panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

piątek_trzynastego

Dzisiaj piątek trzynastego.

| 2 Comments

 

Piątek trzynastego to pechowy czy całkiem normalny dzień? Wg mnie to zwykły dzień, nawet weselszy niż inne, można zrobić kilka psikusów i obserwować jak ludzie truchleją. W Anglii ten dzień kojarzy mi się bardziej z dodatkowymi zmianami w pracy, niż z zabobonami. Większość pracowników ma od dawna zarezerwowane urlopy, a ci co nie wierzą w pecha, z uśmiechem dorabiają na zastępstwach. W tym roku wzięłam urlop i niektórzy zastanawiają się, czy wierzę w piątkowego pecha.

Tradycyjnie fatalna reputacja piątku trzynastego rozpoczęła się we Francji, kiedy to Król Filip Piękny oskarżył Templariuszy o herezję. 13 października 1307 r. rozkazał swojemu kanclerzowi aresztować wszystkich członków zakonu, których spalono później na stosie. W spisku tym maczał palce papież Klemens V, gdyż chciał osłabić wpływy zakonu.

Więcej o tradycji piątku trzynastego, jak się można uchronić od pecha znajdziesz w artykule napisanym w poprzedni piątek trzynastego. Jakie myśli wywołuje w Tobie piątek trzynastego? To pech, czy śmiech?

 

 

Udostępnij na:

2 Comments

  1. Zawsze pecha mnie prześladuje, w poprzedni piątek 13 miałam wypadek, co będzie dziś?

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*