panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

ołówek

Słono zapłacisz, jeśli nie poślesz dziecka do szkoły!

| 0 comments

 

 

Samorządy lokalne i szkoły w UK wyjątkowo dbają, abyś dziecko wysłał na nauki, jak nie to mają środki przymusu, które zapewnią posłuszeństwo. Dzieci są państwowe, tylko jeszcze nie do wszystkich to dotarło. Oczywiście wszystko jest robione w imię dobra dziecka, nawet opuszczenie jednego dnia edukacji to strata prawie nie do odrobienia, jakbyś jeszcze nie zauważył. Pomijając problemy dzieci z rodzin patologicznych, które rzeczywiście mogą wymagać pomocy szkoły i urzędasów, problem coraz częściej spotyka normalne rodziny, które nie przekonają ośrodków pedagogicznych, że nieobecność ich dzieci była uzasadniona.

Rodzicom coraz trudniej usprawiedliwić nieobecność w szkole, nie wchodzą w grę powody rodzinne, bo za często były przykrywką do wyjazdów, szczególnie dzieci z rodzin emigrantów. Musisz udowodnić, że masz wesele, czy pogrzeb w rodzinie i tak w to raczej nie uwierzą, oskarżając cię o wyjazd na tańsze wakacje „po sezonie” (1-2 dni masz szansę tak usprawiedliwić, ale nikogo nie będzie obchodzić, że nie opłaca się wyjazd do kraju na 1 dzień, nawet czasem jest to niewykonalne).

Jak będą mili to cię tylko upomną, ale zawiadomienie do kuratorium, wraz z własną opinią wyślą na pewno. Prawdopodobnie zostaniesz wezwany na rozmowę i zmuszą Cię do uczestnictwa w którymś z programów rodzinnych pomocy dzieciom, opuszczającym szkołę bez uzasadnienia. Jak za często dzieciak opuszcza szkołę, albo notorycznie się spóźnia, to też dostaniesz listowne zaproszenie na takie spotkanie upominające i zostaną podjęte kroki zapobiegawcze.

Mają odpowiednią władzę, aby Cię zmusić i przy okazji nieźle zapaprać papiery. Nie przeczę, ze wielu rodziców zaniedbuje pewne sprawy i potrzeba im przysłowiowego bata, ale to, co się dzieje obecnie, jak bardzo władza instytucji jest nadużywana, to zakrawa na kpinę.  Urzędy i szkoły (coraz więcej z nich zmienia statuty, aby móc korzystać z przywilejów karania rodziców samodzielnie, a do urzędu wysyłać tylko zawiadomienie o podjętych krokach, a nie sprawy do załatwiania), mogą skorzystać z różnych środków prawnych, jeśli dziecko nie przyjdzie do szkoły z powodu, którego nie uznają za słuszny np. Parenting Order, Education Supervision Order, School Attendance Order i oczywiście penalty notice. Z reguły korzystają z kilku naraz!

Parenting Order  – coś w rodzaju przymusowego wychowania rodzica, musisz chodzić na specjalne zajęcia, gdzie będą Ci tłumaczyć, jak wychowywać swoje dziecko, ze specjalnym naciskiem na sprawy jego edukacji. Z reguły oznacza to sądowy nakaz poprawy frekwencji dziecka w szkole.

Education Supervision Order (Nadzór edukacji dziecka) Jeśli Rada Szkoły czy urząd uważa, że nie wspierasz dziecka w chodzeniu do szkoły, nie współpracujesz z nimi to mogą zwrócić się do sądu o wydanie Nadzoru. Ktoś zostanie powołany, aby pomóc Ci swoje dziecko doprowadzić na nauki. Rada gminy może to zrobić zamiast ścigania cię, lub jako dodatek do innych środków przymusu.

School Attendance Order  – Dostaniesz taki „order” (nakaz) jeśli władze lokalne uznają, że Twoje dziecko nie otrzymuje nauki. Masz 15 dni na dostarczenie dowodu, że dziecko już zarejestrowane w szkole lub, udowodnić, że zapewniasz mu edukację domową, ale z tym to na pewno będzie cyrk i nie wierz, że się uda. Takie cudo najczęściej otrzymują emigranci, którzy nie wiedzą, w jakim wieku dzieciaki w Anglii zaczynają szkołę i nie posyłają, bo nie wpadli na to, że taki maluszek ma obowiązki szkolne. Prawo działa tak, albo wysyłasz swoje dziecko do konkretnej szkoły, albo jesteś ścigany prawnie. Dzieci w UK muszą chodzić do szkoły w wieku 5 lat i do ostatniego piątku czerwca w roku szkolnym kiedy kończą 16 lat.

Penalty notice (Klauzula kary ) – Urzędasy zamiast ścigać coraz częściej wybierają kasę, więc łatwo można otrzymać zawiadomienie o nałożeniu kary. Kara wynosi £60 – wzrastając do 120 funtów, jeśli nie jest zapłacona po upływie 21 dni. Jak nie zdążysz w ciągu 28 dni zapłacić tej grzywny to rozpoczną ściganie komornikiem. Lepiej dostać ją od samorządu, bo zapłacisz jednorazowo, a od szkoły to nie wiadomo jaki ma statut, coraz więcej z nich ustala to jako karę dzienną, czyli jak dziecko dostanie trzydniówki, zatrzymasz je w domu z gorączką, rozwolnieniem i rzyganiem to może słono kosztować 3×60 = 180 funtów. Niektóre szkoły podobną przyjęły taryfikację co do spóźnień! Zarabiają coraz lepiej!

Pomijając ich zyski, powinieneś wiedzieć, że dla opornych rodziców prokuratura ma kilka niemiłych niespodzianek. Można dostać sądowy Parenting Order i grzywnę w wysokości do £ 2 500, lub trafić do więzienia na okres 3 miesięcy. Krótko? Wystarczająco długo, aby odebrać Ci dziecko i przekazać pod opiekę kuratora i rodziny zastępczej!

Pamiętaj krzyczą wszem i wobec – jeśli masz problemy z uzyskaniem dobrej frekwencji dziecka w szkole, to Rada Szkoły i władze lokalne mogą pomóc. Jak to wygląda? Omówią z Tobą problemy i obecność w szkole i uzgodnią tzw. plan poprawy frekwencji dziecka.

Formy oferowanej pomocy to: wsparcie w celu zmniejszenia obciążeń dla dzieci, praca z rodzinami w celu przezwyciężenia problemów i zapewnią Ci kontrakt. Co za kontrakt? Parenting contract – specjalna umowa rodzicielska – jest dobrowolne pisemne porozumienie między Tobą i lokalnym organem władzy lub szkołą, jakie zgadzasz się znaleźć sposoby, aby poprawić frekwencję dziecka. Jeśli odmówisz takiej umowy lub nie będziesz się jej trzymać, to zostanie to wykorzystane jako dowód, jeżeli władze lokalne postanowią Cię ścigać, a jakiś pracownik socjalny zacznie próbować ograniczyć lub odebrać Ci prawa rodzicielskie, o to w Anglii wyjatkowo łatwo.

Tak na wszelki wypadek, jeśli dziecko nie pojawi się w szkole, władze lokalne i  szkoły będą  się z Tobą skontaktować, mogą to nawet zrobić, jeśli dziecko było nieobecne tylko na jeden dzień. Tutaj w UK, teoretycznie można zezwolić dziecko ze szkoły jeśli: jest zbyt chore, albo otrzymasz wcześniejsze pozwolenie od szkoły na jego nieobecność – życzę powodzenia w przekonywaniu nauczycieli i dyrekcji szkoły.

 

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*