panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

antena_GSM_nad_dachem

94. Życie na podsłuchu, część 2 – cykl – Prawdy Zdumiewające

| 15 Comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.
Życie na podsłuchu składa się z 3 części:
I.Życie na podsłuchu, część 1. – Sposoby podsłuchiwania telefonów komórkowych
II.Życie na podsłuchu, część 2. – Globalna sieć podsłuchu PRISM, ECHELON itp.(poniżej)
III.Życie na podsłuchu, Aneks – Szczegóły programów do inwigilacji (PRISM i XKEYSCORE, MARINA, MUSCULAR, WINDSTOP, INCENSER, TEMPORA, P6 (Projekt6), STATEROOM, LUSTRE)
 

Część 2: Globalna sieć podsłuchu PRISM, ECHELON itp.

 

Nie mam do ukrycia, nawet nie wiem, co mam ukryć.

Zawsze, gdy wchodzę na temat inwigilacji, to pierwsze, co mi się ciśnie na usta, nie bądź aż tak przewrażliwiona, bo przecież nie masz nic do ukrycia. I zawsze sobie odpowiadam – przecież nigdy nic nie wiadomo, może nie mam do ukrycia, dlatego, że nie wiem, co mam ukryć, gdyby ludzie wiedzieli, że Hitler dojdzie do władzy, to w spisie powszechnym tuż przed II wojną może zaczęliby ukrywać narodowość?

Podsłuchiwali i nadal będą, a podsłuchują automatycznie wszystkich, chcesz to możesz się łudzić, że Ciebie nie. Gdy tylko staniesz się niewygodny pogmerają w Twoich danych i prawdopodobnie znajdą odpowiedniego haka, a jak nie to wykreują na poszlakach i już.  Do automatycznego podsłuchu maja odpowiedni sprzęt i oprogramowanie, o którym dzisiejszy odcinek.

Tajny projekt agencji NSA umożliwia podsłuchiwanie nie tylko rozmów prowadzonych na Skype i komórkach, na zwykłych telefonach też, jak i czytanie naszych maili itp. pisałam już o inwigilacji w ramach projektu „Chess”, czy PRISM, Xkeycore, Five Eyes, nawet o awanturach o prywatność korespondencji, gdy do Google, Facebooka dołączył Yahoo, ale dziś dorzucę o systemie ECHELON. Chyba najwyższy czas, abyśmy przestali się łudzić, że w obecnych czasach mamy prawo do prywatności, a anonimowość jakiegokolwiek użytkownika urządzeń komunikacyjnych to czysta fikcja. Zresztą dziś każdy może podsłuchiwać…

 

ECHELON

ECHELON to globalna sieć wywiadu elektronicznego. System powstał dzięki USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii w ramach porozumienia AUSCANNZUKUS i jest zarządzany przez amerykańską służbę wywiadu NSA, a jego urządzenia są rozsiane po całym świecie np Menwith Hill w UK oraz Pine Gap , oba zarządzane przez USA. Te dwa są największe, ale stacje ECHELON rozmieszczone są na całym globie, od Geraldton W. Australii, Waihopai Nowej Zelandii, na Wyspie Wniebowstąpienia na Atlantyku, Oceanu Indyjskiego na atolu Diego Garcia, Guam i Filipiny na Pacyfiku, do RPA, Misawa Japonii do Leitrim Kanadzie, plus Bad Aibling Niemcy, Colorado w USA i nawet na Antarktydzie.

Oczywiście ECHELON zbiera informacje, one są analizowane przez programy komputerowe, a ludzie przeglądają sprawy podejrzanych i ważnych jednostek, plus to co maszyna wybrała jako interesujące z tłumu pozostałych obywateli. Echelon podsłuchuje wszystko, później filtruje się interesujące informacje.  Pod Echelon podpięty jest podsystem Dictionary, przeszukuje on pod słowach kluczowych, później tworzony jest automatycznie raport dla wywiadu. Jest to potężne narzędzie do kontroli ludzi. Na podstawie takiej bazy danych jak ECHELON można stworzyć tysiące algorytmów o różnych funkcjach i wyłapać informacje jakie dusza zapragnie.

