panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

bańka_na_choinkę

Nie chcę zapomnieć nazwy choinka i święta, ani obawiać się wysłać kartek z życzeniami! (Jak w Anglii obchodzić święta, by nie beknąć za dyskryminację i obrazę uczuć?)

| 2 Comments

Nie chcę  zapomnieć choinki i świąt

Obchodzić swobodnie święta w Wielkiej Brytanii jest coraz trudniej. Kłopot w tym, że w Anglii każdy może poczuć się obrażony, nawet gdy „niedyplomatycznie” obchodzisz święta i używasz „obraźliwych” słów. Mówienie po staremu np. choinka, wesołych świąt i stosowanie innych nazw związanych z chrześcijańskim sposobem obchodzenia świąt może sprowadzić kłopoty.

Już coraz częściej słyszy się „holiday tree” (wakacyjne drzewko) zamiast „Christmas tree” (choinka). Nowa nazwa wchodzi coraz bardziej, bo ludzie obawiają się demonstrować tradycji chrześcijańskich, aby nie urazić tych, co wyznają inną wiarę i ateistów. Choinki znikają z biur i sklepów, albo jeżeli wciąż są, to są tam jako ozdoby urlopowe, a nie tradycyjne.

Coraz więcej ludzi wystrzega się używania starej nazwy, bo nie jest to mile widziane, nie świadczy o profesjonalizmie i staje się coraz bardziej ryzykowne. Obraza uczuć w Anglii to kwota w przedziale 600- 6000 funtów, kto będzie miał kasę, aby płacić za kontynuację tradycji w nazewnictwie?

Do tego kłopot z tym, że nie powinno się również używać tradycyjnego „Merry Christmas” (Wesołych świąt) tylko „happy holidays”. Nie żartuję, w Ameryce jest to samo co w Anglii. W całej tej aferze te „wakacyje” nazwy powinny być obraźliwe zarówno dla ludzi religijnych, jak i świeckich.

 

Dlaczego wszyscy mogą się poczuć obrażeni?

Dlaczego? Chrześcijanie powinni się burzyć, że nie wolno im używać starych nazw, tzn. ktoś obraża ich uczucia, albo ogranicza wolność wyznania, może nie szanuje tradycji religijnych/narodowych i to znieważenie dla symbolu. To symbol Bożego Narodzenia, a będzie się go używać do różnych celów, stanie się słowem uniwersalnym do wszystkich wakacji i dni wolnych.

Słownik definiuje „drzewko wakacyjne” jako „wyrażenie używane przez ludzi, którzy czują się winni, że powinni obchodzić Boże Narodzenie i dlatego decydują się udawać, że to robią, czyli obchodzą „uniwersalny” urlop, który symbolizuje „uniwersalne drzewko”. Wygląda, że ateiści też się powinni wkurzyć, bo jak oni mogą się czuć winni, że nie obchodzą świąt? Świeccy ludzie powinni się obrażać, bo to próba zmiany nazwy symbolu natury religijnej na uniwersalny, aby więcej ludzi musiało go przyjąć.

Żydzi podobno zaczynają się zastanawiać, czy wolno im będzie używać słowa menorah, czy dyplomacja nakaże nazywać go „wakacyjnym świecznikiem”, może święto Chanuka też będzie niemile widziane? Może niezbyt dobrze będzie używać  „Chanukah bush”? (Żydzi nie mówią „Christmas tree”, bo to dla nich obraźliwe tylko  „Chanukah bush”)

 

Kartki na święta

W Anglii rozdaje się kartki w pracy i w szkole z okazji wesołych świąt, z roku na rok coraz mniej. Ja w tym roku przygotowałam kartki typu „wszystkiego najlepszego w tych dniach”, bo nie mam lepszego pomysłu jak zachować polityczną poprawność.

Jakiekolwiek kartki dostanę od ludzi nie poczuję się obrażona, może być „Happy Hanukkah” od Żydów, „Merry Christmas” od katolików, czy „Joyous Kwanzaa” od Afrykańczyków, nawet to „Happy Holidays” (wesołego urlopu) czy „Happy whatever” (szczęliwego czegokolwiek) . Miło, że pamiętaliście o życzeniach dla mnie, dziękuje.

Trzeba coraz bardziej trzymać język za zębami w tym kraju, emigracja wymaga czujności, aby z niewiedzy się w kłopoty nie wpakować. W tamtym roku było spokojniej, ale w tym już coraz głośniej słychać o wojnie o drzewka, a ja dalej zastanawiam się jak zachować polityczną poprawność. Trzymajcie kciuki, aby nic mi i Wam się po staremu nie wyrwało! Wesołych tych dni, jakiekolwiek je obchodzicie.

bańka_na_choinkę
Udostępnij na:

2 Comments

 1. W całej Polsce trwają dziś przygotowania do świąt w obrządku marketiańskim. Przewodzą Carrefourowcy Siódmego Dnia ale tolerujemy inność, stąd tolerancja dla Zakonu Braci Mniejszych Lidlowców, czy też Zgromadzenia Sióstr od Biedronek. Mamy jeszcze misjonarzy z Geanta i stowarzyszenie Tescan.
  Tak naprawdę to Boże Narodzenie w Polsce zaczęło się, gdy zgasły znicze po Wszystkich Świętych. Najważniejsze będzie jednak Wielka Promocja (WP), która jak Gwiazda Betlejemska wskazuje drogę, gdzie wydać premię świąteczną lub zrealizować bon. Tak oto wygląda magia Świąt Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt :-)

  • admin

   Czasami mam wrażenie, że magia Świąt to przeżytek, szkoda, że ludzie zapominają zwyczaje, którymi pachniało ich dzieciństwo, zamiast je podtrzymywać.
   Bardzo dziękuje za komentarz, Jagoda

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*