panelarrow

Moje3po3

Blog: opowiadania, reportaże, proza życia

papieros_na_popielniczce

Zgarnąć rządową kasę za rzucenie palenia, czy oszczędzać na nałogu?

| 0 comments

 

Papierosy są drogie, więc chcesz zredukować koszty nałogu i guzik cię obchodzi obecna moda na niepalenie, kampanie zdrowotne i wytykanie palcami polityków, którzy palą np. prezydenta Obamy? Zobacz oszczędza się na paleniu w Anglii i jak ewentualnie zarobić na rzuceniu nałogu.

 

znak_zakaz_palenia_2

 

Jak zarobić na rzuceniu palenia w UK?

Oszczędzanie wielokrotnie kojarzy się z rezygnacją z przyjemności. Pierwsze do odstrzału idą nałogi, a co za tym idzie wielokrotnie ludzie rezygnują z palenia papierosów ze względów czysto materialnych, a nie zdrowotnych. Każdy powód jest dobry, nie będę wchodzić w szczegóły szkodliwości palenia.

Jeżeli decydujesz się przestać palić to sprawdź czy nie należy ci się za ten wyczyn jakaś kasa. W wielu rejonach Wielkiej Brytanii, gdy zdecydujesz się na walkę z nałogiem możesz w ramach zwiększenia twojej motywacji otrzymać finansowe wsparcie.

Najsławniejsze są zasiłki szkockiego resortu zdrowia w regionie Dundee. Został tam uruchomiony specjalny program pomocy w zwalczaniu nałogu palenia. Przez trzy miesiące każdy, kto zdecydował się zerwać z nałogiem otrzymuje £12,5 tygodniowo. Są oczywiście przeprowadzane specjalne testy, wykazujące brak obecności nikotyny w organizmie. Pieniądze wpłacane są na specjalną elektroniczną kartę, którą można płacić za zakupy. Oczywiście używając tej karty nie wolno kupować alkoholu ani papierosów.

Wniosek, jeżeli mieszkasz w Anglii nim rzucisz palenie sprawdź dobrze, jakie programy pomocy w walce z nałogiem masz do dyspozycji w swoim rejonie. Prawdopodobnie będzie łatwiej rzucić palenie z ich pomocą i można jeszcze dostać wsparcie finansowe.

 

znak_zakaz_palenia_1

 

 

Jak oszczędzają nałogowi palacze w UK?

Drogi emigrancie sposobów jest multum, nie będę zawracać gitary o chwytaniu za nożyczki i paleniu połówki papierosa, ani o proszeniu o „cudzesa” znajomych i żebraniu na ulicy. Krótko i zwięźle na temat najbardziej popularnych w UK sposobów oszczedzania kasy przez nałogowych palaczy. Dwie najczęściej tutaj stosowane metody przez emigrantów, to zdobywanie tańszych fajek i własnoręczne robienie papierosów.

 

Tania dostawa z zagranicy.

W Wielkiej Brytanii papierosy są najdroższe w Europie, więc gdy ktoś często podróżuje za granicę, kupuje papierosy np. w Polsce, czy Hiszpanii i zwozi je tutaj. Przed zakupem warto na przejściu granicznym sprawdzić się jaki jest limit (ile paczek można przywieść na tzw. własny użytek) i kupić tylko dozwoloną ilość na zapas. Kontrola jest bardzo szczelna, elektronika wysokiej klasy, a psy węszące są świetnie wytrenowane, nie warto ryzykować! Ci co palą więcej, najczęściej proszą znajomych, którzy jadą na kontynent o przywiezienie fajek. Po dostawie zwracają koszty, czasem ciut więcej płacą (jeżeli ktoś doliczy za fatygę).

 

papierosy_w_sklepie_2 papierosy_w_sklepie papierosy_karton_Malboro

 

Drugi sposób to kupowanie fajek spod lady w zaprzyjaźnionych polskich, słowackich, tureckich, arabskich sklepach i innych punktach z kontynentalną żywnością. Spora oszczędność, gdyż średnia cena papierosów £2.50 zamiast £5-7 jak normalnie (za 20, nie mówię o cenie tzw. dziesiątek – czyli małych opakowań). Papierosy na lewo lepszych marek jak Malboro, czy LM są ciut droższe, ich średnia cena to £3.70.

Kontrole i obławy często zdarzają się w takich sklepach, dlatego ciężko kupić jak nie jesteś stałym klientem i takie szlugi najczęściej odbiera się na zapleczu. Tzn. w muzułmańskich sklepach płacisz normalnie przy kasie, ale dostajesz specjalną karteczkę z napisem, co zamawiasz np. 2x malboro red, idziesz pod drzwi do magazynu, tam wymieniasz karteczkę za towar w specjalnej kopercie, czy owinięty w gazetę. W rodzimych sklepach mają to inaczej zorganizowane, czekasz przed wejściem, aż pracownik przyniesie fajki nie wiadomo skąd.

