panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

globus_pod_pachą

Piękne zdjęcia na bloga za darmo – skąd je wziąć?

| 0 comments

 

Fajne zdjęcia najłatwiej wziąść z Google, ale nie na złodziejskiej zasadzie „o ładne zdjęcie i się przyda”, tylko sprawdzić jakimi prawami autorskimi jest chronione i czy możesz z nich skorzystać na swoim blogu. Warto użyć zaawansowanych wyszukiwań  i odpowiednio zawęzić wyniki do tych z licencją  common. Można w ramach ułatwienia skorzystać z wyszukiwania w wielu źródłach przez  Creative Commons. Czasem konieczne może być spełnienie dodatkowych warunków, np. oznaczenie zdjęcia nazwiskiem autora.

Jest wiele stron, które chętnie oferują fotki, za jedne musisz płacić, a za inne wcale nie. Najbardziej popularnym źródłem zdjęć są Flickr i Istockphoto, ShutterStock. Z pierwszym trzeba uważać, zbyt dużo ograniczeń, nie zawsze da się modyfikować i nie wszystkie zdjęcia można wykorzystać na komercyjnej stronie, a nawet na prywatnym blogu. Za resztę, jak wiadomo  niestety trzeba płacić, czasem śmieszną cenę 1 dolca, ale jak ktoś potrzebuje sporo zdjęć to rachunek szybko rośnie.

Nic straconego, są też tacy, co serwują zdjęcia za friko, dzięki nim Twój blog możesz wzbogacić fotkami za darmo. Zdjęcia z niektórych darmowych baz możesz obrabiać, nie podawać źródła i używać zarówno na prywatnym blogu, jak i biznesowej stronie. Sprawdź dobrze na jakich zasadach udostępniają dane fotki, abyś nie zaliczył wpadki. Np. „You can freely use any Pixabay image without attribution in digital and printed form, even for commercial applications”. Podobnie jak na Freerangestock  umieszczenie źródła jest mile widziane, ale nieobowiązkowe. Uważaj moga być obostrzenia, więc zadbaj, aby zawsze używać zdjęć zgodnie z licencją. Np. na Freeimages musisz podać źródło pochodzenia zdjęcia. Większość  darmowych baz  ma również dodatkową opcję – zdjęcia płatne, czy sponsorowane, ale z nich raczej rzadko korzystam.

Oczywiście, każdy by chciał mieć niepowtarzalne zdjęcie i najchętniej korzysta się ze swoich zasobów. Mimo, że pstrykam sporo zdjęć to z doświadczenia wiem, że nie zawsze jest to możliwe, aby zawsze mieć coś pod ręką akurat w temacie. Gdy nie mam fajnych zdjęć do artykułu najczęściej szukam w darmowych galeriach. Zdarza się, że czytając innego bloga odkrywam takie samo lub podobne zdjęcie. Wtedy często zamieniam na inną mniej popularną fotkę i nie narzekam, bo takie jest ryzyko – ktoś inny też korzysta z darmowej grafiki i umieścił ją na swojej stronie internetowej.

 

 

globus_pod_pachą

 

Dla zainteresowanych zdjęciami za friko umieszczam listę galerii, z których wg mnie warto skorzystać poszukując zdjęć do swoich artykułów.

http://pixabay.com

http://unsplash.com

http://www.stockvault.net

http://www.morguefile.com

http://nos.twnsnd.co

http://www.gratisography.com

http://pickupimage.com

http://foter.com

http://commons.wikimedia.org

http://picjumbo.com

http://superfamous.com

http://nos.twnsnd.co

http://publicdomainarchive.com

http://freerangestock.com

http://getrefe.tumblr.com

http://magdeleine.co

http://jaymantri.com

http://www.freeimages.com

 

A Ty skąd bierzesz zdjęcia na swoją stronę internetową?  Może znasz więcej stron ze zdjeciami za darmo, linki w komentarzach mile widziane.

Powodzenia

Jagoda

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*