Od 1986r. w USA mamy „Stored Communications Act” i „Third party doctrine”, czyli zezwolenie na inwigilację wszystkich, czyli już nie pojedynczych posiadaczy telefonów i komputerów, ale firmy dostarczające serwis, czyli zabrano prywatność w białych rękawiczkach nie łamiąc „Fourth Amendment” Konstytucji pozwolono grzebać we wszelkiego rodzaju komunikacji elektronicznej na całym świecie.

System ECHELON rozwija się od 1947r., chociaż słyszy się o nim dopiero od początku lat 90-tych. ECHELON obejmuje swoim zasięgiem już cały świat, więc niejako PRISM  i inne cuda to na swój sposób dublowanie systemu ECHELON, lub tworzenie lokalnej bazy mu podobnej dla potrzeb konkretnego państwa, czy innej jednostki. Nikogo to nie obchodzi, że ktomuś się to nie podoba i chciałby prywatnie z kimś pogadać bez wścibskiego towarzystwa, jak na wolnego człowieka przystało.

Oficjalnie to podobno ECHELON wcale nie istnieje, chociaż w 2000-2001 w sprawie podsłuchu ECHELON toczyło się dochodzenie Unii Europejskiej, a raporcie można przeczytać, że Komitet stwierdza, że Agencja Bezpieczeństwa USA, dzięki sieci ECHELON przegląda „całą pocztę e-mail, faxy i rozmowy telefoniczne na terytorium Europy”. Możemy też być głusi na wszystkie dyskusje prowadzone o ECHELON przez organizacje ochrony praw obywatelskich, pewnie panikują jak zawsze. Raport BBC też możemy pominąć, nieważne, że wg BBC sieć ECHELON wyłapuje 90% całego ruchu internetowego świata, od rozmów telefonicznych, faksów do  monitorowania połączeń satelitarnych i śledzenia historii komputerowych przeglądarek.

Powszechną inwigilację umożliwia Program Podsłuchu Terrorystów (Terrorist Surveillance Program) zezwalający NSA na przechwytywanie komunikacji dotyczącej Al Kaidy bez zezwoleń sądu (FISC), a my mamy uwierzyć, że podsłuchuje się tylko terrorystów, ja nie wierzę odkąd Obama powiedział, że będzie łapał przestępców i wsadzał do ciupy nim jeszcze popełnią przestępstwo. Obama jasnowidzem, wie kto jutro napadanie na bank, albo spróbuje go zastrzelić? Poniżej o ECHELON w wiadomościach USA:
 

 

„Rezultaty naszych badań potwierdzają moje przekonania, że operacje agencji wywiadowczych USA stanowią poważne zagrożenie dla suwerenności, praw człowieka i interesów handlowych Europy. Ludzie walczący dla wolności i praw człowieka nie brali wcześniej pod uwagę systemu inwigilacji na tak wielką skalę.” David Bowe.

 

Gdzie są ośrodki systemu ECHELON?

Największa szpiegowska baza mieści się w Menwith Hill w pobliżu Harrogate, w hrabstwie North Yorkshire, w Anglii. Prowadzona jest przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Stanów Zjednoczonych, należy do globalnej sieci Signals Intelligence (SIGINT), która monitoruje komunikaty na całym świecie i przekazuje informacje do centrali NSA w Fort Meade w stanie Maryland, USA. Kontrola Agencji Bezpieczeństwa Narodowego NSA została ustanowiona dekretem prezydenckim w 1952 roku bez jakiejkolwiek debaty w Kongresie Stanów Zjednoczonych. A skoro sięgamy do historii to Menwith Hill w UK działą od 1951 roku i otrzymał jedną z pierwszych zaawansowanych komputerów IBM na początku 1960 roku. Amerykańska agencja NSA przejęła go w 1966 roku.

Echelon odszyfrowuje, filtruje, analizuje i ujednolica wiadomości w różnych kategoriach i przekazuje do dalszej analizy do agencji UKUSA. Super-komputer Menwith Hill SILKWORTH rozpoznaje nie tylko głos i zajmuje się także optycznym rozpoznawaniem znaków, co następnie przekazuje je do dalszej obróbki. Programy rozpoznawania głosu mogą konwertować rozmowę na wiadomości tekstowe do dalszej analizy. Każda wiadomość ma kod 4 cyfrowy, uzalezniony od źródła, np 5535 dla japońskiej korespondencji dyplomatycznej. Słowa kluczowe są uaktualniane przez tzw. Słownik Menedżerów, a informacje przekazywane do centrali każdej agencji.

