człowiekowi się marzy, że gdy umrze to zazna wolności i uświadomi sobie, że guzik z tego, bo wszystko nie w jego rękach, to może coś takiego wymyśleć. Zresztą nie ma o czym gadać, bo katolicy i tak uznają, że mi się anarchii, a nie wolności zachciało!

   Jagoda

 4. Prawda jest taka ze zadne czyniki zewneczne nie moga nas uwiezic, jezeli potrafimy zyc pelnia zycia czyli –

  Czyniki zewneczne czyli uwarunkowanie umyslu sa bezposrednim zagrozeniem dla naszej wolnosci, Jagoda zrozum sa ludzie ktozy mieli wszystko pieniadze, wladze, stanowiska itd.
  i czesto zostawiali to wszystko osiedlajac sie z dala od nowoczesnosci do natury czyli daleko od uwaronkowania, aby byc wolny, bo prawdziwa wolnosc to jak sie czujemy a nie w jakiej sytuacji sie znajdujemy, pomysl. Bardzo bym chcial uslyszec Twoja opinie na temat natury wolnosci i jej definicji, bo fajnie sie gada ze cos nam zabiera wolnosc jak nie wszyscy wiedzo czym ona naprawde jest, wiem ze wspomnialas ze wolnosc do stan ducha ale sugeruje aby to rozwinac.

  Dziekuje za uwage.

 5. NIE JESTESMY NIEWOLNIKAMI BOGA!

  • admin

   Mamy inne zdanie na ten temat, może nawet mamy na to dowody ?!

   A jak metryka urodzenia czy chrztu to tylko certyfikat własności, nazwa obiektu + numer + data + czyj urzędnik poświadcza własność przedmiotu nabytego?! Tak jak na notarialnym akcie nabycia własności?! Wszyscy jesteśmy niewolnikami?! Obowiązuje nas prawo pana władcy, którego własnością jesteśmy?!

   Jagoda

  • Dokładnie jesteśmy niewolnikami samych siebie i Boga w to nie wolno mieszać,bo On ducha Bogu winny.

 6. admin

  Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze, Jagoda

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*