panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

UK_mapa

Cykl: Opiekun na wyspach. – zestawienie wszystkich tekstów z tej serii.

| 0 comments

 

Cykl: Opiekun na wyspach, to krótka seria reportaży o pracy opiekuna socjalnego i zatrudnionego bezpośrednio przy pacjencie, tak powszechnej wśród polskich emigrantów w UK. Poznasz sytuację ludzi starszych, chorych i dzieci z patologicznych rodzin pod opieką państwa. Reportaże o warunkach pracy ujawniające pułapki systemu opieki na wyspie, a przede wszystkim przykre niespodzianki jakie mogą spotkać opiekuna i jego podopiecznych.

W serii ukażą się następujące odcinki:

 

W staruszkowie.

Umieralnie na zawołanie.

Oszczędzanie czy wyzyskiwanie pacjentów?

Nie masz prawa decydować o sobie!

Dzieci pozbawione rodziców – część I

Dzieci pozbawione rodziców – część II (ostatnia)

Na stażu w podstawówce.

Słono zapłacisz, jeśli nie poślesz dziecka do szkoły!

 

Cykl oparty na własnych wspomnieniach z pracy w tym sektorze, w rejonie West Midlands w UK. Generalnie prezentuje system opieki socjalnej widziany oczami pracownika, jego obowiązki i odpowiedzialność, a czasem opowiada o jakiś zaskakujących detalach lub o przygodach, czy szokującym pojedynczym wydarzeniu. Ponad 4 lata wg mnie wystarczy, aby zebrać odpowiednie doświadczenie i wiedzę, przynajmniej w zakresie niezbędnym na stanowiskach, które zajmowałam.

Prawdopodobnie niewiele z tego mogę wykorzystać w obecnym miejscu pracy, ale może komuś się przyda, jeżeli będzie zainteresowany podobnym zajęciem. W każdym razie ja nie zamierzam wracać w najbliższym czasie, podciągnęłam język, poznałam obyczaje i prawo na tyle na ile było mi potrzebne, dorobiłam niezbędne papiery (od NVQ, licencji zawodowych do uzupełnienia studiów – gdyż niestety nie wszystkie zagraniczne dyplomy udało się nostryfikować) i teraz już czas na mnie.

Dla zainteresowanych, zarobki na tym polu są bardzo zróżnicowane, aktualnie od najniższej krajowej czyli ok. 6.30 do 19 funtów za godzinę. Pełnoetatowy pracownik w sektorze prywatnym zarabia jako zwykły opiekun (carer) ok. 11-12 tysięcy rocznie, senior ok. 14-15 tysięcy, a zastepca managera w dużym ośrodku dobija do 20-22 tysięcy.  U każdego prywaciarza jest inaczej, wszystko zależy od właściciela placówki, doświadczenia i wykształcenia pracownika, przykładowo: gdy Hindusi są właścicielami i dom opieki ma ok. 30-35 łóżek deputy manager zarabia ok. 17 tys. rocznie.

W państwowym sektorze lub przy wykształceniu pielęgniarskim oczywiście odpowiednio więcej! Nie mówiąc już o wyższych stanowiskach…

 

Jagoda

 

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*