 

Bazy ECHELON przechwytujące nasze dane wg. raportu Parlamentu Europejskiego

– Menwith Hill (Yorkshire, Wielka Brytania)

– Australian Defence Station (Geraldton, Australia)

– Misawa Air Base (Japonia)

– GCHQ Bude, GCHQ CSO Morwenstow, (Cornwall, Wielka Brytania)

– Pine Gap (Northern Territory, Australia)

– Sugar Grove (West Virginia, USA)

– Yakima Training Center (Washington, USA)

– GCSB Waihopai (New Zealand)

Oczywiście można wymieniać innych kandydatów nie uwzględnionych w raporcie jak np. Buckley Air Force Base (Aurora, Colorado, USA), czy Fort Gordon (Georgia, USA), albo Leitrim (Ottawa, Ontario, Kanada)
 

 

ECHELON w Polsce

W Polsce też się podsłuchuje, pamiętacie jak w grudniu 2000r pojawił się projekt MSWiA (stworzony przez Ministerstwo Łączności), przewidywał konieczność zainstalowania przez każdego operatora urządzeń, zapewniających nieprzerwany i dyskretny wgląd do danej sieci służbom bezpieczeństwa, oczywiście na koszt firmy.  Kurczę, jak w Rosji! W Rosji w 1998 r Federalna Służba Bezpieczeństwa (kiedyś KGB) wprowadziła ustawy SORM i SORM-2 [2] (Sistiema Operatiwno-Rozisknych Mieroprijatii – system śledzenia i działań operacyjnych) ustalający jakie „luksusy podsłuchiwania” operatorzy telekomunikacyjni mają zapewnić służbom śledczym, czyli dokładnie to samo – nieprzerwany i dyskretny wgląd do sieci każdego operatora.

Nie łudź się, że skoro program MSWiA nie wszedł to nikt Cię nie inwigiluje. Polska też jest na podsłuchu, baza szpiegowska znajduje się na  terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego, w środku czworokąta pomiędzy wsiami/miejscowościami: Świadki Iławieckie, Kierno, Dulsin, Topsiny. To teren wojskowy chroniony, niby straż graniczna, ale to wścibskie ucho w/Wielkiego b/Brata, można zobaczyć w filmie poniżej.
 

 

Przenośne systemy ECHELON

Oczywiście można też kupić przenośny system SIGINT, na polskim rynku też, np. do namierzania i archiwizowania sygnałów radiowych w przedziale częstotliwości od 10 kHz do 3000 MHz z modulacjami AM, FM, SSB oraz CW takie do aut jak serwuje firma MAW Telcom (przedsiębiorstw lotniczo-zbrojeniowe), a z powietrza to w zakresie częstotliwości od 0,5 GHz do 18,0 GHz  jak system rozpoznania pasywnego prp-25 (GUNICA)?

Apropos urządzeń to najciekawsza była awantura z urządzeniem o kryptonimie Carnivore/Drapieżnik, używane przez FBI do podsłuchiwania łączności internetowej. Włączane było z nakazu sądowego, albo za dobrowolną zgoda operatora (np. dla ułatwiania śledztwa) Urządzenie jest odizolowane od sieci operatora, tak aby nie wpływać na jej pracę. Podobno zatrzymywane były tylko informacje wskazane w nakazie, z pominięciem innych połączeń.

O ECHELON fajnie wypowiadał się Max Kolonko, polecam też prosty, ale ciekawy film poniżej
 

 

 

Udostępnij na:

15 Comments

 1. Witaj,
  Jeśli poruszasz kwestię inwigilacji to nie wiem, czy pisałaś o systemie INDECT http://pl.wikipedia.org/wiki/INDECT
  Jest to unijny projekt który podobno kosztował obywateli 15 mln euro, koordynowany był/jest przez krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą

  • admin

   Jeszcze nie pisałam, może następnym razem.
   Dzięki za uzupełnienie, masz rację powinno się to tu znaleźć, dotyczy przecież analizy behawioralnej w czasie rzeczywistym i mapowania, ustalenia algorytmu prawdopodobnych zachowań przyszłych. Łączy klipy wideo, informacje biometryczne, dane oparte na sieci Internetowej, drony, GPS, policyjne bazy danych itp. itd w celu określenia zagrożeń. INDECT ma pozwolić lepiej reagować w sytuacjach kryzysowych np. na przemoc na platformach kolejowych czy stadionach, gdy tłum wpada w panikę. INDECT oficjalnie nie dodawał nowych kamer i innych urządzeń, miał bazować na istniejących systemach, generalnie zautomatyzować analizę policji i służb bezpieczeństwa. Oficjalnie miał trwać tylko 5 lat (1 stycznia 2009 – 30 czerwca 2014)

