panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

worek_z_pieniędzmi_funty

Pieniądze znikąd w UK, część I (Jak w Anglii oszczędzamy płacąc council tax) – cykl – Deszcz pieniędzy.

| 0 comments

W  tym odcinku o oszczędzaniu na podatku council tax:

  • Generalna przestroga na temat council tax
  • Upomnij się o kasę w swoim urzędzie (cashback od councila)
  • Jak oszczędzić pieniądze na podatku council tax?

 

Generalna przestroga na temat council tax.

Council Tax to „lokalny podatek od zamieszkania” zwykle podzielony na 10 miesięcznych płatności.  Tej opłaty trzeba najbardziej pilnować mieszkając w UK.  Miganie się od płacenia i spóźnianie się z opłatami jest surowo karane i ścigane. (Przy okazji obniża takiej osobie zdolność kredytową, a emigranci budują ją od zera, więc dla nich jest to szczególnie ważne.)

Płać i nie ryzykuj, bo i tak cię dopadną, jak nie od razu w pierwszym roku to w 4, bo nie dopuszczą, aby się przedawniła. Szczególnie uważaj na niego jak wynajmujesz dom. Sprawdź kto na umowie jest zobowiązany do jego zapłaty, jeżeli ty to płać. Jeżeli ten, kto ci wynajmuje to sprawdź czy płaci, jak on nie jest solidny to ścigać będą ciebie! Ty pójdziesz się kłócić do sądu, ty zapłacisz za podatek, za koszty, a później możesz sobie ścigać landlorda, czyli właściciela, że się nie tak umawiałeś.

Jeżeli wynajmujesz część domu np. tylko jeden pokój to się pilnuj jeszcze bardziej. Jeżeli landlord nie zapłaci, ani żaden z was to będą ścigać tego, co się nawinie. Żeby nie było wątpliwości np. wynajmujecie w czwórkę na wspólne dom i nie jest opłacony council tax. Urząd obciąży podatkiem tylko te osoby, o których wie, że mieszkały czyli np. ty płaciłeś rachunek za wodę, czy telefon to ciebie. Totalna ruletka, kogo pierwszego znajdzie urzędas.

Owszem powinieneś zapłacić tylko od siebie, ale na to pozwolą ci jeżeli udowodnisz councilowi, że mieszkali i podasz ich pełne nazwiska i adresy. Totalna wpadka jeżeli w domu ciągle ktoś inny mieszka np. obcokrajowcy których nie znasz. Agencje często wynajmują tzw. sharing house, a pokoje tam wynajmowane są w różnych terminach – ktoś odchodzi, ktoś przychodzi, a kiedy – nigdy nie wiadomo jak długo będą szukać nowego lokatora.

Jak ty zwiejesz to tez cię dopadną, gdziekolwiek się przeprowadzisz, czy do innej dzielnicy, miasta, nawet jak drogi emigrancie wrócisz do Polski, albo wyjedziesz do innego kraju Unii. Grzecznie płać, na taki dług nie możesz sobie pozwolić, a o długach, za które nikt nie ściga innym razem.

Kara za spóźnienia? Gdy nie zapłacisz, już po 7 dniach przyślą ci odpowiednie pisemko. Otrzymasz termin 7 dni na opłacenie, nie wyrównasz rachunków to przyjdzie czerwone pisemko –ostateczne wezwanie do zapłaty, później już masz śądy na głowie + odsetki + koszty postępowania.

Jeśli spóźnisz się z płatnościami podatkowymi 3 razy w roku, otrzymasz pisemko w stylu od teraz karnie podatek płacisz jedną ratą. Oznacza to, że masz 7 dni do zapłaty pełnej kwoty jaka pozostała np. 5 rat, których jeszcze nie zapłaciłeś, a w przyszłym roku podatek płacisz jednorazowo na cały rok.

 

funty-angielskie3

 

Upomnij się o kasę w swoim urzędzie (cashback od councila).

