panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

dłoń staruszka

Umieranie na zawołanie.

| 1 Comment

 

Umieranie na zawołanie, to tryptyk o doli staruszka  w UK.

1. Zarys obecnej sytuacji ludzi starszych w Anglii

2. Nie było kryzysu finansowego, a domy opieki padały, ofiary umierały.

3. Eutanazja w świetle prawa, które nie dopuszcza eutanazji (w Wielkiej Brytanii eutanazja jest nielegalna)

Aneks: Gdzie eutanazja jest prawnie legalna?

 

1. Zasrys obecnej sytuacja ludzi starszych w Anglii

Ludzie starsi w Anglii masowo umierają, dużo częściej niż dotychczas. Głośno się o tym nie mówi, ale statystyki rosną i wyglądają tak:

 

Public Health England, seen by HSJ

źródło: Public Health England, seen by HSJ

 

Dlaczego wzrasta śmiertelność wśród ludzi w podeszłym wieku? Okazuje się, że przyczyny wzrostu śmiertelności zależą od pory roku, w lecie jest to grypa, a w zimie sama zima.  Takie wytłumaczenie gdy z roku na rok umiera tyle ludzi? Wolne żarty – 2012 r. to 15.5%, a 2013 to już 29%? Poza tym nie było słychać o masowych infekcjach grypy, a w tym nie spadł nawet raz śnieg przynajmniej w Brytanii i Walii. Zresztą tutaj nie ma mrozów, a ostra zima to -2, sporadycznie  -5 (tu zamykają szkoły i niektóre zakłady pracy jak widzą śnieg nawet przy -1!)

Nikt natomiast nie widzi przyczyn finansowych, a między 2008 a 2013 r., doszło do cięć budżetowych i odebrano pieniążki starym i niepełnosprawnych w Wielkiej Brytanii, niektórzy dostają mniej, a inni kompletnie utracili wsparcie opieki lub nie staną się uprawnieni do tego zastrzeżenia. Do największych cięć finansowych doszło po wyborach w maju 2010 roku.

Na logikę mniej pieniędzy niższa, jakość usług medycznych. Nie mogą dostrzec obniżenia się jakości lokalnych usług społecznych, bo panuje totalna dezorganizacja służba zdrowia i jej organy kontrolne straciły swoje uprawnienia po wprowadzeniu ustawy o opiece zdrowotnej i społecznej 2012r. „Stara NHS” miała więcej możliwości nadzoru i ludzi. Lepiej już nic nie mówić o „reformie” w ramach NHS, co się dzieje ze zdrowiem publicznym, wystarczy jedno słowo – prywatyzacja.

Wzrost liczby zgonów wśród osób starszych w Anglii nie może niepokoić obywateli, więc ONS ogłosił ogólny spadek średniej długości życia do wieku 65 lat. Świetnie pracuj do emerytury, a później umieraj! Kurde a może byś  jednak umarł przed emeryturą? Skąd ta ironia? Wiek emerytalny dla wielu to więcej niż 65 lat!

Minister finansów George Osborne w zwyczajowym jesiennym przemówieniu w 2013 zapowiedział zmiany dotyczące nowego ustawowego wieku emerytalnego – dla kobiet i mężczyzn 68 lat , które wejdą w życie w połowie lat 30-tych, a do końca lat 40-tych, wiek emerytalny zostanie podniesiony do 69-tego roku życia, a docelowo wspomniał o 70. Obecnie wiek emerytalny dla mężczyzn to 65 lat, a dla kobiet jest właśnie podnoszony z 60 do 65 lat.

Zainteresowanych, kiedy mogą przejść na emeryturkę odsyłam na stronę rządową https://www.gov.uk/calculate-state-pension/y Jest tam specjalny emerytalny kalkulator, należy wybrać opcję pierwszą State Pension age – including pension credit age and when you’ll get free bus travel, pózniej nacisnąć  next step (dalej, kolejny krok), zaznaczyć płeć i znów next step, podać datę urodzenia i next step, a na ekranie komputera ujrzysz, w którym roku kwalifikujesz się na emeryturę.