   Chodziły słuchy, że polska policja wycofa się z projektu ( Gazeta Prawna „O Tym, Jak MSW wystraszyło się Anonymusa” Robert Zieliński, 16 kwietnia 2012; The Times „MSW Policja wycofują się ze współpracy nad INDECT ” Anita Czupryn 16 kwietnia 2012)

   Pozdrawiam, Jagoda

 2. No, Echelon i Indect i jeszcze co?

  • admin

   Dobra nie podpuszczaj, jest jeszcze wiele innych (podobno około 30, nie znam wszystkich) w jednym tekście i tak się wszystkie nie zmieszczą, a ECHELON jest zdecydowanie największy. Naprawdę jest tego pełno, np. niewspomniany tutaj jeszcze francuski system globalnego szpiegostwa Frenchelon, Echelon II (nie jest finansowany z pieniędzy rządowych, główne bazy ma w pobliżu równika), czy chiński DRAM (e-biznes, posiada system czasu rzeczywistego transportu i logistyki, a także system śledzenia systemu monitorowania ICBM, samolotów, okrętów podwodnych, system kontroli w celu połączenia wszystkich instytucji finansowych łącznie.) PROJECT L.U.C.I.D. BEAST 666, ale o nim to nie długo skrobnę osobny tekst…
   Może ktoś inny jeszcze coś dorzuci…
   Jagoda

   • Nie dorzuce, bo nie miałem bladego pojęcia o żadnym z nich. Natomiast Ty zdecydowanie powinnaś dorzucić o tej bazie Pine Gap, piszesz, że są dwie największe, a omawiasz tylko tą w Anglii, rozumiem, że tam mieszkasz, ale jak dwie wyróżniasz to do obu powinien być opis!!!

    • admin

     Pine Gap to tajna baza USA, 11 km od Alice Springs w Australii, bardzo ważne centrum sterowania dla satelitów szpiegowskich, które obiegają cały świat. Do Pine Gap podłączone są ich amerykańskie i australijskie odpowiedniki, które centralnie zbierają wszystkie informacje, nie tylko o finansach i technologii, ale także o życiu przeciętnego obywatela. Sieć w Pine Gap jest związana z podobnymi systemami w Guam, w Krugersdorp RPA, a bazą Amundsen-Scott USA na biegunie południowym.
     Jagoda

 3. Pine Gap to baza Illuminatich, więc nic dziwnego, że podsłuchują, Anonim dobrze mówi powinnaś to rozwinąć.

  • admin

   Nie bardzo lubię pisać o Illuminati, Pine Gap to obiekt prowadzony przez „Klub Rzymski”, który podobnie jak organizacjia „Bildeberger”, jest rzekomą przykrywką dla Iluminatów Bawarii. Dzięki za podanie tematu, przypomnę sobie parę rzeczy o Ufo w Pine Gap i o tamtejszej największej dziurze w Australii , spora 8 tys. metrów, o ELF i łodziach podwodnych – wtedy coś napiszę.

   Dzięki za komentarze, Jagoda

   • To właśnie największa głupota! Piszesz o tajemnicach, a o Illuminatich nie, właśnie dlatego ten blog nigdy nie będzie kompletny, bo omijasz najważniejszy temat. Nie wierzysz w Illuminatich?

 4. nie zdajemy sobie sprawy na jaką skalę nas inwigilują, dopóki się nie przeczyta czegoś takiego

 5. Nie przejmuj się, tylko pisz, niech ludzie wiedzą, mogo dorzucić np. Tempora 😉

 6. admin

  Dziękuje za komentarze, w związku z nimi powstał kolejny odcinek, Jagoda.

  http://moje3po3.com/126-zycie-na-podsluchu-aneks-cykl-prawdy-zdumiewajace/

 7. podsłuchują, szpiegują i wykorzystują, a ludzie nie wierzą, że to sie dzieje naprawdę TO NIE ŻADNA FANTASTYKA TO PRAWDA LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*