panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

ebola_wirus

W Anglii alarmują – wirus Ebola nadciąga

| 0 comments

 

Wszystkie uczelnie, a szczególnie uniwersytety w UK przygotowują się na atak wirusa Ebola. Alarm ogłoszono w związku z dużą ilością studentów, którzy przyjadą kontynuować naukę po wakacjach w Nigerii (W ostatnich tygodniach zgłoszono 13 przypadków wirusa ze stolicy Lagos). Uniwersytet w Birmingham spodziewa się około 200 studentów z tego rejonu. Oczywiście przylecą także studenci z innych afrykańskich krajów, mocno zagrożonych przez ten wirus. Aston Uniwersytet rozpoczął współpracę ze służbami granicznymi w tej sprawie. W skali kraju są to tysiące przybywających.

Sprawa dość głośna, chociaż nie ma paniki, a służby medyczne twierdzą, ze ryzyko jest niewielkie. Ostatnio ściągnęli tutaj 28-letniego pielęgniarza, który zaraził się wirusem podczas pracy z chorymi. William Pooley, woluntariusz z Suffolk, został przewieziony specjalnym lotem RAF z Sierra Leone, przybył na RAF Northolt w północnym Londynie, po czym został odizolowany w szpitalu w A High Level Isolation Unit – Royal Free Hospital.  W Sierra Leone 392 ludzi zmarło przez wirus Ebola w tym roku.

Nie wiadomo, aczkolwiek większość gazet tak podaje, że Pooley otrzymał leczenie eksperymentalne, czyli niesprawdzony lek zMapp, który został podany dwóm zainfekowanym amerykańskim pracownikom medycznym, którzy przeżyli i zostali już zwolnieni z szpitala. Firma farmaceutyczna, która go produkuje utrzymuje, ze zapasy leku zostały wyczerpane i zajmie miesiące, aby je uzupełnić. Jednak zMapp nie zawsze działa, jeden z Liberyjskich doktorów, który miał wirusa i wyglądało, że wraca do zdrowia, nagle zmarł. Podobnie jak 75-letni hiszpański misjonarz, który złapał wirusa w Liberii, również zmarł w Madrycie. Obecnie lekarstwa dla zarażonych Ebolą oferuje Japonia –  favipiravir i T-705. W Anglii testują lekarstwa i szczepionki przeciwko Eboli na Uniwersytecie w Oxfordzie, próbna grupa 60 woluntariuszy została podzielona na 3 grupy, gdyż sprawdzają reakcję na różne specyfiki. Zobaczymy co będzie dalej.

 

Epidemiologiczne podsumowanie do 27 -31 lipca, wg najnowszych danych WHO:

Gwinea – klinicznych przypadków 460, w tym 339 zgonów.

Liberia – klinicznych przypadków jest 329, w tym 156 zgonów (7 powiatów, większość zgłaszanych z powiatów Montserrado i Lofa)

Sierra Leone – przypadków  533, w tym 233 zgonów (potencjalni zarażeni są ukrywani przez członków rodziny ze względu na brak zaufania i dostępności pomocy medycznej.)

(źródło danych WHO  https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/339601/Ebola_risk_assessment_updated_310714.pdf )

 
The United Nations Health Agency podaje, że w Afryce zarażonych jest 20 tys. osób, a w tych rejonach, czyli: Guinea, Sierra Leone, Liberia and Nigeria – zarejestrowano przypadków 3 069.
Do tej pory wyniku wirusa Ebola zmarło już 1 552 osób.
 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*