 

dłoń staruszka

 

2. Nie było kryzysu finansowego, a domy opieki padały, a ofiary umierały.

A co się działo w 2011 z  największą brytyjską prywatną opieką Southern Cross  mającą 752 domy?  Nie stać ich było na czynsze, rachunki i pracowników, najpierw  wywalili 3 000 pracowników, a później zlikwidowali niektóre domy. BBC opublikowano raport, że 31.000 mieszkańców domów opieki Southern Cross było zagrożonych eksmisją, ale to były „wiadomości biznesu”, a nie historii zdrowia staruszków.

W 2012 r. padło wiele domów starców, a ich mieszkańcy w ramach przymusowego przesiedlenia, wielu ludzi nie wytrzymało ani stresu, ani ciągłych przeprowadzek do szpitali i domów interwencyjnych i poumierali nim otrzymali nowe miejsce na stałe. Śmierć była zjawiskiem powszednim! Oczywiście, starsi ludzie często umierają, ale wtedy odchodzili nagminnie.

W domu opieki, w którym pracowałam przyjmowaliśmy przesiedleńców na tydzień, czasem dwa, maksymalnie miesiąc, w ramach pobytu tymczasowego. Czasem mieliśmy wolny pokój i proponowaliśmy stałkę, ale rodziny szukały tańszego domu, za dużo musieli dopłacać do opieki po obcięciu zasiłków.

Na 10 osób przyjętych, 2-5 osób umierały tygodniowo na terenie ośrodka, w karetce w drodze do szpitala i w samym szpitalu. Okazało się, że starcy z przeniesienia trafiali do nas z niekompletnymi dokumentami np. historią choroby, z depresją i odleżynami po transferach szpitalnych, w większości z poprzepisywanymi lekami psychotycznymi, więc jak niby się mieli zaaklimatyzować, komunikować i funkcjonować w nowym miejscu?

Najgorsze są chwile, gdy rodzina cię błaga, aby już nie ratować matki czy ojca, nie dzwonić po pogotowie, bo ich nie stać na dopłaty. W większości przypadków, gdy rodzina miała prawo do decyzji to nie podpisywali zgody na zabiegi ratujące życie. Potrafili otwarcie powiedzieć „już dość tego jej już tego życia wystarczy”.

Gdy rezydent zasłabnie i wzywasz lekarza masz obowiązek zawiadomić o tym opiekuna, najczęściej rodzinę i kuratora opieki społecznej. Większość członków rodzin, albo olewa sprawę, albo wsiada w auto czy taksówkę i przyjeżdża na miejsce. Ci co się pojawiają, chcą dopilnować, aby ojciec czy matka nie pojechała do szpitala, albo nie daj boże nie chcieli ich ożywić elektrowstrząsami, przybywają, aby popatrzyć na śmierć.

Często mam wrażenie, że to eutanazja w świetle prawa. Najpierw obciąć finanse i odciążyć system od kosztów, poczekać i policzyć ilu nie wytrzymało i ile dodatkowo zaoszczędzi państwo, bo mniej starych i chorych do utrzymania. Czego nie zrobił system dokończy zdesperowana rodzinka. Tak, jak ktoś w lepszym stanie to rodzinka nawet weźmie do innego kraju na najlepsze ostatnie wakacje życia, do kraju gdzie eutanazja jest legalna!

 

 

dłoń staruszka

 

 3. Eutanazja w świetle prawa, które nie dopuszcza eutanazji (w Wielkiej Brytanii eutanazja jest nielegalna)

Eutanazja jest zdefiniowana, jako akt celowego zakończenia życie człowieka, tak aby pomóc złagodzić cierpienie i ból.  W UK wygląda na to, że coraz częściej łagodzi ból finansowy rodziny. Celowo pomocnictwo lub zachęcanie osoby do popełnienia samobójstwa można również uznać za wspomaganie samobójstwa.

