panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

legendy_krakowskie_okładka

„Legendy krakowskie” – recenzja książki.

| 0 comments

 

 

Legendy zawsze mi pachną dzieciństwem, dlatego bardzo lubię do nich wracać, i pewnie z tego powodu mało dorosłych je czyta. Z ostatniego pobytu w Polsce (prezent od kogoś z Rodzinki) mam cieniutką książeczkę „Legendy krakowskie” i dziś kilka słów o niej. Dlaczego? Jest coś, co mnie zaskoczyło. Nie do wiary, ale do tej pory książki z legendami musiałam kupować i czytać „po kryjomu”!

Książki z legendami mają specyficzne okładki tzn. przyjazne dzieciom (język też!), zbyt bajkowe jakby były tylko kierowane do tego odbiorcy wiekowego. Zawsze chciałam znaleźć wydanie z bardziej uniwersalną okładką, taką abym nie musiała się krępować np. wyciągając książkę na lotnisku, czy w kawiarnianym ogródku. Wierz mi głupio publicznie wyjąć książkę dla dzieci, gdy w pobliżu nie ma żadnego dzieciaka, aby mu przeczytać. Ludzie dziwnie spoglądają, czasem zadają pytania, czasem uśmiechają się półgębkiem.

Ostatnio trafiłam właśnie na taką książkę, prosta grafika przykuła moją uwagę i słowa z tyłu okładki „weź ją na spacer po Krakowie”. Wreszcie nie wyglądam dziwnie z legendami w ręce. Oczywiście, nie podejrzewam, aby wydawnictwo pomyślało o takich jak ja, czyli dorosłych ze słabością do mitów z przed lat. To pozycja raczej skierowana do turystów, świadczy o tym chociażby kieszonkowy format, ale zamiast grymasić wezmę jeszcze kilka egzemplarzy anglojęzycznych dla znajomych tutaj w Wielkiej Brytanii.

Kraków to magiczne miasto między innymi, dlatego, że tak wiele jego zakątków jest owiane magią dawnych podań. „Legendy krakowskie” to przewodnik po nieoficjalnej historii miasta, krótkie opowiastki poprzedzone wstępem historycznym, z dołączoną mapą wewnątrz okładki. Książka zaprowadzi Cię do szczególnych miejsc Krakowa, pięknych i otoczonych tajemnicą dawnych lat. Dobry sposób na poznanie, albo przypomnienie sobie kilku ciekawostek o mieście.

Może dowiesz się czegoś nowego, w końcu różne wersje legend krążą po Kraku. Może ułożysz ciekawy plan wycieczki dla siebie, znajomych, czy rodzinki. Może tylko siądziesz  na rynku i karmiąc gołębie poczytasz o tym skąd się tu wzięły. Jedno, co jest pewne patrząc na Kraków przez pryzmat ludowych opowieści bardziej wczujesz się w atmosferę tego miasta. „Według średniowiecznych przekazów założycielem Krakowa był pogański władca Krak. Zbudował on na wzgórzu wawelskim warowny ogród…”

Teraz wszystko jest zmodernizowane, zekranizowane, opisane i przebadane, coraz mniej już miejsca dla niewyjaśnionego, tajemniczego, owianego starą legendą. A może to jednak odpowiedzi na pytania: „dlaczego jedna z wież kościoła Mariackiego jest niższa?” i „czyje rękawy dały początek podgórskiej Rękawce?” Może tak było, w każdej bajce jest podobno ziarenko prawdy. A gdyby nie, to jest 1001 innych powodów, aby na moment przenieść się do niezwykłego świata krakowskich podań ludowych.

 

legendy_krakowskie_okładka
tytuł: Legendy krakowskie
opracowanie: Anna Majorczyk
ilustracje: Katarzyna Borzęcka
rok wydania: 2012
wydawnictwo: Bona
stron: 64
ISBN: 978-83-62836-30-7
Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*