Nic dziwnego, że się obawiają, obecnie policja ma więcej wyszkolonych psów. Kary też wzrosły można spodziewać się od 5-15 tysięcy przy pierwszej wpadce. Następna bywa droższa i  na dokładkę można dostać czasowe zawieszenie licencji na sprzedaż wyrobów tytoniowych. Wtedy na magazyn muszą zostać przeniesione te legalne papierosy, nie można ich sprzedawać ani wystawiać przez miesiąc, a czasem ma sie bana nawet 3 miesiące. Trzecia wpadka to ogromny koszt i odebranie licencji, czyli całkowita utrata możliwości sprzedaży papierosów. Sporo można stracić bawiąc się w lewiznę, ale sklepikarze mimo to kombinują robiąc coraz bardziej zmyślne skrytki!

 

ukryte_papierosy ukryte_papierosy_2 ukryte_papierosy_3

 

Własnoręczne robienie papierosów.

Palenie skrętów w Anglii jest bardzo popularne. Większość tubylców pali bibułki, czyli bardzo cieniutkie papierosy, zwijane tuż przed użyciem. Palacze noszą ze sobą specjalną maszynkę wyglądającą najczęściej jak papierośnica. W tej papierośnicy mają tytoń, bibułki, filtry jak ktoś używa i oczywiście rolki do skręcania. Często na ulicy widać człowieka śliniącego bibułkę z maleńkim metalowym pudełkiem w ręku. Po kilku sekundach ten ktoś, już odpala skręta.

 

paieros_ręcznie wykonany maszynka_do_robienia_papierosów_1 maszynka_do_robienia_papierosów_5

 

Obcokrajowcy z reguły kupują zupełnie inną maszynkę, taką do obsługi tutek, nabijają je tytoniem w domku i wtedy trudno się domyśleć czy palą kupione papierosy, czy własnoręcznie zrobione.

 

tubki_papierosowemaszynka_do_robienia_papierosów_4 maszynka_do_robienia_papierosów_3

 

Kupowanie giz i nabijanie ich w domu jest popularne w Polsce, więc nie będę się tu rozpisywać.

Co jest inne? Sposób na zdobycie tytoniu do nabijania. W PL łatwo kupić tytoń w dużych opakowaniach, a tu nie. Jak sobie radzą ci co palą naprawdę dużo? Otóż lecą na tzw. przepałkach, albo hodują tytoń we własnym ogródku.

Przepałki? Nie bardzo wiesz, co to jest? Palacze wykorzystują niedopalone papierosy, wytrzepują tytoń, który został z kiepa do specjalnego pudełka. Przy domowej produkcji fajeczki używają mieszanki, tzn. trochę tytoniu „świeżego-nowego” i trochę tego „używanego- przepalonego” w swojej ulubionej proporcji.

Jest jeszcze modna tutaj kontrowersyjna opcja dla bardziej zdesperowanych i chętnych na zwiększenie ilości przepalonego tytoniu w robionym papierosie. Tzn. opróżnianie popielniczek w biurowcach w pomieszczeniach dla palaczy, albo zbieranie kiepów na chodniku przy barach i przystankach. Brrrrrrrrrr…

 

papierosy na ulicach_1 papierosy na ulicach_2

 

Na szczęście kiepów na ulicach i chodnikach jest coraz mniej, odkąd policja i służby porzadkowe karają tych, co kiepują pod butem. Obecnie mandat to najczęściej 50 lub 100 w zależności, kto ci go w lepi i czy płacisz od razu, czy z opóźnieniem przelewem. Niektórzy mili policjanci dają upomnienie i wręczają specjalną kieszeniową popielniczkę. Jeżeli masz brzydki zwyczaj pozbywania się niedopałków gdzie popadnie, to lepiej uważaj i kup tego typu popiołkę z klapką w sklepie (wydatek ok. £1-5 w zależności od miejsca zakupu i wzoru).

 

popielniczka_brylok popielniczka_brylok_2

 

Emigranci często bywają zaskoczeni faktem, że uprawa własnego tytoniu w Wielkiej Brytanii jest całkiem legalna. Uprawiać możesz, ale w momencie cięcia tytoniu do palenia, oficjalnie zobowiązany jesteś do odprowadzenia podatku. Nikt się tym tutaj nie przejmuje, bo  nie ma tu kontroli, nikt nie będzie dociekał co zrobiłeś z roślinami, które rosły w przydomowym ogródku (dopóki nie uprawiasz w nim narkotyków!) Właściwie to panuje tu moda na wykorzystywanie tytoniu do ochrony warzyw na działkach.

Nasiona tytoniu możesz bez problemu kupić w sklepie, cena około  £20, zależy jaka ilość cię interesuje. Najczęściej sprzedają nie na gramy tylko w paczkach po 200 nasion. Można je kupić dużo taniej na Internecie w specjalnych tabacco shops, wtedy paczka kosztuje ok. £6.

W lutym wysiewa się nasiona w kuwetach na parapecie, po 3 tygodniach przenosi do doniczek, aby każda roślinka rosła osobno. Później wsadza się do wielkich donic i przenosi na balkon lub do ogrodu. Obecnie jest wielka moda na sadzenie tytoniu w wiadrach po farbie (20 litrów), stoją one pomiędzy wieszakami na doniczki z pomidorami koralowymi, które są słodziutkie i nie wymagają wielkiej pielęgnacji. Czasem między pojemnikami z innymi warzywami i wszyscy są zadowoleni z zestawów pt. ekologiczne warzywka i swojski tytoń.

 

siewki_tytoniu tytoń_w_doniczce tytoń_w_wiadrach

 

Wkrótce artykuł na temat własnej uprawy tytoniu w mieście 😉

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.*