Wiesz, co najgorszego może się zdarzyć na twojej zmianie – ktoś może się zatruć lekami np. uzbieraną garścią z niepołkniętych tabletek lub przyniesionym z zewnątrz paracetamolem. Pacjentów się sprawdza, czy nie schowali pod językiem, kontroluje się pokoje podczas sprzątania, trudno im ukryć piguły, z resztą ci z demencją nie poradzą sobie z tym zadaniem. Jak udowodnisz rodzince, że podrzuciła, jak kamery są tylko na korytarzach, czasem w pojedynczych salach, nie w prywatnych pokojach, przecież to nie szpital, czy hospicjum, a zwykły dom starców?

To skrajne przypadki, ale prawdziwe. Najczęściej dzieje się to inaczej. Zgodnie z prawem angielskim, wszyscy dorośli mają prawo do odmowy leczenia, nawet jeśli leczenie jest konieczne, aby uratować swoje życie, tak długo, jak mają wystarczającą zdolność do podjęcia decyzji.

Pod Mental Capacity Act (2005), wszyscy dorośli posiadają wystarczającą zdolność do decydowania o własnym leczeniu, o ile nie jest istotne dowody wskazują inaczej. Dowód taki musi wykazać, że umysł osoby lub mózg jest osłabiona lub jego działanie zakłócone np. miała uraz głowy, cierpi na zaburzenia psychiatryczne itp. Można też wykazać, że osoba ma zaburzenia nerek lub inną choroba, która może lub powoduje delirium (dezorientacja lub halucynacje).

Często nie leczy się osób niezdolnych do decyzji na podstawie „Advance”. „Advance polega na zastrzeżeniu z góry, póki ma się zdolność, że nie życzy się sobie, aby stosowano pewne procedury medyczne. Są ludzie, którzy nie chcą, aby poddawano ich reanimacji np. gdy stracą przytomność po wypadku. Są tacy, co nie zgadzają się na transfuzję krwi np. ze wzgl. Religijnych i tacy, co wolą żyć krócej niż poddać się chemioterapii.

Jest to znane tu zjawisko „dyrektywy medycznej z góry”. Taka decyzja wyraźnie określa zabiegi i procedury, na które użytkownik wyraża zgodę, oraz te, które nie zgadzają się. Oznacza to, że pracownicy służby zdrowia, nie będą w stanie wykonywać pewnych zabiegów i procedury. Nie może być również żadnych wątpliwości o poczytalności w czasie sporządzania takiej decyzji wyprzedzeniem. A tu nagle nagminnie wypływają takie dokumenty w domach starców. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości oznacza to przekazanie sprawy do Sądu Ochrony nadzorowanego przez Mental Capacity Act (2005). Dla niektórych to już jest za późno!

Najczęściej na dokumentach pojawia się ‚Nie próbuj CPR „. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (CPR) jest zabiegiem, który stara się przywrócić oddech i krążenie krwi u osób, które doświadczyły zatrzymania akcji serca (kiedy serce przestaje bić) lub zatrzymanie oddychania (gdy zatrzymują się w oddychaniu).

CPR jest intensywne leczenie, które wiążę się z uciskaniem klatki piersiowej (naciskając mocno na piersi), wstrząsy elektryczne do stymulacji serca, iniekcje leków i sztucznej wentylacji płuc.  Nawet jak rezydent nie ma tego wpisane to większość ludzi w UK się nie podejmie ratowania kogokolwiek prze zastosowanie sztucznego oddychania.

Wszyscy się boją się CPR , bo czy się uda, czy nie to rodzina na pewno wykorzysta okazję do wydębienia odszkodowania, jakby pojawiły się np. pęknięte żebra, czy uszkodzenie wątroby i śledziony. Wiadomo, że starsi mają kruche kości, a odszkodowania są bajońskie, więc kto zaryzykuje, nie wielu!

Wiele osób starszych ma to w karcie, chociaż wydawałoby się, że mają je ci z terminali. Jeżeli pracujesz w domu opieki to zwróć uwagę na DNACPR i zalecenia „Do Not Attempt Cardiopulmonary Resuscitation PolicyWażne abyś wiedział którego z rezydentów/pacjentów można ratować w przypadku zatrzymania krążenia lub układu oddechowego.