Po reformach 1991r. sporo ludzi w UK płaci nieodpowiednią stawką council tax.  Dzieje się tak ponieważ ich dom, mieszkanie lub inny lokal użytkowy został zakwalifikowany do innej kategorii ( chodzi o tzw. council tax bands ). Wielu płaci podatek od wyższego bandu, niż się należy, szacunkowo za wysoki podatek został ustalony dla ponad ok. 400 000 domów.

Ile można uzyskać? Od zera do kilku tysięcy, zależy ile za dużo zapłaciłeś. Zakwalifikowanie do złego bandu to różnica od £150-400 rocznie. Można się upomnieć o pieniądze do 10 lat wstecz. Średnio ludzie odzyskują ok. 2,5 tysiąca z tytułu nadpłaty tego podatku.

Co należy zrobić? Musisz sprawdzić wartość swojego domu i zakwalifikowanie do bandu, może ty też płacisz za dużo? Można popytać sąsiadów, od jakiego bandu oni płacą. Można sprawdzić na Internecie dane historyczne np. na Zoopola, czy Rightmove. U Martina Lewisa znajdziesz specjalny kalkulator, tabele bandów i więcej niezbędnych szczegółów jak to zrobić. Poniżej jego śmieszny film, przy okazji dowiedz się jakim gwiazdom zdarzyło się płacić za dużo, więc dlaczego skoro bogaci się upominają, mamy z tego zrezygnować my? Dla zainteresowanych tematem link do artykułu www.moneysavingexpert.com

 

 

Jak oszczędzić pieniądze na podatku council tax

 

Jeśli opłacasz council tax sprawdź, czy rzeczywiście masz go płacić, czy kwota na rachunku jest odpowiednia i czy masz prawo do rabatów. W pewnych okolicznościach, niektórzy ludzie nie muszą płacić podatku w ogóle, albo mają prawo do zniżki

Kiedy? Jeśli mieszkasz sam, powinieneś dostać 25 % Nawet, jeśli mieszkasz z innymi ludźmi, niektóre z nich „nie mogą być zaliczone” do tego podatku. Na przykład osoba, która ma poważne problemy ze zdrowiem psychicznym, nie będzie traktowana, jako mieszkająca z tobą, gdy council tax zdecydować, że może żyć na własną rękę. Dodatkowo nie zaliczane są: dzieci do lat 18, 18 i 19-latkowie uczący się w pełnym wymiarze godzin, młodzi ludzie poniżej 25 roku życia ze stypendium typu Agencji Finansowania Umiejętności (Skills Funding Agency, czy Young People’s Learning Agency), sudiujące pielęgniarki i pielęgniarze, lektorzy języków obcych zarejestrowani w British Council i dyplomaci.

Jeżeli wszystkie osoby mieszkające w domy nie mogą być zaliczane do opodatkowania to dostaniesz 50% redukcji.

Jeśli mieszkasz w domu z osobą niepełnosprawną, też możesz mieć prawo do redukcji rachunku za council tax. Dodatkowo, jeśli twoje dochody są na tyle niskie, możesz zgłosić prośbę o redukcję i za zgodą Rady uzyskać obniżenie podatku.

Jeśli mieszka z tobą ktoś, kto nie musi płacić tego podatku, możesz uzyskać to samo prawo do rekompensaty (nazywa się to Second Adult Rebate, nie jest dostępna w Walii)

Dodatkowo, jeśli twoje dochody są na tyle niskie, możesz zgłosić prośbę o redukcję i za zgodą Rady uzyskać obniżenie podatku. Taka obniżka to tzw. CTR, czyli Council Tax Reduction, niektórzy są uprawnieni do tzw. „an extended reduction”. Sprawdź w swoim lokalnym urzędzie lub „Citizen Advice Buerau”. Generalnie nie licz na redukcję jeżeli twój dochód jest powyżej £16 tys.

Jeżeli odbywasz praktyki w ramach certyfikowanych programów i nie zarabiasz więcej niż 195 tygodniowo, też masz prawo otrzymać redukcję.

PS: Uwaga, urząd ma aż 2 miesiące na rozpatrzenie „papierów”. Sprawdzić, czy masz prawo do zniżek możesz na stronie rządowej https://www.gov.uk/apply-for-council-tax-discount

 

 

funty-angielskie3
Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*