panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

dzień-wyborów-w-UK

Dzień wyborów – ciekawostki o głosowaniu w Anglii.

| 2 Comments

 

22 maja? Idziemy jutro na wybory, czy olewamy sprawę? Twój wybór, a ja i tak pisać o polityce nie będę tylko o ciekawostkach, jak się głosuje w wyborach w Anglii.

Strasznie nagłaśniają tą sprawę, mam wrażenie, że już wszyscy o tym mówią, a przecież to nie prawda. W UK obywatele nie głosują chętnie, mimo groźby otrzymania kary pieniężnej za brak udziału w wyborach. Ilu ludzi głosowało w wyborach generalnych w 2010? Około 29.653.638 osób, czyli 65,1% wszystkich zarejestrowanych wyborców. Wybory wygrali Konserwatyści 36,1% ogólnej liczby głosów. Jak będzie teraz? Może statystyki troszkę podskoczą, bo mamy podwójne wybory: do Parlamentu Europejskiego i wybory do władz lokalnych.

 

wybory w Anglii

 

Jak głosować w Anglii? – czyli to, co emigrant powinien wiedzieć o wyborach w UK.

 • Konieczna rejestracja – jeżeli spełniasz warunki, aby głosować to nie otrzymujesz tego prawa automatycznie, musisz sie zarejestrować! W tym roku większość straci prawo do oddania głosu, bo zapomnieli o dniu wolnym (Bank Holiday) i opóźnieniach poczty, ich karty rejestracyjne nie dotarły na czas do urzędów.
 • Nie musisz mieć karty wyborczej (Poll Card przysyłanej przez radę miejską), ani nawet dokumentu potwierdzającego tożsamość, a i tak uwierzą ci na słowo, że tak sie nazywasz i tam mieszkasz i wydadzą ci kartę do głosowania (ballot paper). Nie wiarygodne, ale prawdziwe głosujesz bez dowodu osobistego, pewniedlatego, że w UK generalnie obywatele ich nie posiadają. Paszporty sprawdzane są sporadycznie, niektórym obcokrajowcom.
 • W lokalu wyborczym nikt nie zapyta cię na kogo głosujesz, ale obok niego pewnie dorwią cię tellers ( tellers czyli poll-watchers, którzy prowadzą badania ile głosów oddano na daną partię)
 • W Anglii nie głosuje się w niedzielę jak w Polsce, tylko zawsze w czwartki.
 • Jak nie masz czasu, albo możliwości to możesz zagłosować drogą pocztową, internetową, możesz też wyznaczyć swojego zastępcę!
 • Urna do głosowania, pierwszy raz nazwa urna wydaje mi się trafna, bo angielska przypomina mini trumnę.

 

Ballot-box

 

A może angielska urna wyborcza, wygląda jak zwykłe plastikowe pudełko na narzędzia?

 

Nie wiesz na kogo głosować w wyborach? Może zrób to, co robi większość niezdecydowanych Anglików – znajdź stronę internetową z odpowiednią ankietą, wypełnij kilka rubryczek i komputer wygeneruje ci podpowiedź na kogo powinieneś głosować!?

 

Udostępnij na:

2 Comments

 1. Dlaczego nasze glosy jako Polakow mialy by sie liczyc dla rzadu UK przeciesz ja dzis glosuje na powiedzmy na Jasia fasole i jutro wracam do Polski, i co jak moj glos zawazyl i Jas fasola zostal PM dzienki mnie jak mnie tu nie ma …
  Polacy w wiekszosci sa lotni w uk, Mysle ze prawo do glowowania bowwini miec tylko ci ktozy sa w uk jakis dluszy czas.

 2. admin

  Nasze głosy mogą zostać oddane na Polaków.
  Przebywając w Wielkiej Brytani można wziąść udział w głosowaniu na polskich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wielu emigrantów zarejestrowało się w spisie wyborczym u konsula RP i oddają swój głos na rodaków przez system E-wybory lub emailem, można do konsulatu dostarczyć formularz pocztą czy faksem, niektórzy dzwonią na nr +44 207 2913 914 lub osobiście głosują w siedzibie konsulatu w Londynie.

  Jagoda

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*