DNACPR jest umieszczony w dokumentacji medycznej.  W Anglii jeśli masz poważne choroby lub przed operacją, która może spowodować zatrzymanie akcji serca lub układu oddechowego, to lekarz lub pielęgniarka zapyta o Twoje życzenie dotyczące resuscytacji, jeżeli nie masz tego w karcie.

Niektórzy zwolennicy eutanazji twierdzą, że DNACPR jest zasadniczo formą biernej eutanazji, ponieważ obejmuje osoby, którym odmówiono leczenia, które może uratować ich życie. Aczkolwiek wskaźnik sukcesu CPR jest bardzo niski, a ryzyko powikłań dość wysokie, więc trudno ustalić, czy osoba odmawia leczenia ratującego życie.

Pozostaje jeszcze problem sedacji paliatywnej. Sedacja paliatywna stosowana jest w niektórych domach opieki – osoba otrzymuje leki, aby była nieświadome i nie odczuwała bólu. Jest często stosowana na końcowym etapie życia np. przy mocnych skurczach mięśni, bólu kości, stanach lękowych, aby złagodzić niepotrzebne cierpienie. Leki te niosą ryzyko skrócenia życia, więc niektórzy twierdzą, że sedacja paliatywna jest rodzaj eutanazji.

Kontrargumentem NHS jest „doktryna podwójnego skutku”, czyli leczenie, które ma szkodliwych skutków ubocznych nadal jest etyczne tak długo, jak to jest w najlepszym interesie pacjenta i szkodliwe skutki uboczne nie były zamierzone.

Coraz częściej spotykam się z decyzjami lekarza o „wycofaniu z leczenia” Generalnie gdy staruszek ma wsparcie żywieniowe przez rurkę do karmienia, wentylatory  i perspektywy osoby odzyskania zdrowia są zerowe, dochodzi się do wniosku, że podtrzymujące życie zabiegi jedynie przedłużenie proces umierania. W takich okolicznościach, lekarz może zalecić „wycofanie leczenia”, aby mogli umrzeć spokojnie.

Byłeś/ byłaś kiedyś przy umierającym starszym człowieku? Lekarz przyjeżdża i podaje silne środki uspokajające. Wiesz jak to wygląda? Jak usypianie.

Tym co nie są pewni czy eutanazja w UK jest legalna, chciałabym dobitnie podkreślić w eutanazja prawna w Wielkiej Brytanii jest nielegalna i ścigana! Tzw. miłosierne zabijanie jest legalne w innych krajach, ale tu jeszcze nie!

 

 

dłoń staruszka

 

 

 

Aneks: W jakich krajach  eutanazja prawna jest legalna?

1. Belgia od września 2002 roku poprzez przedawkowanie leków lub śmiertelny zastrzyk.

2. Kolumbia od maja 2010 roku dla nieuleczalnie chorych( AIDS, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, raka i innych stanów końcowych z ekstremalnym cierpieniem, ale nie w przypadku chorób zwyrodnieniowych np Lou Gehriga, Alzheimera i Parkinsona.

3. Indie od 2011 tylko bierna eutanazja, aktywna eutanazja wciąż jest nielegalna.

4. Irlandia – tylko bierna eutanazja, aktywna eutanazja wciąż jest nielegalna, walczą o zalegalizowanie wspomaganego samobójstwa, jeśli pacjent tego zażąda.

5. Luksemburg  jednak wymaga, aby taka decyzja została podjęta za zgodą panelu ekspertów i dwóch lekarzy.

6. Meksyk od roku 2008 tylko bierna eutanazja, aktywna eutanazja wciąż jest nielegalna, ale aktywna eutanazja czeka na zatwierdzenie.

7. Holandia – eutanazja i wspomagane samobójstwo przez lekarza są legalne. Ustawa od 2002 r., sądownie dozwolone praktyki od 1980.

8. Ameryka – Eutanazja jest legalna  tylko w niektórych stanach USA, a są to Oregon, Waszyngton, Montana i Vermont.

 

 

Udostępnij na:

One Comment

  1. Aneks najbardziej się przydał, dziękuje.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*