panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

reklama_w_tv

5. Reklamy, które mają moc zabijania. – cykl – Prawdy Zdumiewające

| 0 comments

 

Wszystkie odcinki z cyklu – Prawdy Zdumiewające.

 

Które reklamy mogą zabić i dlaczego?

Ostatnio czymś musiałam na siłę się zająć, aby wziąć na chwilę urlop od myślenia. Na to jak wiadomo najlepszym sposobem jest telewizja, przy niej prawie zawsze nie trzeba myśleć. Przy okazji oglądałam reklamy, nie da się tego uniknąć, czasem nawet mam wrażenie, że emitują więcej reklam niż innych treści.

Łatwo dojść do wniosku, że reklamy oprócz kreowania zysku stacjom telewizyjnym, zbijania kasy przez tych co się reklamują, którzy dzięki wynalazkom marketingu zyskali nowych klientów, to reklamą można wielu ludzi wpędzić do grobu.

Najlepiej do tego nadają się reklamy leków. Nie jestem zwolennikiem latania z byle drobnostką do lekarza, osobiście prawdopodobnie zawsze podejmuje próbę samoleczenia przed każdą wizytą lekarską, a w gabinetach nie bywam często. Nie przeszkadza mi, że każda reklama leku bez recepty jest zachętą do samoleczenia, bo niektóre dolegliwości powinniśmy leczyć bez wizyty u lekarza.

Producenci leków, a szczególnie przeciwbólowych prowadzą swoje kampanie reklamowe w stylu – wystarczy jedna tabletka i po problemie. Nikt nie wspomina, że powtarzające się bóle wymagają znalezienia przyczyny, aby się jej pozbyć i bóle nie wracały, mało kto pamięta leki przeciwbólowe powodują tylko uśmierzenie bólu, ale nie likwidują jego przyczyny. Około 20% osób na świecie jest uzależnione od tabletek przeciwbólowych, które zażywane zbyt często, a nawet codziennie wpływają negatywnie na cały organizm.

Nazwy handlowe reklamowanych leków przeciwbólowych są przeróżne, ale podstawowy składnik zawsze ten sam, czyli paracetamol lub ibuprofen. Poza tym większość reklam niesłusznie sugeruje, że zachwalany środek leczy, a w praktyce on tylko łagodzi objawy i przy okazji może „zasłonić” poważne choroby.

Rutinoscorbin, scorbolamid i witamina C prezentowane są jako likwidujące przeziębienie, tymczasem łagodzą tylko objawy. Ból głowy  np. bywa sygnałem tętniaka lub nowotworu mózgu, chrypka – raka śródpiersia, a zgaga może nie tylko być skutkiem błędu dietetycznego, ale ciągle powracająca może być wczesnym objawem raka żołądka.

Do tego na ekranie pojawiają się coraz częściej reklamy leków na wyssane z palca choroby. Jak koncerny kreują nowe i zupełnie nieistniejące choroby nie ma co się rozwodzić, bo to stara sztuczka, aby upchnąć leki, których nie udało się sprzedać w związku z leczeniem prawdziwych chorób, dla których je wynaleziono i wprowadzono na rynek np. antydepresant prozac. Większość ludzi nie ma pojęcia jak bardzo są zmanipulowani.

Zainteresowanym tematem wymyślania chorób dla starych leków, zamiast wynajdowaniem lekarstw na nowe choroby, polecam film „Choroby na sprzedaż”. Niechce Ci się go szukać to umieściłam go kiedyś na końcu innego artykułu znajdziesz go tutaj

 

Co w tych reklamach najbardziej denerwuje

Nie mam nic przeciwko reklamom leków, wkurzają mnie tylko stosowane przekręty i łudzenie klienta, że cudowny środek dokona cudów po jednym zażyciu – bagatelizowanie pewnych spraw. Przekręty? Lekarze, którzy nie istnieją, badania, których nie było, albo były, ale wcale nie potwierdziły skuteczności działania leku.

Omijanie prawa? Np. prawo nie zezwala na reklamowanie środków antykoncepcyjnych, mamy więc promocję stylu życia „Seks na szóstkę”, czyli promowanie antykoncepcji hormonalnej „zrzuć gumkę, weź pigułkę”. Bagatelizowanie? Szerzenie wiary w cudowne leki szybkie i skuteczne na wszystko, a kto się zastanawia ile ludzi podjęło opóźnione leczenie, albo zmarło z powodu diagnozowania się u dr Googla i leczenia się z telewizora?

Cały ten zwariowany świat farmaceutycznej reklamy, aby zbijać kasę na nieświadomym chorym widzu. Nie sądzisz, że coś jest nie tak? Włącz telewizor, co reklamują u Ciebie? U mnie najpierw przeleciała reklama leków wspierających wątrobę. Czyżby zachęcała do niezdrowego jedzenia? Reklamowane leki mają przynieść ulgę po wielkim żarciu.

Po tej promocji obżarstwa, pojawił się spot reklamowy McDonalda i na końcu przyszedł czas na cudownie odchudzające preparaty… odchudzające Twój portfel? Żyj i żryj tak dalej, do końca życia będziemy Cię odchudzać, leczyć depresję i łagodzić inne Twoje życiowe bóle. Wiedza nie boli, a jej dawka może by się niektórym przydała.

Manipulować ludźmi jest najłatwiej za pomoca telewizji, a reklamy to przecież najlepsze narzędzie, aby wzbudzić pragnienie posiadania czy zrobienia czegoś. To świetny i efektywny sposób, aby sugestywnie oddziaływać równocześnie na słuch i wzrok widza, aby przejąć kontrolę nad jego zachowaniem w przyszłości, w pewien sposób kontrolę nad umysłem klienta.
 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*