panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

Birmingham_UK_06

Przechadzka po centrum Birmingham UK , foto-reportaż

| 0 comments

 

Birmingham leży w samym środku Anglii i jest drugim, co do wielkości miastem w UK, tak jak Kraków w Polsce. Miasta nie są do siebie zbyt podobne, ale mają kilka cech wspólnych np. obydwa z nich to wielkie centra akademickie. B-ham jest siedzibą sześciu uniwersytetów: University of Birmingham, Aston University, Birmingham City University, University College Birmingham, University of Law oraz Newman University (nie licząc Open University na region Midlands 😉 ).

Poza tym Birmingham jest trzecim największym ośrodkiem handlowym w Anglii. Znajdziesz tu Bullring Shopping Centre i największą galerię handlową po Londynie – House of Fraser przy Corporation Street.

Jednak mi to miasto bardziej kojarzy się z rozwojem nauki, tu po raz pierwszy zaświecono lampę gazową, James Watt stworzył silnik parowy, tutaj też wykonano pierwsze zdjęcie roentgena. Miasto ma swoich sławnych mieszkańców jak np. Tolkien – autor „Władcy pierścieni”, stąd wywodzą się znane zespoły muzyczne jak Led Zeppelin, Black Sabbath czy Electric Light Orchestra.

Birmingham to miasto starych domów i pięknych kanałów, ale również nowoczesna metropolia, czyli dla każdego coś interesującego. Co wolisz stare dzielnice do zwiedzania czy interesują cię nowoczesne budowle?

Dziś zapraszam na krótki spacer do centrum, taki słoneczny poranek aż zachęca, aby zjeść niedzielne śniadanko na mieście np w Cafe  Rouge na New Street. B-ham o tej porze dopiero budzi się do życia, chodźmy na krótki spacer nim zawładną nim tłumy. Ogródki kawiarniane jeszcze będą w miarę puste, uliczni artyści dopiero rozkładają swoje instrumenty i sprzęt, poza tym zobaczymy centrum przygotowuje się do międzynarodowego festiwalu tańca!

 

Birmingham_UK_01 Birmingham_UK_02

Birmingham_UK_03 Birmingham_UK_04

Birmingham_UK_05 Birmingham_UK_06

Birmingham_UK_07 Birmingham_UK_08

Birmingham_UK_09  Birmingham_11

Birmingham_UK_12 Birmingham_UK_13

 

Dotarliśmy do starej biblioteki ( pierwsze dwa zdjęcia poniżej), zostanie ona wyburzona jeszcze w tym roku. Nowa już stoi tuż obok i jest czynna, chociaż przenoszenie księgozbioru trwało kilka tygodni.

 

Birmingham_UK_14 Birmingham_UK_15

Birmingham_UK_16 Birmingham_UK_17

 

Dla zmęczonych bieganiem po sklepach, czy bezsensownym łażeniem po ulicach zawsze znajdzie się miejsce, gdzie słuchając muzyki ulicznej mogą wypocząć. Bardziej znane kapele oferują płyty i pamiątki. My akurat zatrzymaliśmy się przy  tradycyjnej muzyce z Ekwadoru, poniżej zdjęcia i wideo ulicznego występu grupy Razandania.

 


 

 

PS. Wszystkie zdjęcia i filmy zostały zrobione 18 maja 2014, New Street, Victoria Square, Bull Ring, Cooperation Street.

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*