panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

śpiący_aniołek

Sen mara, bóg wiara.

| 0 comments

 

Sen jest naturalną funkcją naszego organizmu, ale podobno wielu z nas stara się nadać mu dodatkowe znaczenie i jakby rozszerzyć jego rolę. Próbujemy dołożyć mu funkcję poznawczą i rozrywkową. Najbardziej poprzez kontrolowanie snów, wpływanie na charakter przeżywanego snu dzięki stosowaniu przeróżnych technik manipulowania snem, aby wprowadzić się w sen świadomy, tzw. lucid dream. A przez religie to nie?

Kościół twierdzi, że to są techniki szamańskie i przestrzega, że metody te są stosowane przez ruch New Age, a za ich pomocą ludzie wchodzą w okultyzm, co może doprowadzić do stanów opętańczych. Natomiast używanie senników, porównuje do korzystania z usług wróżbitów lub czytania horoskopów. Może się za bardzo z zabobonem i poganami się kojarzy? 4 tys. lat przed narodzinami Chrystusa mieszkańcy Mezopotamii i Egiptu interpretowali sny, którym nadawali znaczenie magiczne.

Kościół nie zabrania interpretacji snów. Nie może, bo sam je interpretuje, wystarczy się przyjrzeć b/Biblii, która wymienia kilka rodzajów snu. „Tardemah” to bardzo ciężki sen, jak sen Adama z Księgi Rodzaju, gdy b/Bóg wyjął jedno z żeber. W b/Biblii pojawia się także lekki sen określany „halom”. Sen w b/Biblii jest sposobem komunikacji b/Boga z człowiekiem.   W Starym Testamencie często opowiada się sny np. Dawida, Salomona, Saula czy Jakuba. Sny w Starym Testamencie dotyczą najczęściej przyszłości Izraela albo dzieł b/Boga.

W Nowym Testamencie sen jest równie ważny np. b/Bóg zsyła we śnie anioła do Józefa, aby nie bał się ciężarnej małżonki, czy aby Marię i d/Dziecko zabrał w bezpieczne miejsce do Egiptu, a mędrcy ze Wschodu we śnie otrzymali polecenie, aby nie wracali do Heroda.

Śniło CI się coś dziś? Wg k/Kościoła sny opisane w Biblii to nie zwykłe sny tylko rodzaj wizji, a nasze pochodzą nie od b/Boga tylko z sennej wyobraźni. Sprawdzałeś sennik? Korzystanie z wróżb i senników to grzech przeciw pierwszemu przykazaniu „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”. Skoro jest grzechem, a więc czas do spowiedzi?

A może czas kupić „Sennik biblijny czyli objawienie Boga w snach” i poczytać o snach św. Brygidy, czy świętego Jana Bosko? W końcu papież Pius IX polecał zapoznanie się ze snem Jana Bosko o bawiących się i przeklinających chłopcach.

A może przydałoby się trochę więcej konsekwencji? A może skoro był naród wybrany, to i Ci którym się coś śni musza być wybrani „co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie”? Wszędzie dyskryminacja mylona z hierarchią i przywilejem?

sennik_biblijny

Z b/Biblii (Mądrości Syracha):

1 Mąż głupi miewa czcze i zwodnicze nadzieje,
a marzenia senne uskrzydlają bezrozumnych.
2 Podobny do chwytającego cień i goniącego wiatr
jest ten, kto się opiera na marzeniach sennych.
3 Marzenia senne podobne są do obrazów w zwierciadle,
naprzeciw oblicza – odbicie oblicza.

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*