panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

owoce_banany

Sztuczne jedzenie – nowe wynalazki GMO

| 2 Comments

 

Genetycznie modyfikowane banany

 

Ogłoszono, że w Afryce będą teraz uprawiać genetycznie  modyfikowane banany. Super wzbogacony genetycznie banan przechodzi swoje testy na ludziach, obecnie jest sprawdzany jego wpływ na poziom witaminy A. Dzieje się to w ramach projektu Queensland University of Technology (QUT), wspierany przez Fundację Billa i Melindy Gates.

Projekt obejmuje 5 specjalnych odmian bananów  wzbogaconych w alfa i beta-karoten, który nasz organizm przekształca w witaminę A. Te odmiany mają być uprawiane w Ugandzie , a następnie technologia będzie rozprzestrzeniana do innych krajów: Rwandy, Kongo, Kenii i Tanzanii. Na razie banany są wysyłane do Stanów Zjednoczonych sześcio-tygodniowe testy.

„Dobra nauka może dokonać ogromnej różnicy przez wzbogacenie roślin ciętych, takich jak banany Ugandy z prowitaminą A, zapewnienie biednym hodowli i utrzymania populacji z odżywczym satysfakcję żywności”. „Skutki niedoboru witaminy A są tragiczne z 650,000-700,000 dzieci umierających na całym świecie każdego roku … i co najmniej kolejne 300 tysięcy będzie ślepcami”, „Naukowcy zdecydowali, że wzbogacenie spożywczych było najlepszym sposobem na złagodzenie problemu.” –  powiedział kierownik projektu plantacji GMO bananów, profesor James Dale.

Źródło news.discovery.com

 

owoce_banany

 

 

W tamtym roku przebojem genetycznym była GMO fasola i GMO pomidory.

 

Zmodyfikowane genetycznie pomidory zostały stworzone przez brytyjskich naukowców, ponieważ tu są trudności z produktami GMO uprawia się te pomidory w Kanadzie (Ontario),a wyprodukowany z nich sok jest właśnie transportowany do Wielkiej Brytanii. Mają więcej soku, podwójny okres przydatności i fioletowy kolor (powoduje to wysoki poziom antocyjany jak w jagodach i jeżynach) Podobno zostały opracowane, aby działać przeciw zapalnie. Pojekt i badania były finansowane przez Unię Europejską oraz Biotechnology and Biological Sciences Research Council.

 

pomidory_GMO

 

Fasola należy do najbardziej popularnych produktów spożywczych w Wielkiej Brytanii (baked beens), a najczęściej jest importowana, głównie zgadnijcie skąd? Z Kanady! Naukowcy chcą zmodyfikować genetycznie fasolę, aby można było ją uprawiać w UK. Badania są prowadzone pod kierownictwem Erika Holub przez naukowców z Uniwersytetu w Warwick.

Więcej o modyfikowanej fasoli znajdziesz na www.redorbit.com

Niedługo niemodyfikowana genetycznie żywność to będzie jakiś rarytas! Może nawet będzie najdroższym towarem na rynku, albo uznają takie jedzenie za niezdrowe! Skoro tak wszędzie chcą produkować „zdrowszą żywność GMO”.  Kukurydza i inne wynalazki GMO z Monsanto też miały być zdrowe i bezpieczne.

 

 Plaga genetycznie modyfikowanych komarów!

 

Takie GMO komary produkuje firma Oxitec (brytyjska firma biotechnologiczna) już od 2010 roku. Są to komary do walki z plagą naturalnych komarów. Komary GMO to samce, które wkradają się w naturalne stado i zapładniają, przekazując swoim dzieciom gen bezpłodności.   Testowano je na Kajmanach (wypuszczono wtedy około 3 milionów komarów GMO i populacja insektów spadła o 80%).

Komary GMO są łatwe do zauważenia, bo został im wszczepiony gen fluorescencyjny. Obecnie takie zmodyfikowane komary są wypuszczane przez Oxitec w Panamie. (ok. 240 tysięcy). Komary te odpowiadają za rozprzestrzenianie się takich chorób jak denga i malaria, ale kogo to obchodzi! Więcej

 

Larwy komarów GMO, zdjęcie z www.oxitec.com

Larwy komarów GMO, zdjęcie z www.oxitec.com

 

Więcej o GMO komarach, które wypuszczono nad stanem Floryda  i innych wynalazkach GMO znajdziesz w tekscie  tutaj

 

Udostępnij na:

2 Comments

 1. o żywności GMO wszędzie głośno, osobiście jestem przeciwnikiem takiego żarcia, ale o owadach GMO jeszcze nie słyszałem, co oni wyprawiają!!!!! W końcu oranizmy zmodyfikowane doprowadzą do zagłady naturalne środowisko!!!

  • admin

   Dzięki za komentarz, rzeczywiście rzadko się mówi o owadach GMO.

   Firma Oxitec specjalizuje się w produkcji modyfikowanych owadów, w 2013r. złożyła wniosek o zgodę na uwolnienie do środowiska transgenicznych muszek oliwkowych na terenie Hiszpanii i Włoch.

   Pionierem wykorzystania sterylnych owadów do walki ze szkodnikami roślin użytkowych był entomolog Edward Knipling. Przeprowadzał on eksperymenty polowe z wykorzystaniem sterylnych samców uzyskanych poprzez naświetlanie ich promieniowaniem jonizującym. Technologia SIT (Sterile Insect Technology) jest do dziś wykorzystywan.

   Pozdrawiam. Jagoda

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*